Czy bukmacherka to hazard?

Czy bukmacherka to hazard

Duża część osób zastanawia się czy bukmacherka to hazard czy raczej wstęp do niego. Wprawdzie nie mamy do czynienia z zupełną losowością przy obstawianiu sportu, aczkolwiek koniec końców są to zakłady. Można się od nich uzależnić, więc należy grać odpowiedzialnie i rozsądnie. Jakie są różnice pomiędzy bukmacherką, a hazardem? Dowiesz się poniżej.

Zakłady bukmacherskie – czy to hazard?

Podstawowe pytanie brzmi, czy zakłady bukmacherskie a hazard to to samo? Cóż, nie do końca. W zakładach bukmacherskich obracamy się przede wszystkim wokół wydarzeń sportowych. Wraz z rozwojem branży bukmacherskiej pojawiła się jednak też możliwość obstawiania zdarzeń związanych z polityką, showbiznesem, a nawet… pogodą.

Najważniejszą kwestią jest jednak to, że bukmacherka jest tak samo niebezpieczna i wciągająca jak hazard. Kluczowy jest tu umiar, ponieważ gracze często dają się ponieść emocjom i nie do końca kontrolują swoje wybory. Gry hazardowe kojarzą się nam przede wszystkim z kasynem, gdzie nie mamy wpływu na losowość np. liczb, które wypadną w ruletce.

W sporcie jednak ten czynnik ma znacznie mniejsze znaczenie i przez to niektórzy mogą sądzić, że niekoniecznie zakłady bukmacherskie to hazard. Istnieje pewne rozgraniczenie pomiędzy tymi terminami, ale czy można twierdzić, że są to dwie różne rzeczy? Bardziej jesteśmy skłonni przyznać, że jedna wywodzi się z drugiej i jest jej swego rodzaju gałęzią. Rozłóżmy obie definicje na czynniki pierwsze.

Czym jest bukmacherka?

Bukmacherka to ogólne i bardzo potoczne pojęcie na zakłady bukmacherskie. Mówimy zatem o rodzaju gry na pieniądze, który jest popularny na całym świecie. Zakłady sportowe towarzyszą nam od wieków i wiemy też, że nie wszystkie były uczciwe. Występuje w nich bowiem czynnik ludzki, którego brakuje w typowych grach hazardowych. Losowość jest zatem dużo niższa i więcej zależy od umiejętności sportowców, ich zagrania lub zachowania, błędy, dyspozycja w dniu zawodów i wiele uwarunkowań zewnętrznych (np. pogoda). Teoretycznie powinno być zatem łatwiej przewidzieć wyniki poszczególnych zdarzeń, ale nie jest to takie proste.

W zakładach bukmacherskich, podobnie jak w kasynie, częściej wygrywa bukmacher, a nie gracz. Najczęściej w zakładach stawia się niewielkie sumy, aby wygrać o wiele wyższe kwoty. Wiąże się to jednak z ryzykiem, którego można doświadczyć w typowym hazardzie. Obstawiający po zawarciu zakładu z reguły nie ma już żadnego wpływu na zagrane przez siebie zdarzenie. Pod tym względem podobieństwo do hazardu jest aż nadto widoczne. Niemniej jeżeli gracz jest ekspertem w danej dziedzinie czy dyscyplinie sportu, może zminimalizować przewagę bukmachera, która i tak występuje przy każdego rodzaju zakładzie.

Czym jest hazard?

Hazard to gra opierająca się na ryzyku, w której jedna ze stron może zyskać lub stracić. Determinuje to wynik konkretnego zakładu, a sam jego przebieg zależy od losowości. Najczęściej stawką są pieniądze, a w kasynach stosuje się żetony, które są odwzorowaniem majątku gracza, który przeznacza na grę. To właśnie kasyna są miejscami, w których hazard jest powszechny i tam mamy do czynienia z grami karcianymi, rosyjską ruletką i różnego rodzaju automatami.

Bukmacherka a hazard w zasadzie tak bardzo się nie różnią, choć większe podobieństwo mają chociażby gry Lotto. Hazard jest zatem bardziej ogólnym pojęciem, w którym zawierają się poszczególne, wymienione powyżej gry. Odnosi się do rozgrywki, w której umiejętności gracza praktycznie się nie liczą lub są istotne w bardzo małym stopniu.

Czy hazard w Polsce jest legalny?

Nie powinniście obawiać się, że korzystając z usług zakładów bukmacherskich robicie coś nielegalnego. Hazard w Polsce jest legalny, jednak należy zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń. Zgodnie z ustawą przyjętą w 2009 roku, nielegalne w naszym kraju jest korzystanie z kasyn online, a także gra w pokera online.

