H2H – co to znaczy? Zakłady bukmacherskie od podstaw

H2H co to

Zestawienie zawodników lub drużyn w zakładzie bukmacherzy nazywają H2H. To skrót od angielskiego “head to head”, czyli po naszemu upraszczając – “łeb w łeb”. Na czym polega H2H i jakie rodzaje tego typu zakładów są dostępne u polskich operatorów? Sprawdź poniższe wyjaśnienie i zobacz, jak obstawiać H2H w zakładach.

H2H – co to jest?

H2H to rodzaj zakładu bukmacherskiego, w którym gracz musi wybrać spośród dwóch opcji. Dotyczy on np. dwóch zawodników lub drużyn i kwestii tego, kto będzie lepszy. Spotykany jest najczęściej w dyscyplinach, gdzie udział bierze duża liczba zawodników i zadaniem gracza jest wytypowanie, który z nich ukończy zawody na wyższej pozycji. Wśród legalnych bukmacherów najwięcej tego typu zdarzeń odnosi się do skoków narciarskich lub wyścigów Formuły 1, ale właściwie w każdym sporcie możemy spotkać zakłady H2H. Popularne head to head polega na porównaniu dwóch uczestników danego zdarzenia lub turnieju, więc będzie znakomitą opcją dla mniej doświadczonych graczy.

Najczęściej ofertę na zakłady H2H znajdziemy przy okazji zdarzeń związanych ze sportami indywidualnymi, ale niektórzy bukmacherzy idą o krok dalej. Dzięki temu także w rozgrywkach piłki nożnej możemy znaleźć H2H, w których typy skupiają się np. na tym, która drużyna z dwóch wybranych zakończy ligę lub fazę grupową na wyższym miejscu. Dzięki temu oferta bukmacherska jest bardziej atrakcyjna i gracze mają więcej możliwości obstawiania. Zasady są w przypadku H2H bardzo proste, a do tego bukmacherzy dla jasności opisują je jako “kto lepszy?”, więc nawet początkujący nie powinni mieć problemu z zawarciem tego typu zakładu.

Head to head w zakładach bukmacherskich

Wiemy już co to H2H, więc możemy przejść do konkretów jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie. Aby uatrakcyjnić rozgrywkę najczęściej bukmacherzy zestawiają ze sobą dwóch zawodników lub dwie drużyny o teoretycznie zbliżonym potencjale. Wtedy warto przeanalizować sobie np. formę obydwu stron, żeby ułatwić sobie decyzję, na kogo postawić. Zakłady H2H mają na celu skonfrontowanie wyników osiąganych przez dwóch uczestników tych samych zawodów. Działają zatem nieco inaczej niż klasyczny wybór zwycięzcy np. w meczu tenisa ziemnego.

Przewagą tego rodzaju zakładów jest to, że jeden zawodnik może być w trakcie jednego konkursu zestawiony przez bukmacherów z kilkoma różnymi rywalami. W standardowym zakładzie wybieramy jedną z opcji nadchodzącego lub aktualnie odbywającego się meczu. Jeśli w wyścigu Formuły 1 bierze udział 20 kierowców, możemy się spodziewać bardzo wielu kombinacji w ofercie bukmacherskiej H2H. Dlatego właśnie w sportach motorowych, kolarstwie, zawodach lekkoatletycznych czy skokach narciarskich typy head to head są tak popularne. Można też je spotkać w piłce nożnej czy koszykówce, ale wtedy dotyczą bardziej zakładów długoterminowych, a nie pojedynczych spotkań.

Kiedy gracz obstawia zakład H2H ma statystycznie 50% szans na trafienie, gdyż jest to zakład dwudrogowy, tak samo, jak w przypadku zakładu bez remisu.

Bezpośrednie starcia H2H

Szukając odpowiednich informacji czy typów również można się natknąć na termin H2H. Wtedy dotyczy on historii spotkań bezpośrednich pomiędzy dwójką zawodników lub dwiema drużynami. Wielu graczy wykorzystuje te dane do obstawiania kolejnych zakładów, więc head to head ma także zastosowanie przy analizowaniu meczów. W łatwy sposób mogą oni sprawdzić bilans gier pomiędzy wybranymi zawodnikami/drużynami. Nie zawsze warto jednak brać minionych zdarzeń, jako wyznacznik nadchodzących spotkań. Jeśli zobaczysz, że np. Manchester United przegrał z Liverpoolem 0:7 w jednym meczu nie oznacza, że kolejne starcie także zakończy się wysoką porażką Czerwonych Diabłów. Mecz meczowi nierówny, więc należy brać pod uwagę znacznie więcej czynników niż tylko H2H.

Rodzaje zakładów H2H

W zakładach bukmacherskich wyróżniamy różne typy zakładów H2H. Są one zależne od dyscypliny, którą obejmują, więc bukmacherzy dostosowują swoją ofertę do danego sportu. Najprościej będzie to wyjaśnić na konkretnych przykładach.

