Luka
Modrić

Luka Modrić to chorwacki piłkarz, grający na pozycji pomocnika. Na co dzień reprezentuje barwy Realu Madryt. Uważany za jednego z najlepszych zawodników drugiej linii swojego pokolenia i najlepszego chorwackiego piłkarza wszech czasów. Wicemistrz świata i zdobywca Złotej Piłki.

Czytaj dalej…

10
IMAGO/Frank Hoermann/Sven Simon
Imię i nazwisko Luka Modrić
Data urodzenia 1985-09-09
Miejsce urodzenia Zadar
Narodowość Chorwacja
Aktualny klub Real Madryt
Pozycja środkowy pomocnik
Waga 66 kg
Wzrost 172 cm

Luka Modrić – kariera

Miał niespokojne dzieciństwo, ponieważ dorastał w trakcie chorwackiej wojny o niepodległości. Mimo wszystko Modrić dążył do realizacji swoich marzeń, którymi była gra w piłkę nożną na najwyższym poziomie. Pierwsze kroki w poważnej piłce w Chorwacji stawiał w Dinamie Zagrzeb, do którego trafił w 2001 roku. Tymczasem debiut w tym zespole zaliczył w 2004 roku. W ciągu kolejnych trzech lat poprowadził Dinamo do trzech kolejnych mistrzostw Chorwacji. To zaowocowało transferem do angielskiego Tottenhamu Hotspur w 2008 roku. W Anglii błysnął na tyle, by zwrócić na siebie uwagę Realu Madryt. Transfer nie był jednak sprawą oczywistą. Dość powiedzieć, że po pierwszym sezonie hiszpańskie media jednomyślnie ogłosiły Modricia najgorszą transakcją tego roku.

Chorwat potrzebował chwili, by okrzepnąć w La Lidze, ale później wszedł na nieosiągalny poziom. Przez grubo ponad dekadę nadaje tempo grze Królewskich. Mimo zbliżania się do 40. urodzin, Chorwat wciąż przydaje się Carlo Ancelottiemu w pressingu, ale co najważniejsze – w kreowaniu groźnych okazji. W trakcie swojej niesamowitej kariery na Santiago Bernabeu sięgnął, między innymi, po pięć Lig Mistrzów i trzy mistrzostwa kraju.

Z kolei w 2018 roku w dużym stopniu przyczynił się do tego, że reprezentacja Chorwacji zagrała w finale mistrzostw świata. Został wybrany zresztą najlepszym zawodnikiem turnieju. Modrić jest również laureatem Złotej Piłki w 2018 roku przyznawanej najlepszemu piłkarzowi świata. To również kapitan swej kadry narodowej. Rozegrał dla niej ponad 150 meczów, zostawiając w tyle konkurencję.

Luka Modrić – aktualności