Arkadiusz
Milik

Arkadiusz Milik gra na pozycji napastnika. Aktualnie jego klubem jest Juventus FC. Regularnie występuje także w reprezentacji Polski.

Czytaj dalej…

14
IMAGO/Ettore Griffoni
Imię i nazwisko Arkadiusz Milik
Data urodzenia 1994-02-28
Miejsce urodzenia Tychy
Narodowość Polska
Aktualny klub Juventus FC
Pozycja środkowy napastnik
Waga 78 kg
Wzrost 186 cm

Arkadiusz Milik – kariera

Swoje pierwsze kroki w piłce nożnej Milik stawiał w juniorach Rozwoju Katowice. Latem 2011 roku trafił do Górnika Zabrze, gdzie zdobył 12 bramek. To wystarczyło, aby jego talent dostrzegł Bayer Leverkusen. Polak nie przebił się do pierwszego składu Aptekarzy i trafił na niezbyt udane wypożyczenie do Augsburga.

Świetnym rozwiązaniem dla Milika okazał się zaś tymczasowy transfer do Ajaxu. Polski snajper grał świetnie i została wykupiony definitywnie. Blisko 50 strzelonych goli sprawiło, że latem 2016 roku zamienił Amsterdam na Neapol. Jego przygoda z tym klubem naznaczona była wzlotami i upadkami. Mimo tego rozegrał 122 spotkania i zdobył 48 bramek. Po konflikcie z prezydentem Napoli Milika w styczniu 2021 roku sprowadził Olympique Marsylia. Polak we Francji regularnie gwarantował gole, ale mimo tego nie został etatowym członkiem wyjściowego składu.

Latem 2022 roku wykorzystał nadarzającą się okazję i wreszcie przeniósł się do Juventusu, o czym marzył już znacznie wcześniej. Po zakończeniu sezonu 2022/23 w którym zdobył siedem bramek w 27 ligowych występach, Stara Dama wykupiła go za 6,3 miliona euro.

Milik zadebiutował w reprezentacji Polski 12 października 2012 roku przeciwko RPA za kadencji Waldemara Fornalika. Swój pełen potencjał pokazał jednak dopiero u Adama Nawałki. Gol Milika pomógł biało-czerwonym odnieść historyczne zwycięstwo z Niemcami 11 października 2014 roku. Choć napastnika często gani się za nieskuteczność w narodowych barwach, rozegrał już dla kadry ponad 60 spotkań, strzelając więcej niż 15 bramek.

Arkadiusz Milik – aktualności