Żużel

Kto będzie lepszy w klasyfikacji końcowej?Kursy bukmacherskie
BETARD SPARTA WROCŁAW1.75
PLATINUM MOTOR LUBLIN1.94

Formuła 1

Który kierowca znajdzie się wyżej na koniec sezonu?Kursy bukmacherskie
Lewis Hamilton2.07
Fernando Alonso1.67

Skoki narciarskie

Jaki skoczek zajmie wyższe miejsce w następnym konkursie Pucharu Świata?Kursy bukmacherskie
Halvor Egner Granerud1.74
Stefan Kraft2.25

Piłka nożna

Który klub zajmie wyższą pozycję w Premier League?Kursy bukmacherskie
West Ham United2.15
Wolverhampton Wanderers1.81

Jak widać w różnych dyscyplinach są dostępne zakłady H2H. Mogą one dotyczyć zarówno najbliższych zawodów, które rozstrzygniemy w jednym dniu, a równie dobrze może chodzić o typy długoterminowe na koniec sezonu. W tym pierwszym przypadku łatwiej graczowi będzie trafnie wytypować, ponieważ może bazować na wynikach z poprzednich konkursów lub wyścigów, a także treningów przed danymi zawodami. Zawsze jednak przy head to head będzie chodziło o porównanie dwójki uczestników i wytypowanie lepszego z nich.

Jak obstawić zakład H2H?

Znamy już rodzaje zakładów H2H. Co to oznacza w dalszej perspektywie? Możemy spokojnie zacząć obstawiać tego typu zdarzenia u bukmachera. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, mamy kilka wskazówek. Przy obstawianiu H2H sprawdzamy ofertę i patrzymy, których zawodników zestawił ze sobą bukmacher. Następnie analizujemy wyniki osiągane przez obydwu w poprzednich zawodach, aby móc ocenić ich formę. Porównujemy rezultaty i bierzemy pod uwagę czynniki związane z danym wydarzeniem. Np. to, gdzie odbywa się konkurs, warunki pogodowe, rodzaj nawierzchni w przypadku wyścigów lub typ skoczni, gdy obstawiamy skoki narciarskie. Jeśli mamy do wyboru Piotra Żyłę oraz Dawida Kubackiego i pierwszy zajmie 3. miejsce w danym konkursie, a drugi 8. to w zakładach H2H zwycięży Żyła.

Nie ma tu możliwości remisu, więc head to head będzie prostsze od typowania zakładów 1X2 w piłce nożnej. Jeśli gracz jest na bieżąco z wydarzeniami w danej dyscyplinie, przeanalizowanie konkretnych zawodników zajmie mu zdecydowanie mniej czasu. Wtedy wystarczy zapoznać się ze szczegółowymi statystykami i znaleźć najlepszy kurs na dane zdarzenie H2H. Jeżeli jest inaczej, warto poszukać odpowiednich źródeł, w których znajduje się wiele informacji przydatnych przy skutecznym obstawianiu zakładów H2H.

Gdzie można typować H2H?

Na koniec warto wiedzieć, gdzie najlepiej obstawiać zakłady H2H. Częściej są one zawarte w ofercie na nieco mniej popularne dyscypliny, dlatego należy wybierać wyłącznie najlepszych legalnych bukmacherów. Niemal każdy z nich oferuje zdarzenia H2H, ale zadaniem gracza będzie też porównanie kursów bukmacherskich, aby sprawdzić, gdzie może liczyć na najwyższą ewentualną wygraną. Jeśli decydujesz się typować H2H, koniecznie sprawdź ofertę zdarzeń u tych operatorów:

STS
STS: lider polskich bukmacherów!
98/100
Superbet
Freebety i inne promocje z kodem!
95/100
Fortuna
Bonusy i promocje dla każdego z kodem GOAL!
92/100
ComeOn
Bonus w gotówce i inne atrakcje!
90/100
Betfan
Bonus 200% poleca Mariusz Pudzianowski!
90/100

Możesz również liczyć na ciekawe zdarzenia u innych bukmacherów, więc warto mieć więcej niż jedno konto, aby móc zawsze skorzystać z najlepszej oferty. Zanim jednak przystąpisz do obstawiania, zapoznaj się z warunkami rozliczeń zakładów H2H. Może się bowiem zdarzyć (np. w Formule 1), że dany zawodnik nie ukończy wyścigu i jeden bukmacher rozliczy go jako przegranego, a w innym przypadku otrzymamy zwrot swojej stawki. Sprawdź także sekcję najczęściej zadawanych pytań odnośnie H2H, żeby nie mieć już absolutnie żadnych wątpliwości.

Najczęściej zadawane pytania

Jak rozliczane są zakłady H2H?

Pod uwagę brani są dwaj zawodnicy lub dwie drużyny. Lepszy w tym zestawieniu zostaje uznany za zwycięzcę i jeśli to na niego postawiłeś, twój zakład zostanie rozliczony jako wygrany. W odwrotnym przypadku niestety przegrywasz. Może się zdarzyć też, że któryś z uczestników nie jest w stanie dokończyć zawodów i wtedy często bukmacherzy stosują zwrot stawki.

Czy H2H jest dostępne tylko dla niektórych sportów?

Zakłady H2H obecne są w niemal każdej dyscyplinie, ale najczęściej dotyczą pojedynczych zdarzeń takich jak wyścigi czy skoki narciarskie. Często spotykane są też w ofertach na mistrzostwa lekkoatletyczne lub w wersji długoterminowej na turnieje piłkarskie i rozgrywki ligowe.