FC Augsburg

FC Augsburg

Bundesliga

FC Augsburg to niemiecki klub, który w ponad stuletniej tradycji nie sięgnął po najwyższe laury w Bundeslidze i DFB Pokal. FC Augsburg jest w cieniu bardziej znaczących drużyn takich jak Bayern Monachium, RB Lipsk, Borussia Dortmund czy VFL Wolfsburg. W ostatnich latach regularnie grywa na poziomie Bundesligi.

Rok założenia: 1907

Przydomek: Fuggerstädter

Barwy: czerwono-zielono-białe

Adres:
Donauwörther Straße 170
86154 Augsburg

Fax:
(08 21) 45 54 77 70

Telefon:
(08 21) 45 54 77 0

Strona: :
fcaugsburg.de

Prezes:
Klaus Hofmann

Menedżer:
Enrico Maassen

Stadion:
WWK Arena

Pojemność:
30,660

FC Augsburg – terminarz i wyniki

FC Augsburg – skład

FC Augsburg – najlepsi strzelcy

FC Augsburg – aktualności klubowe

FC Augsburg – początki klubu

Klub piłkarski w mieście Augsburg powstał w 1907 roku. Wówczas nosił nazwę Fußball-Club Allemannia Augsburg. W kolejnych dziesięcioleciach drużyna ta była określana też jako  BC Augsburg. Początkowo klub ten występował w regionalnych ligach. W 2. Bundeslidze zagrał dopiero w 1983 roku. Co ciekawe, na poziom niemieckiej ekstraklasy FC Augsburg dotarł dopiero w XXI. wieku. Kiedy już się tam znalazł, to utrzymuje pozycję w 1. Bundeslidze.

Historia FC Augsburg nabrała rumieńców przede wszystkim w ostatnich dekadach. W XXI. wieku klub ten przeszedł drogę od 4. ligi do Bundesligi. Co prawda Augsburg nie wywalczył w tym czasie mistrzostwa kraju czy Pucharu Niemiec, ale regularna gra w Bundeslidze uznawana jest tam za wielkie osiągnięcie.

Pełna nazwa klubu to Fußball-Club Augsburg 1907 e.V. Barwy drużyny FC Augsburg są czerwono-zielono-białe. Od 2009 roku klub występuje na nowym stadionie, którego nazwa brzmi: WWK Arena. Obiekt ten może pomieścić 30 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

W gablocie z trofeami FC Augsburg nie posiada wygranych w Bundeslidze, Pucharze Niemiec czy europejskich rozgrywkach. Tak naprawdę historycznym wyczynem dla Augsburga był awans do Bundesligi. Klub na taką chwilę czekał ponad sto lat. Jak do tego doszło? Po raz pierwszy gry w niemieckiej ekstraklasie FC Augsburg był bliski w 2010 roku, kiedy to zajął trzecie miejsce w 2. Bundeslidze. Wówczas jednak uległ w barażach, co ostatecznie sprawiło, że w przyszłym sezonie klub z Augsburga musiał rywalizować ponownie na zapleczu Bundesligi.

Nauczeni doświadczeniem z poprzednich rozgrywek podopieczni Josa Luhukaya w kampanii 2010/2011 uplasowali się na drugim miejscu w 2. Bundeslidze. Pozycja ta pozwoliła bezpośrednio awansować do niemieckiej ekstraklasy. Wówczas w 34 kolejkach FC Augsburg zdobył 65 punktów odnosząc 19 zwycięstw, 8 remisów i 7 porażek.

Po awansie do Bundesligi klub skupił się na tym, żeby jak najdłużej utrzymać się w elicie. Początki były trudne, bo w sezonie 2011/2012 FC Augsburg zajął 14. miejsce, a rok później 15. lokatę. Najlepszy wynik tego klubu to 5. pozycja z sezonu 2014/2015. Dzięki tak wysokiemu miejscu FC Augsburg po raz pierwszy mógł wystąpić w europejskich pucharach.

Jeśli mowa o sukcesach ekipy FC Augsburg, to warto wrócić do sezonu 2009/2010. Wówczas drużyna ta była bliska awansu do Bundesligi, a także finału Pucharu Niemiec. W DFB Pokal FC Augsburg, jako drugoligowiec, wyeliminował m.in. MSV Duisburg i FC Koeln, co pozwoliło na awans do półfinału tych rozgrywek. W meczu o finał lepszy okazał się Werder Brema. Udział w półfinale to najlepszy występ FC Augsburg w Pucharze Niemiec.

Europejskie puchary

Jak na razie FC Augsburg tylko raz występował na poziomie europejskich pucharów. Było to w sezonie 2015/2016. Wówczas podopieczni Markusa Weinzierla wzięli udział w fazie grupowej Ligi Europy. Co ciekawe, w debiucie klub ten zdołał przebrnąć przez fazę grupową zajmując drugie miejsce. W 1/16 finału FC Augsburg trafił na Liverpool. W dwumeczu lepsza okazała się angielska drużyna, która zwyciężyła 1:0.

W kolejnych latach Augsburg był daleki wysokich lokat w Bundeslidze, co uniemożliwiło powrót do europejskich rozgrywek.

Polscy piłkarze w Augsburgu

W 2013 roku na wypożyczenie z Bayeru Leverkusen do FC Augsburg trafił Arkadiusz Milik. Polski napastnik na WWK Arena wystąpił w 18 spotkaniach, strzelając 2 gole. Milik to nie jedyny Polak, który reprezentował barwy FC Augsburg. Aktualnie robią to Robert Gumny i Rafał Gikiewicz. Ten pierwszy trafił do tego klubu w 2020 roku, a Gikiewicz związał się z Augsburgiem w 2021 roku.