Następny mecz
PKO BP Ekstraklasa |
1 lutego 2025
18:00
Górnik Zabrze - piłkarze
Newsy
Podolski z pochwałą od trenera lidera Ekstraklasy. “Ma świetne czucie piłki”
AC Milan i Liverpool ze swoimi przedstawicielami na Spodek Super Cup
Milik wróci do Górnika?! Brat zabrał głos nt. spekulacji
Górnik odrodzony, ale Podolski tonuje pozytywne nastroje. “Klub jeszcze nie jest gotowy”
Mega show w meczu Górnik – Lech, trzy gole w pierwszym kwadransie [WIDEO]
Lech zrehabilituje się za ostatnią wpadkę? Na drodze lidera stanie Górnik
Piękny gol młodego gracza Górnika. Zerwał pajęczynę [WIDEO]
Śląsk szuka nowego trenera. Na liście dobrze znane w Ekstraklasie nazwisko
Korona Kielce – Górnik Zabrze: typy, kursy, zapowiedź (01.12.2024)
Podolski trochę ukarany, a trochę nie. Komisja Ligi podjęła decyzję
Górnik znalazł kolejny talent w Japonii. Goal.pl ujawnia, ile trzeba zapłacić za wykupienie Furukawy
Podolski komentuje dla Goal.pl to, co wydarzyło się w meczu z Piastem
Podolski zasłużył na czerwoną kartkę? Wielkie kontrowersje
Górnik grał, Piast przeszkadzał, Japończyk strzelił, a VAR znów się zepsuł
Górnik Zabrze – Piast Gliwice: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (24.11.2024)
Górnik Zabrze – terminarz i wyniki
Górnik Zabrze – skład i statystyki
Najlepsi strzelcy Górnika Zabrze w Ekstraklasie
Górnik Zabrze – transfery
ZAWODNIK | Z KLUBU |
---|
05 WRZ 24 Yosuke Furukawa Jubilo Iwata Jubilo Iwata Nie ujawniono 05 WRZ 24 |
28 SIE 24 Sinan Bakis Real Saragossa Real Saragossa Nie ujawniono 28 SIE 24 |
17 LIP 24 Taofeek Ismaheel Lorient Lorient Wolny transfer 17 LIP 24 |
01 LIP 24 Josema Ruch Chorzów Ruch Chorzów Wolny transfer 01 LIP 24 |
01 LIP 24 Filip Majchrowicz Radomiak Radomiak Wolny transfer 01 LIP 24 |
01 LIP 24 Manu Sánchez Castellon Castellon Wolny transfer 01 LIP 24 |
01 LIP 24 Lukas Ambros VfL Wolfsburg VfL Wolfsburg Wolny transfer 01 LIP 24 |
01 LIP 24 Patrik Hellebrand SK Dynamo Ceske Budejovice SK Dynamo Ceske Budejovice Wolny transfer 01 LIP 24 |
28 CZE 24 Aleksander Buksa Genoa Genoa 400K€ 28 CZE 24 |
27 CZE 24 Luka Zahovic Pogoń Szczecin Pogoń Szczecin Wolny transfer 27 CZE 24 |
Górnik Zabrze należy do najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich. Na przestrzeni lat klubowi ze Śląska udało się zdobyć najcenniejsze trofea w Polsce, a także odnosić sensacyjne zwycięstwa na arenie międzynarodowej. Dodatkowo w składzie Górnika znajdowało się wielu reprezentantów Polski odnoszącej sukcesy na Mistrzostwach Świata oraz Igrzyskach Olimpijskich.
Górnik Zabrze - historia klubu
Górnik Zabrze to klub, który powstał po drugiej wojnie światowej. W 1948 roku zrzeszenie “Górnik” zdecydowało o powstaniu jednego klubu piłkarskiego w mieście Zabrze. W ten sposób 14 grudnia 1948 roku w wyniku połączenia kilku mniejszych kolektywów działalność rozpoczął Górnik Zabrze.
“Górnicy” nie musieli długo czekać na pierwsze sukcesy. Już w 1957 roku sięgnęli po mistrzostwo Polski, a dwa lata później po kolejne. W sumie Górnik w swoim dorobku posiada czternaście mistrzostw Polski, sześć wygranych Pucharów Polski oraz jeden triumf w Superpucharze Polski. Co więcej, Górnik brał udział w prestiżowym finale Pucharu Zdobywców Pucharów.
Mecze domowe ekipa “trójkolorowych” rozgrywa na stadionie przy ulicy Roosevelta 81. Obiekt nosi imię legendy klubowej Ernesta Pohla, który z Górnikiem wywalczył aż 8 tytułów mistrzowskich i zdobył w barwach klubowych Zabrza 143 bramki. Pojemność stadionu (po przebudowie) to 31 871.
