Underdog w zakładach bukmacherskich – co oznacza?

underdog zakłady bukmacherskie

Jeśli obstawiasz zakłady bukmacherskie i typowanie meczów nie jest ci obce, na pewno spotkałeś się z terminem “Underdog”. Co to jest i jak można wykorzystać znajomość definicji w grze u bukmachera? W niniejszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące underdogów i ich obstawiania.

Underdog – co to jest?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co to jest underdog? W zakładach bukmacherskich określa się tak drużyny lub zawodników, którzy mają teoretycznie mniejsze szanse na zwycięstwo w swoich meczach. Innymi słowy może być to termin przeciwny do “faworyta”. W większości spotkań piłkarskich lub walk bokserskich będziemy mieli do czynienia z jedną stroną, która ma wyższe notowania wśród ekspertów. Wynika to z np. lepszych zawodników w drużynie, dobrej formy zespołu lub osłabień rywali. Po drugiej stronie będzie wtedy nasz underdog, na wygraną którego mało kto stawia.

Przykłady underdogów w zakładach bukmacherskich

Z underdogiem mamy do czynienia, gdy różnica pomiędzy zespołami/zawodnikami jest wyraźna na pierwszy rzut oka. Przykładem może być starcie Bayernu Monachium z beniaminkiem niemieckiej Bundesligi. Oczywistym faworytem będzie gigant z Bawarii, dla którego każdy inny wynik niż wygrana będzie rozczarowaniem. W sporcie jednak wszystko jest możliwe, więc gdyby faworyci zawsze wygrywali, zakłady bukmacherskie nie miałyby najmniejszego sensu. Tymczasem underdog potrafi sprawić niespodziankę i ograć wyżej notowanego przeciwnika.

Underdog w różnych dyscyplinach sportowych

Poniżej zobaczysz, jak wygląda underdog w zakładach bukmacherskich na różnych przykładach:

Piłka nożna

Serie AInter MediolanvsAC Monza
15.04.20231.404.909.00

W meczu 30. kolejki włoskiej Serie A drużyna Interu Mediolan podejmowała u siebie beniaminka z Monzy. Bukmacherzy prognozowali łatwe zwycięstwo gospodarzy, a tymczasem ekipa gości wygrała 1:0. Oczywiście miała przy tym masę szczęścia, ale patrząc na kursy zaproponowane przez Fortunę, można było kilkukrotnie pomnożyć stawkę, typując triumf Monzy.

Tenis ziemny

ATP (Monte Carlo)Novak DjokovićvsLorenzo Musetti
13.04.20231.185.00

W sportach indywidualnych teoretycznie trudniej o to, aby underdog był w stanie pokonać faworyta. Jednak i takie historie się zdarzają, co widać po spotkaniu światowej gwiazdy – Novaka Djokovicia z młodym Lorenzo Musettim, który dopiero buduje swoją pozycję w światowym tenisie. Włoch stał przed wymagającym wyzwaniem, a mimo to zadał kłam kursom z STS i ograł serbskiego kolosa.

Boks

WBA (waga ciężka)Anthony JoshuavsOleksandr Usyk
25.09.20211.403.00

Underdog może też być zwyczajnie źle oszacowany przez bukmacherów. Wielki pojedynek Anthony’ego Joshuy z Oleksandrem Usykiem miał być kolejną skuteczną obroną mistrzostwa świata przez Brytyjczyka. Tymczasem reprezentant Ukrainy wypunktował rywala i odebrał mu wszystkie pasy mistrzowskie. Niespełna rok później Usyk udowodnił, że pierwotne kursy wystawione przez Betclic i innych operatorów na pierwszą walkę były mylne, ponieważ kolejny raz pokonał Joshuę.

Czy opłaca się stawiać na underdoga?

