Lionel Messi

Lionel Messi

Urodzony 24 czerwca 1987 w Rosario Lionel Messi jest uważany za najlepszego piłkarza w historii piłki nożnej. Pierwsze kroki w piłce stawiał w prowadzonym przez jego ojca Jorge zespole Grandoli FC, z którego w 1995 roku przeniósł się do Newell’s Old Boys. W klubie tym spędził pięć lat, by w 2000 roku przenieść się do Europy i rozpocząć szkolenie w słynnej piłkarskiej szkółce Barcelony – La Masia.

Czytaj dalej…

Debiut w pierwszej drużynie katalońskiego klubu zaliczył dokładnie 16 października 2004 roku w wygranym 1:0 derbowym meczu z Espanyolem. Messi, któremu szansę występu dał Frank Rijkaard, miał wówczas 17 lat i 3 miesiące. Tak zaczęła się jego wspaniała przygoda z pierwszym zespołem Dumy Katalonii.

Argentyńczyk w zespole Barcelony rozegrał już grubo ponad 700 spotkań. Pod względem ilości meczów ustępuje jedynie Xaviego Hernandezowi, który w zespole Dumy Katalonii wystąpił 767 razy. Messi nie ma natomiast sobie równych pod względem ilości zdobytych goli, których na swoim koncie ma już ponad 640.

Messi sześć razy w swojej karierze zdobywał Złotą Piłkę, nagrodę dla najlepszego piłkarza na świecie. Na swoim koncie ma również sześć mistrzowskich tytułów z Barceloną. Cztery razy triumfował również w rozgrywkach Ligi Mistrzów. To mała część wielkich sukcesów, które odnosił w stolicy Katalonii.

Z reprezentacją Argentyny największy sukces odniósł w 2014 roku, kiedy zdobył z nią wicemistrzostwo świata. Na swoim koncie ma również złoty medal olimpijski.