Jak bukmacherzy ustalają kursy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd biorą się kursy bukmacherskie? Dlaczego zdarzenie, które chcesz obstawić ma właśnie taki kurs, a nie inny? W obstawianiu zakładów bukmacherskich kursy spełniają bardzo ważną rolę. Obliczając kursy można dowiedzieć się, jaki zysk z zakładu uzyskasz oraz jakie masz prawdopodobieństwo trafienia typu. To jedno z głównych zajęć bukmachera – ustalanie kursów. Jak wygląda cały proces? Jak czytać kursy bukmacherskie? Poznaj szczegóły dotyczące kursów u bukmacherów.

Spis treści

W kontekście zakładów sportowych ciągle wspomina się o kursie. Gdy gra Real z Barceloną to w zapowiedziach meczowych przytaczane są kursy, które wystawili legalni bukmacherzy. Wspominają o tym gracze, komentatorzy i dziennikarze. Jak widać kursy ustalone przez bukmacherów mają znaczenie – przede wszystkim w zakładach, ale też w ogólnym postrzeganiu rywalizacji.

Kursy mogą wiele powiedzieć o meczu, bo kiedy ich różnice są duże, to łatwo się domyślić, że gra lepsza z gorszą drużyną. Doświadczeni gracze tylko spojrzą na kursy, a są w stanie oszacować proporcje i szanse obu zespołów. To przede wszystkim na kursach opiera się cały biznes bukmacherski – to one generują wygrane klientów. Kurs jest mnożnikiem stawki, jaką zagrasz. A więc to jeden z dwóch elementów, który wpływa na wysokość twojej wygranej na kuponie bukmacherskim.

Kursy bukmacherskie

Korzystając z usług bukmacherów obstawiając mecze zawsze masz do czynienia z kursem. Typujesz piłkę nożną? W takim razie w podstawowych zakładach na piłkę nożną masz kursy na wynik, czyli kurs na wygraną gospodarza, remis i zwycięstwo gości. W przykładowym meczu Liverpool – Manchester United kursy mogą wyglądać następująco: 2.70 – 3.40 – 2.50. Co oznaczają wystawione kursy?

W przypadku zdarzeń sportowych, ale też politycznych i rozrywkowych kursy informują gracza o tym, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia typu. Przyzwyczaiłeś się pewnie, że jeśli mówi się o prawdopodobieństwie to w grę wchodzą procenty? U bukmacherów stosuje się kursy liczbowe, jednak znając je możemy poznać prawdopodobieństwo w ujęciu procentowym.

Jakie prawdopodobieństwo oznacza kurs 2.70? Korzystamy ze wzoru:

1/kurs * 100% = prawdopodobieństwo,

a więc w tym przypadku 1/2.70 * 100% = 37%.

Sprawdźmy też prawdopodobieństwo pozostałych kursów przytoczonych w przykładowym meczu Liverpool – Man Utd:

  • Kurs 3.40 prawdopodobieństwo: 1/3.40 * 100% = 29.4%
  • Kursy 2.50 prawdopodobieństwo: 1/2.50 * 100% = 40%

Jak obliczyć kursy bukmacherskie?

Bukmacherzy ustalają kursy w ten sposób, że analizując mecz przyjmują to, jakie ma prawdopodobieństwo dany zakład. Jak się to robi? Wszystko to jest związane z analizą i informacjami, które spływają do bukmachera. Pracownicy bukmachera odpowiadający za kursy są specjalistami w konkretnych dyscyplinach sportu. To analitycy, którzy zajmują się tym, żeby dobierać odpowiednie kursy do zakładów. W jaki sposób bukmachera oblicza kurs?

Wyżej poznałeś wzór na to, jak sprawdzić prawdopodobieństwo zakładu. Znając już te zależności możemy obliczyć kurs bukmacherski. Co potrzebujemy? Tak naprawdę, żeby poznać kurs musimy znać prawdopodobieństwo zakładu, a później stosowne dane podstawić do wzoru:

1/prawdopodobieństwo = kurs bukmacherski

W praktyce to wygląda tak, że zakładamy, że Liverpool ma 35% na wygranie meczu. Wówczas z naszego kalkulatora wynika, że zakład ten powinien mieć kurs 2.85. Po prostu korzystamy ze wzoru: 1/0.35 = 2.85.

Jeśli chcesz obliczyć kurs bukmacherski, to powinieneś odpowiednio oszacować szanse na wystąpienie danego rezultatu. Oczywiście twoja wizja i analiza może się różnić od tej, jaką zaproponował bukmacher, stąd różnice kursów, które mogą wynikać pomiędzy twoim wynikiem a typem bukmachera. Co więcej, trzeba pamiętać, że bukmacherzy do każdego kursu nakładają marżę, tak żeby bez względu na rezultat na każdym obstawionym zakładzie mieć określony zysk.

Kiedy będziesz umiejętnie obliczał kursy bukmacherskie, to wtedy łatwiej będzie ci znajdować valuebety, czyli wartościowe typy.