Złote lata 60-te
W latach 1957-1967 Górnik na krajowym podwórku nie miał sobie równych. W tym okresie aż osiem razy zdobywał mistrzostwo kraju. Imponuje seria z lat 1963 - 1967 kiedy to Górnik pięć razy z rzędu zdobywał tytuł i tym samym ustanowił w tej kategorii rekord. Dodatkowym sukcesem były również dwa wygrane Puchary Polski, w których Górnik pokonywał w roku 1965 4:0 Czarnych Żagań, a w 1968 roku 3:0 Ruch Chorzów.
Górnik dysponował wieloma utalentowanymi zawodnikami w swoim składzie. Koszulkę “trójkolorowych” nosili tacy wybitni piłkarze jak: Włodzimierz Lubański, Andrzej Szarmach czy Jerzy Gorgoń, którzy jednocześnie stanowili siłę polskiej reprezentacji. Warto dodać, że Włodzimierz Lubański był świetnym snajperem i pięciokrotnie zdobywał tytuł króla strzelców polskiej ligi.
Europejskie sukcesy Górnika Zabrze
W europejskich rozgrywkach Górnikowi wiele splendoru przyniosła kampania z sezonu 1967/68, kiedy to awansował do ćwierćfinału Pucharu Europy. Był to wielki sukces dla polskiej piłki, gdyż po raz pierwszy polskiemu klubowi udało się zajść aż tak wysoko w najbardziej prestiżowych rozgrywkach. W pierwszej rundzie “Górnicy” wyeliminowali szwedzkie Djurgardens IF wygrywając 3:0 oraz 1:0. W drugiej rundzie sensacyjnie pokonali rewelacyjne Dynamo Kijów wygrywając na Ukrainie 2:1, a w rewanżu remisując 1:1 na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Manchester United w następnej fazie okazał się być niestety lepszy o zaledwie jedną bramkę (w pierwszym meczu Górnik przegrał w Manchesterze 0:2 a następnie u siebie wygrał 1:0). “Czerwone Diabły” ostatecznie triumfowali w tych rozgrywkach.
Największym sukcesem “trójkolorowych” był występ w Pucharze Zdobywców Pucharów w 1970 roku. Nieoczekiwanie Górnik zameldował się w finale, gdzie zmierzył się z Manchesterem City. Sama droga do finału była niezwykle imponująca, ponieważ klub z Zabrza wyeliminował takie potęgi jak: Olympiakos Pireus, Glasgow Rangers czy AS Roma.
W samym finale Manchester City zwyciężył 2:1 we Wiedniu. Górnik nie wygrał trofeum, ale znów Europa mogła podziwiać Zabrzan w akcji.
Ostatni taniec
Ostatnie wielkie sukcesy Górnik zanotował w latach 1985 - 1988 wygrywając czterokrotnie mistrzostwo kraju. Autorem tych triumfów był m.in Antoni Piechniczek. Do tego w sezonie 1987/88 Górnik wygrał także jedyny w swojej historii Superpuchar Polski, pokonując w finale Lech Poznań 2:1.
Kolejne lata już nigdy nie były tak owocne, jak wcześniejsze w wykonaniu “trójkolorowych”. Jedynie w sezonie 1993/94 Górnik realnie walczył o mistrzostwo Polski. W ostatniej kolejce mierzył się z Legią Warszawa na wyjeździe, ale zamiast wygranej osiągnął remis 1:1 po dziwnych okolicznościach związanych z decyzjami sędziego. Ostatecznie mistrza zdobyła Legia, a mecz do dziś stanowi duży znak zapytania, co do uczciwości.
W XXI wieku Górnik nie zdołał nawiązać do czasów swojej świetności. Co gorsza klub ten dwukrotnie spadał do niższej klasy rozgrywkowej, gdzie występował w sezonach 2009/10 oraz 2016/17. Na szczęście dla Zabrzan szybko zdołał ponownie wracać do Ekstraklasy.
To właśnie w Górniku w Ekstraklasie debiutował m.in. Arkadiusz Milik, na którego postawił ówczesny trener, Adam Nawałka.
Wielkie Derby Śląska i Śląski Klasyk
Do największych rywali Górnika na krajowym podwórku należą Ruch Chorzów oraz GKS Katowice. Spotkania drużyn Górnego Śląska elektryzują lokalną społeczność. Wielkie Derby Śląska to mecze Górnika Zabrze z Ruchem Chorzów. Bilans tej rywalizacji jest znacznie korzystniejszy dla “trójkolorowych”, którzy odnieśli 46 zwycięstw przy 40 remisach i 34 zwycięstwach Ruchu Chorzów.
Śląski Klasyk natomiast to konfrontacja Górnika z GKS-em Katowice. Bilans tych pojedynków jest dość wyrównany, ale w tym przypadku również jest przewaga dla Zabrza, który notuje 22 zwycięstwa przy 19 porażkach i 21 remisach.