Jak już wiesz, underdog może dotyczyć zespołu w sporcie drużynowym lub konkretnego zawodnika w sportach indywidualnych. W takim razie czy opłaca się stawiać na underdoga w zakładach bukmacherskich? Oczywiście, pod warunkiem, że typ będzie trafiony, a tego nikt nie jest w stanie nigdy zagwarantować. Typowanie underdogów może być jednak opłacalny z dwóch powodów. Po pierwsze wiąże się z wysokim kursem zdarzenia, z czego wynika drugie. Lepiej raz trafić wygraną z wysokim kursem niż kilka razy mniej warte typy na faworytów. Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić, ponieważ stosunkowo trudno obstawić na underdoga akurat ten jeden mecz, w którym trafi się niespodzianka.

Wysoki kurs

Na powyższych przykładach łatwo zauważyć, że underdog w zakładach bukmacherskich często oznaczony jest wysokim kursem. Czasami zdarzają się nawet dwucyfrowe propozycje bukmacherów, które później w rzeczywistości się sprawdzają. Np. wygrana Arabii Saudyjskiej z Argentyną na mundialu w Katarze w 2022 roku. Polscy operatorzy wycenili wtedy zwycięstwo underdoga nawet na 25.00, więc choćby mała stawka mogła się zwrócić z nawiązką. Wysoki kurs z pewnością może przekonać niektórych graczy do postawienia na dużo niżej notowany zespół.

Lepsze jedno trafienie

Matematyka podpowiada, że korzystniejsze dla gracza będzie jedno poprawne wskazanie underdoga po wysokim kursie, niż prawidłowe wytypowanie kilku faworytów. Im więcej spotkań na kuponie, tym trudniej o końcową wygraną, więc teoretycznie zawsze prościej będzie trafić pojedynczą niespodziankę. W praktyce jednak nie jest to takie łatwe, więc należy przygotować odpowiednią analizę przed dokonaniem zakładu. Może się zdarzyć, że zespół faworyta oszczędza się na inne rozgrywki i w spotkaniu z mniej renomowanym rywalem wystawi słabszy skład. Dochodzą też kwestie kontuzji i wykluczeń, które również mogą wpłynąć na postawę całej drużyny. Jak już wiemy, zdarza się też, że bukmacher po prostu źle oszacuje potencjał danego zdarzenia, co typer może także wykorzystać.

Regularne obstawianie underdogów jest trudne

Jeśli każdego dnia chcesz szukać niespodzianek, to możesz się niemile zaskoczyć. Pojedyncze trafienia w typowaniu underdogów się zdarzają i mogą przynieść spore zyski, ale na dłuższą metę raczej byłoby stratne dla gracza. Ligowe porażki Bayernu czy Manchesteru City w ciągu całego sezonu można najczęściej policzyć na palcach jednej ręki. Nawet regularnie obstawiając tylko raz w miesiącu na ich przegraną, nie ma powodu, by myśleć, że taka strategia przyniesie zysk w ostatecznym rozrachunku. Dlatego trzeba być ostrożnym, decydując się na systematyczne obstawianie underdogów w zakładach bukmacherskich.

Rodzaje zakładów na underdogów

Poza typowaniem tradycyjnych zwycięstw mniej renomowanych drużyn w starciach z faworyzowanymi rywalami, gracze mają także inne możliwości. Bukmacherzy stawiają przed nimi szereg opcji, jeśli chodzi o obstawianie underdoga. Przykładami mogą być choćby popularne handicapy lub typy z podpórką, nazywane przez niektórych “podwójną szansą”. Dla nas bardziej klarownym nazewnictwem będzie zakład, że drużyna nie przegra. Co więcej typer może postawić po prostu na to, że underdog zdobędzie gola lub okaże się lepszy w co najmniej jednej połowie. Takie rodzaje zakładów na underdogów bywają często dużo lepsze.

Typy z podpórką

Typ z podpórką lub inaczej wariant, w którym dany zespół nie przegra. Gracz może w tym przypadku postawić w zależności od oferty bukmachera na:

  • 1X
  • X2
  • 10
  • 02

Przy takich zakładach obstawiamy dwa rozstrzygnięcia z trzech możliwych w ogóle. Zwiększa się w ten sposób prawdopodobieństwo trafienia i wystarczy, że underdog uniknie porażki w spotkaniu z lepszym przeciwnikiem, aby rozliczyć typ jako wygrany. Zwycięstwo lub remis wybranego zespołu należy do najbardziej popularnych zakładów wśród graczy obstawiających piłkę nożną lub hokej na lodzie.