Kalkulator bukmacherski

We własnym kalkulatorze bukmacherskim przede wszystkim powinieneś opanować umiejętność analizowania kursów w oparciu o prawdopodobieństwo. Dzięki zastosowaniu wzoru na prawdopodobieństwo znając kurs będziesz mógł sprawdzić, ile procent szans daje bukmacher na trafienie tego zakładu. Wówczas poznasz, że typując kurs 4.00 to 25% prawdopodobieństwa itd. Takie interpretowanie kursów znacznie ułatwia obstawianie, bo operujesz nie tylko na współczynnikach a procentach, co bardziej odzwierciedla skalę ryzyka zagranego zakładu.

Kalkulator bukmacherski umożliwia też obliczenie wygranej, jaką osiągniesz przy obstawianiu konkretnego kursu. Jak to się robi? Kurs jest mnożony przez stawkę, a to daje kwotę, którą możesz otrzymać od bukmachera. Tak wygląda sprawa w przypadku zakładów pojedynczych. Jeśli chodzi o AKO, to wcześniej każdy kurs jest mnożony przez siebie, co daje kurs łączny, a ten jest mnożnikiem dla stawki. Jak obliczyć wygraną znając kurs bukmacherski?

Wytypowałeś kupon po kursie 3.40 za stawkę 20 PLN. Jaka będzie wygrana? Pamiętajaj, że polscy bukmacherzy odejmują od stawki 12% na podatek od zakładów bukmacherskich, więc mnożnikiem będzie 17.60 PLN. Wygrana: 3.40 (kurs) x 17.60 (stawka) = 59.84 PLN.

Jak czytać kursy bukmacherskie?

W kursach masz ukrytą prawdę odnośnie tego, jak ocenia bukmacher szanse obu drużyn na wygraną i pozostałe zdarzenia. Bo kursy dotyczą nie tylko wyniku meczu, ale też strzelców, goli, setów, rzutów rożnych, rzutów wolnych itd. Jeśli chcesz odpowiednio czytać kursy to przede wszystkim musisz poznać zasadę:

  • niski kurs – bukmacher daje wiele szans na wygraną/zdarzenie
  • wysoki kurs – bukmacher daje małe szanse na wygraną/zdarzenie

Kiedy w zakładach bukmacherskich kurs maleje to oznacza, że coraz więcej przesłanek wskazuje na to, że wydarzenie to będzie miało miejsce. Z kolei kiedy kurs rośnie, to rywal w ocenie bukmachera ma coraz mniejsze szanse. Kursy mogą się zmieniać w zależności od formy drużyn, nowych informacji i sytuacji poza boiskowej. Bukmacherzy biorą wiele aspektów pod uwagę, kiedy to decydują się wystawić kursy na zakłady.

W codzienności typera to może wyglądać tak, że kiedy ważny zawodnik zostanie kontuzjowany na treningu, to kursy przedmeczowe mogą ulec dużej zmianie. Faworyzowany zespół, na który był niski kurs może nie czuć się już tak pewnie, więc kurs u bukmachera może lekko pójść w górę. Co to oznacza? To że bukmacher zmienia zdanie i w danej drużynie nie widzi już tak wyraźnego faworyta. Reagowanie na tego typu sytuacje może pozwolić obstawić zakład po lepszym kursie, dlatego uważni typerzy zwracają uwagę na każdy szczegół. W zakładach wiele sprowadza się do tego, żeby obstawić kupon po możliwie, jak najlepszym kursie. Dlaczego? Bo to po prostu wpływa na wyższe wygrane.

Obstawiający valuebety doskonale wiedzą, że bukmacherzy nie zawsze odpowiednio oceniają potencjał drużyn, zawodników itd. “Buki” również mogą źle dobrać współczynniki kursowe i np. dać wyższy kurs niż faktycznie być powinien. W takiej sytuacji mówi się o tym, że zakład ma wartość i jest valuebetem.

Sprawdź także co to jest cash out, czyli zamknięcie zakładu i rozliczenie się z operatorem!

Szukasz bukmachera dla siebie? Sprawdź STS

STS to lider rynku zakładów sportowych w Polsce. Rejestrując się w STS za pośrednictwem naszej strony otrzymasz unikalny pakiet bonusów, w tym zakład bez ryzyka oraz freebet.

STS

97/100
  • Legalny bukmacher UK
  • Sprawdzone i zweryfikowane 30 listopada 2022
  • Najwyższa oferta na rynku z kodem GOAL
  • Sponsor reprezentacji Polski

Lider polskiego rynku legalnych bukmacherów

Zakłady bukmacherskie STS to jedna z najstarszych firm bukmacherskich w Polsce. Zdaniem wielu użytkowników i ekspertów jest to najlepszy bukmacher obecny na polskim rynku. STS posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów zarówno przez sieć puntów stacjonarnych jak i online.

Musisz mieć przynajmniej 18 lat, żeby korzystać z tej strony.
Prosimy graj odpowiedzialnie! Hazard może uzależniać.