W kraju działają legalnie kasyna, zakłady bukmacherskie, punkty lotto, gry liczbowe oraz automaty do gry, ale tylko pod warunkiem, że spełniają wymogi stawiane przez ustawę o grach hazardowych z 2017 roku.

Z drugiej strony, wiele innych form hazardu jest zabronionych. Na przykład, zakłady wzajemne, takie jak zakłady na wyniki meczów bezpośrednio między graczami, są nielegalne w Polsce. Warto również zauważyć, że w Polsce istnieją surowe kary za łamanie prawa hazardowego, w tym kary pieniężne i kary pozbawienia wolności. W związku z tym, jeśli planujesz grać w gry hazardowe w Polsce, ważne jest, aby upewnić się, że robisz to zgodnie z prawem.

Uzależnienie od zakładów

Ważną rzeczą w kwestii odpowiedzi na pytanie czy bukmacherka to hazard jest możliwość uzależnienia. Część graczy próbuje grać w zakładach bukmacherskich jedynie dla rozrywki i o ile zachowują w tym umiar, jest to do zaakceptowania. Trzeba jednak konsekwentnie pilnować ograniczania czasu i finansów poświęcanych na hazard, ponieważ w dłuższej perspektywie może to skutkować uzależnieniem. To bardzo istotne zagrożenie zarówno w przypadku gier stricte losowych, jak i zakładów bukmacherskich.

Częsta i nieodpowiedzialna gra może być bardzo niebezpieczna, dlatego też trzeba podchodzić do gry z rozwagą i umiarem. Ryzyko uzależnienia od zakładów występuje u wszystkich graczy, choć oczywiście część jest bardziej podatna od innych. Mnóstwo osób sądzi, że jeśli regularnie śledzi sport i ma o nim sporą wiedzę, może to wykorzystać do zarabiania na zakładach. Takie myślenie jest błędne i prowadzi do przegranych. To z kolei może powodować chęć odegrania się i powstaje błędne koło. Sporadyczne wygrane utrzymują graczy w przekonaniu, że są w stanie szybko odzyskać stracone pieniądze, a nawet wyjść na plus. To bardzo poważny problem, a jednocześnie fundament, na którym zbudowany jest hazard. Bukmacherka poza kontrolą stanowi zagrożenie dla graczy i ich najbliższego otoczenia.

Oznaką uzależnienia od zakładów bukmacherskich może być sytuacja, w której gracze obstawiają po prostu, aby uatrakcyjnić konkretne wydarzenie sportowe. Jeśli coraz więcej czasu ktoś poświęca na zakłady, również można podejrzewać, że coś złego zaczyna się dziać. Zakłady bukmacherskie a hazard stają się dla niektórych rozrywką, która pozwala oderwać się od codzienności. Takie podejście także może budzić niepokój, bo uzależnienie od hazardu postępuje niekiedy bardzo szybko i może odbijać się na życiu zawodowym lub osobistym. Nierzadko gracze tracą nie tylko własne pieniądze, które chcieli początkowo przeznaczyć na grę. Poświęcają później oszczędności lub co gorsza pożyczone środki od innych. Jest to szczególnie szkodliwy przypadek, więc warto rozpoznawać objawy uzależnienia od bukmacherki.

Jak rozpoznać uzależnienie od bukmacherki?

Specjaliści wyróżniają etapy i objawy uzależnienia od hazardu. W celu ustalenia stopnia zaawansowania problemu, trzeba uważać na poniższe zachowania:

  • Zaniedbywanie obowiązków przez chęć obstawiania,
  • Pożyczanie pieniędzy na zakłady bukmacherskie,
  • Poświęcanie dużej ilości czasu na analizy i grę,
  • Problemy z kontrolą budżetu i stawek,
  • Brak chęci do zakończenia rozgrywki,
  • Obawa o postawione pieniądze,
  • Poczucie winy związane z obstawianiem zakładów,
  • Zwiększanie stawianych kwot,
  • Chęć odegrania się po porażce

Jeżeli widzisz oznaki uzależnienia u siebie lub bliskiej ci osoby, koniecznie zastanów się nad kontaktem ze specjalistą. Terapia może rozwiązać problem, który z początku może nie wydawać się groźny, ale może być opłakany w skutkach. Zakłady bukmacherskie a hazard mogą uzależniać i dlatego skierowane są tylko do osób dorosłych.

