Reprezentacja Arabii Saudyjskiej w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej jest trzykrotnym zwycięzcą Pucharu Azji, więc pod względem liczby triumfów ustępuje tylko Japończykom. Tyle samo razy zajmowała też 2. miejsce po porażkach w finale, ale od 2007 roku musi obchodzić się bez większych sukcesów na arenie międzynarodowej. Największym osiągnięciem na mistrzostwach świata było wyjście z grupy w 1994 roku. Ich przydomek to Zielone Sokoły.

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Witryna internetowawww.saff.com.sa
TrenerHervé Renard
KapitanSalman Al-Faraj
Największa gwiazdaSalem Al-Dawsari
StadionKing Abdullah Sports City
Rok założenia1956
Barwybiało-zielone
Liczba występów w Pucharze Azji12
Największy sukces w Pucharze Azjimistrzostwo x3 (1984, 1988, 1996)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata6
Największy sukces na MŚ1/8 finału (1994)

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej – najbliższy mecz

Kursy nie są obecnie dostępne.
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej – wynik i terminarz meczów

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej – historia

Związek piłkarski w Arabii Saudyjskiej został założony w 1956 roku i wtedy też ten kraj przystąpił do organizacji FIFA. Dopiero w 1974 stał się członkiem AFC, czyli azjatyckiego związku piłki nożnej.  W latach 1984-2007 Arabia grała w sześciu finałach Pucharu Azji z siedmiu, które w tym czasie się odbyły. Później w kolejnych dwóch nie wyszła nawet z grupy, a w 2019 odpadła w 1/8 finału. W ciągu ostatniej dekady pozycja Arabii Saudyjskiej zdecydowanie się obniżyła, ale po drugim z rzędu awansie na mistrzostwa świata można wnioskować, że ich drużyna narodowa powoli może się odbudować.

Do tej pory Saudyjczycy wystąpili na pięciu mundialach, ale tylko podczas jednego udało im się wyjść z grupy. Co ciekawe było to podczas ich pierwszych MŚ w USA w 1994 roku. Później nigdy nie udało się tego osiągnięcia powtórzyć. Kolejną próbę podejmą w Katarze, gdy zmierzą się z Argentyną, Polską i Meksykiem. Wielu kibiców postrzega ich jako outsidera, ale Arabia wcale nie musi zakończyć rozgrywek na ostatnim miejscu w grupie.

Złote lata Saudyjczyków

Najlepszy okres Arabia ma już za sobą i przypadał on na lata ‘80. i ‘90. To wtedy Zielone Sokoły debiutowały w Pucharze Azji i na mistrzostwach świata. W 1984 po raz pierwszy wystąpili w mistrzostwach kontynentu i od razu je wygrali. W finale udało się pokonać Chiny 2:0 i narodziła się nowa siła w azjatyckiej piłce. Cztery lata później Arabia Saudyjska obroniła to trofeum, pokonując w finałowym meczu Koreę Południową, choć dopiero po rzutach karnych. W następnym turnieju w 1992 Saudyjczycy także doszli do finału, ale tam ulegli 0:1 Japonii. Ostatni raz udało im się wygrać Puchar Azji w 1996 roku, gdzie w finale okazali się lepsi od Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale znów zdecydowała seria jedenastek.

Później jeszcze w 2000 i w 2007 Arabia doszła do finału, ale przegrywała zarówno z Japonią i Irakiem. Od tamtej pory nawet nie zbliżyła się do tych faz turnieju. Jeżeli zaś chodzi i mundial, to ten najlepszy przytrafił się w debiucie w 1994. Na amerykańskich boiskach Saudyjczycy zmierzyli się z Maroko, Belgią i Holandią. Choć z Holendrami na początku przegrali 1:2, to późniejsze zwycięstwa 2:1 nad Marokiem i 1:0 z Belgią pozwoliły na zajęcie 2. miejsca w grupie. W 1/8 finału grali ze Szwecją, ale ten przeciwnik okazał się wtedy być poza ich zasięgiem, ponieważ przegrali 1:3 i zakończyli przygodę na MŚ.

Selekcjoner Reprezentacji Arabii Saudyjskiej

W 2019 roku kadrę Arabii przejął Francuz, Herve Renard. Jako piłkarz wielkiej kariery nie zrobił, ale w roli selekcjonera stał się rozpoznawalny na kontynencie afrykańskim. Dwukrotnie udało mu się wygrywać Puchar Narodów Afryki i to z dwiema różnymi reprezentacjami. Najpierw w 2012 roku dokonał tego za sterami Zambii, a następnie w 2015 prowadząc Wybrzeże Kości Słoniowej. Później prowadził takżę drużynę narodową Maroka, z którą awansował na mundial w Rosji. Teraz udało mu się ten sukces powtórzyć z reprezentacją Arabii Saudyjskiej.

Kadra reprezentacji Arabii Saudyjskiej

Piłkarzami reprezentacji Arabii Saudyjskiej nie są wielkie gwiazdy o znanych nazwiskach. Przynajmniej nie w europejskiej piłce, gdzie mają oni raczej marginalne znaczenie. Niemniej o sile składu Herve Renarda decydują zawodnicy z klubu Al-Hilal, który wygrywał Azjatycką Ligę Mistrzów w latach 2019 i 2021. Choć o wybitnych indywidualnościach nie ma tu za bardzo mowy, to wszyscy gracze występują na co dzień w topowych klubach w swoim kraju. Dzięki temu mogą nie mieć sobie równych pod względem poziomu zgrania. Z pewnością warto zwrócić uwagę na takich piłkarzy jak Salem Al-Dawsari oraz Saleh Al-Shehri. Razem zdobyli połowę bramek całego zespołu w drugiej fazie eliminacyjnych do mistrzostw świata 2022.

Droga reprezentacji Arabii Saudyjskiej na mundial w Katarze

Chcąc znaleźć się w gronie najlepszych drużyn na świecie, reprezentacja Arabii Saudyjskiej musiała przebrnąć dwie rundy eliminacyjne. Najpierw trzeba było wygrać grupę z Uzbekistanem, Jemenem, Palestyną i Singapurem. Zielone Sokoły nie przegrały żadnego z ośmiu spotkań, wygrywając aż sześć. To pozwoliło im na zajęcie 1. miejsca i spokojny awans do kolejnej rundy. Następnie wylosowano dwie 6-zespołowe grupy, z których do mistrzostw świata dostało się pięć drużyn. Po dwie najlepsze z każdej grupy i jedna, która wygra mecz barażowy.

Arabia Saudyjska nieoczekiwanie ponownie wygrała swoją grupę, zostawiając za plecami chociażby Japonię czy Australię. To właśnie z tą pierwszą ekipą Saudyjczycy przegrali jedyny mecz. Siedem zwycięstw i dwa remisy pozwoliły im szybko zapewnić sobie przepustkę na mundial. W listopadzie zmierzą się m.in. z Polską i chociaż wielu kibiców mocno deprecjonuje ten zespół, to nie wolno go pod żadnym pozorem zlekceważyć.

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych