Leonardo
Bonucci

Leonardo Bonucci to jeden z najlepszych włoskich obrońców w historii. W trakcie swojej kariery występował przede wszystkim w Juventusie. Obecnie broni barw niemieckiego Unionu Berlin.

Czytaj dalej…

23
IMAGO/Insidefoto/ Andrea Staccioli
Imię i nazwisko Leonardo Bonucci
Data urodzenia 1987-05-01
Miejsce urodzenia Viterbo
Narodowość Włochy
Aktualny klub Union Berlin
Pozycja środkowy obrońca
Waga 86 kg
Wzrost 193 cm

Leonardo Bonucci – kariera

Urodzony w 1987 roku Leonardo Bonucci pierwsze piłkarskie kroki stawiał w młodzieżowych zespołach US Viterbese, z którego trafił do szkółki Interu Mediolan. Zawodnikiem klubu z San Siro, z którego był wypożyczony także do Treviso i AC Pisa, był do końca czerwca 2009 roku. W pierwszej drużynie Nerazzurrich wystąpił zaledwie cztery razy.

Regularnie na boiskach Serie A zaczął występował po przenosinach do AS Bari przed sezonem 2009/10. Po roku został wykupiony przez Juventus, którego podstawowym zawodnikiem był przez siedem lejnych lat. Latem 2017 roku niespodzianie przeniósł się do jednego z największych rywali Starej Damy – AC Milan. W zespole Rossonerich spędził jednak tylko jeden sezon, by w 2018 roku wrócić do Juventusu, w którym występuje do dzisiaj.

Tym samym Bonucci zdecydowaną część swojej kariery związał z Juventusem, w barwach którego rozegrał już ponad 400 spotkań we wszystkich rozgrywkach. Z turyńskim zespołem osiem razy świętował zdobycie mistrzowskiego tytułu. Ponadto trzy razy triumfował w rozgrywkach o Puchar Włoch i cztery razy sięgał po Superuchar Włoch. W 2016 roku został uznany piłkarzem roku we Włoszech.

W 2023 roku definitywnie rozstał się z Juventusem i pojawiły się informacje, że może zakończyć piłkarską karierę. Tak się jednak nie stało. Zamiast tego zrobił zaskakujący krok, bowiem dołączył do niemieckiego Unionu Berlin.

Bonucci od ponad 10 lat jest także pewnym punktem reprezentacji, z którą w 2012 roku zdobył wicemistrzostwo Europy, a dziewięć lat później mistrzostwo Starego Kontynentu. Piłkarz reprezentował Włochy także podczas Euro 2016, a także finałów mistrzostw świata w 2010 i 2014 roku.

Leonardo Bonucci – aktualności