Bukmacherka to hazard

Chyba możemy już jasno stwierdzić czy bukmacherka to hazard. Tak, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Obstawianie wydarzeń sportowych jest traktowane jako odmiana hazardu. Występuje tu czynnik losowości, ale także kwestie związane z tradycyjną rywalizacją w sporcie. Nie można jednak sądzić, że bukmacherka jest mniej niebezpieczna od standardowego hazardu w kasynach. Obecnie i tak ogromna większość zakładów zawierana jest online, co ułatwia częste obstawianie.

Nawet typowanie meczów od czasu do czasu może być szkodliwe, a zwłaszcza dla osób w młodym wieku. Jak już wiesz, kluczem jest umiar świadomość, że zakłady bukmacherskie a hazard mogą być uzależniające. Na dłuższą metę trudno jest częściej wygrywać, więc bardzo mało osób regularnie zarabia na obstawianiu. Należy zatem wiedzieć, kiedy przestać i znać zasady odpowiedzialnej gry.

Zasady odpowiedzialnej gry w zakładach bukmacherskich

Istnieją pewne uwarunkowania, które mogą ułatwić kontrolę nad wydatkami podczas zakładów bukmacherskich. To zasady odpowiedzialnej gry, mające za zadanie ograniczyć ryzyko bankructwa i popadnięcia w nałóg. Jak najbardziej bukmacherka a hazard są dla ludzi, ale z umiarem. Jeśli grasz z rozwagą, nie musisz się o nic martwić. Czego warto przestrzegać, aby obstawiać odpowiedzialnie?

  1. Ustal własny budżet, który przeznaczysz na zakłady.
  2. Pod żadnym warunkiem nie przekraczaj tego budżetu.
  3. Potraktuj pieniądze, które wpłacasz do bukmachera w ramach depozytu, jak środki na rozrywkę typu kino, restauracja, wycieczka. Nie oczekuj pewnego zwrotu.
  4. Wydaj na zakłady bukmacherskie tylko tyle pieniędzy, ile jesteś gotów stracić bez żalu.
  5. Konsekwentnie pilnuj limitu stawek i poświęconego czasu na zakłady.
  6. Jeżeli odnosisz wrażenie, że tracisz kontrolę nad swoją grą, odpuść.
  7. Rób regularnie dłuższe przerwy od obstawiania.

Bardzo znane jest powiedzenie, że “wszystko jest dla ludzi”, jednak trzeba pamiętać też, że nie wszystko jest dla wszystkich. Należy znać swoje ograniczenia i zdawać sobie sprawę, że mamy do czynienia z hazardem. Ustaliliśmy bowiem czy bukmacherka to hazard i trzeba mieć się na baczności, bo może to być bardzo niebezpieczne hobby. Masz prawo korzystać z zakładów, ale trzymaj się powyższych zasad lub ustal własne i koniecznie ich przestrzegaj lub znajdź kogoś, kto pomoże się ich trzymać.

Legalni bukmacherzy w Polsce mają obowiązek przypominać o odpowiedzialnej grze i pozwalają graczom ustalić osobno limity czasowe i budżetowe. Popularnym sposobem na zachowanie umiaru jest obstawianie wyłącznie podczas dużych turniejów piłkarskich dla reprezentacji. Odbywają się one na tyle rzadko, że łatwiej jest kontrolować swoją grę. Statystyki wnoszonych zakładów bukmacherskich pokazują, że bardzo dużo osób stosuje się do tej zasady, ponieważ w trakcie np. mundialu częstotliwość obstawiania jest znacznie wyższa. Nie można jednak zapominać o tym, że bukmacherka to też hazard.

Sprawdź również na czym polega ustawa hazardowa.

Najczęściej zadawane pytania

Czy da się żyć z zakładów bukmacherskich?

Istnieje bardzo niewielki procent osób, które żyją wyłącznie z obstawiania zakładów bukmacherskich. Zdecydowana większość graczy częściej przegrywa i ma niekorzystny bilans. W najlepszych przypadkach wygrywają raczej kwoty, które mogą stanowić jakiś dodatek finansowy, ale przeważnie nie ma mowy o stałym źródle dochodu.

Czy bukmacherka jest legalna?

Tak, w naszym kraju bez problemu możesz obstawiać zakłady bukmacherskie, o ile jesteś pełnoletni. Bukmacherka jest zatem legalna, ale tylko jeśli grasz u licencjonowanych operatorów.

Czy zakłady bukmacherskie to inwestycja?

Nie powinieneś nigdy traktować zakładów bukmacherskich jako inwestycji. Zdecydowanie bliżej im do hazardu i gier, w których można wygrać bądź przegrać. Nie mamy w przypadku bukmacherki żadnych znamion inwestowania. Wpłacone środki na grę należy raczej rozpatrywać w kategorii budżetu na rozrywkę.