Handicapy

Jeśli różnica w kursach jest widoczna na pierwszy rzut oka, a opcja podwójnej szansy nas nie zadowala, zostają jeszcze handicapy. Dzięki temu czasem można spróbować obstawić, że underdog nie przegra większą liczbą bramek, punktów itp. Statystycznie można zwiększyć prawdopodobieństwo trafienia zakładu, stosując handicap połówkowy (-1,5, +2,5). Wtedy jednak nasz underdog nie może przegrać np. więcej niż jednym golem. Dopuszczalne są zatem jego porażki 0:1, 1:2, 2:3 itd. Analogicznie wygląda to z liczbą punktów w koszykówce i innych sportach. Kursy bukmacherskie będą oczywiście zdecydowanie niższe, ale w ten sposób typer daje sobie większe szanse na zwycięstwo.

Underdog strzeli gola

Gdy dysproporcja pomiędzy obiema drużynami w meczu piłkarskim jest bardzo wyraźna, ciekawą opcją może być sam typ na strzelenie gola przez underdoga. W zakładach bukmacherskich kursy czasem mogą być przytłaczające dla jednej ze stron. Zdarza się, że np. w krajowym pucharze obrońca tytułu i jednocześnie zespół z najwyższej klasy rozgrywkowej podejmuje drużynę z niższych lig. Wtedy zakłady na na zdobycz bramkową dla underdoga mogą być oznaczone wyższym kursem. Zdarza się to także, gdy spotykają się kluby z tego samego szczebla rozgrywek, więc warto zaglądać do zakładek ze szczegółowymi zdarzeniami meczów.

Wygra przynajmniej 1 połowę

Tutaj w grę wchodzi też wygranie co najmniej 1 połowy przez underdoga. Zakłady bukmacherskie są tak skonstruowane, aby gracz przed zagraniem kuponu nie mógł wiedzieć, jak potoczą się losy meczu. Spotkania w piłce nożnej dzielą się na dwie 45-minutowe połowy i czasami zdarza się, że niżej notowany zespół prowadzi do przerwy, aby ostatecznie przegrać mecz. Tzw. “łamaki” to temat na oddzielny artykuł, a tutaj niekoniecznie zakłady na tym polegają. Faworyt może też wygrywać do przerwy 4:0, a w drugiej połowie zdejmie nogę z gazu i rywale strzelą honorowego gola. Dla losów spotkania nie ma to najmniejszego znaczenia, ale jeśli postawisz zakład na wygranie przez underdoga przynajmniej jednej z połów – jesteś zwycięzcą.

Podsumowanie – underdog w zakładach bukmacherskich

Słowem podsumowania, underdog w zakładach bukmacherskich to bardzo częste zjawisko. Teoretycznie słabsze zespoły grają praktycznie co tydzień z tymi, po których bardziej spodziewamy się wygranej. Na każdej gali sportów walki zobaczymy pojedynek zawodników, w którym jeden z nich jest murowanym kandydatem do wygranej. Kibice jednak często doświadczają niespodzianek i mogą być zaskoczeni rezultatami starć “kopciuszka” z faworytem. Istnieją gracze, którzy opierają swoją strategię obstawiania na typowaniu underdogów, ale do tego potrzebna jest wiedza, doświadczenie w obstawianiu i do tego fura szczęścia. Dla typerów z mniejszym stażem przedstawiliśmy zalety oraz wady zakładów na underdogi, ale co najważniejsze rozmaitych rodzajów zdarzeń, które warto brać pod uwagę, stawiając na tych teoretycznie słabszych.

Zastanawiasz się, co obstawić w nadchodzących spotkaniach piłkarskich? Sprawdź typy bukmacherskie przygotowane przez naszych redaktorów.