stadium-image
IMAGO/Manjit Narotra
Tottenham Hotspur

Tottenham Hotspur

Premier League
Rok założenia: 1882
Przydomek: Koguty
Barwy: biało-granatowe
Prezes: Daniel Levy
Trener: Ange Postecoglou
Pojemność: 62850
Adres: Bill Nicholson Way, 748 High Road, N17 0AP London

Tottenham Hotspur - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii

2 razy

Zdobyte w 1951, 1961

Puchar Anglii

8 razy

Zdobyty w 1901, 1921, 1961, 1962, 1967, 1981, 1982, 1991

Puchar Ligi

4 razy

Zdobyty w 1971, 1973, 1999, 2008

Liga Europy/Puchar UEFA

2 razy

Wygrana/zdobyty w 1972, 1984

Puchar Zdobywców Pucharów

1 raz

Zdobyty w 1963

Następny mecz

Tottenham

Premier League |

2 marca 2024

16:00

Crystal Palace
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 24 lutego 2024 07:03.

Newsy

Kolejka chętnych po gwiazdę Bayeru Leverkusen

Transfery

Tottenham Hotspur – terminarz i wyniki

Tottenham Hotspur – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Tottenhamu Hotspur w Premier League

Tottenham Hotspur – transfery

Tottenham Hotspur - historia klubu

Tottenham Hotspur to drużyna z północnej części Londynu. Choć zespół powstał już 5 września 1882 roku i początkowo funkcjonował pod nazwą Hotspur Football Club, to wiele lat musiał czekać na pierwsze mistrzostwo Anglii. Klub, który został założony przez grupę uczniów, należących do krykietowej drużyny Hotspur Cricket Club, przez kilka dekad mógł z podziwem i zazdrością spoglądać na sukcesy takich potentatów w lidze angielskiej jak: Manchester United, Liverpool czy Arsenal, który notabene jest największym rywalem "zza miedzy", jeśli chodzi o Londyn.

Rywalizację Tottenhamu i Kanonierów od lat określa się mianem "Derbów północnego Londynu", w której zdecydowanie lepszym bilansem może się pochwalić ta druga ekipa.

Tottenham jest zespołem o kilku przydomkach, a przyjęło się określać tę drużynę wymiennie nazwami: Koguty, Spurs oraz Lilywhites. Biało-granatowe barwy trykotów Tottenhamu to znak rozpoznawczy dla tego klubu tak samo, jak wspominany kogut, który znajduje się w herbie. Warto dodać, że już od 1884 r. ekipa występuje pod szyldem Tottenham Hotspur. Przekształcenie nazwy było spowodowane tym, iż funkcjonował już wcześniej założony klub pod bliźniaczą nazwą Hotspur.

Długo wyczekiwany tytuł

Spurs, mimo że w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii zadebiutowali w 1909 roku, to już na początku stulecia XX w. mogli świętować pierwsze znaczące trofeum. Był to Puchar kraju (FA Cup) uzyskany w sezonie 1900/1901. Wówczas Tottenham pokonał w decydującym starciu Sheffield United 3:1. Kolejne osiągnięcia przyszły dla ekipy Kogutów w drugiej dekadzie XX w. Wówczas w 1921 r. Tottenham wywalczył drugi Puchar Anglii, lecz rok później został wicemistrzem kraju, ustępując jedynie Liverpoolowi.

Tottenham Hotspur na swój upragniony i premierowy tytuł w zmaganiach najwyższego szczebla ligi angielskiej musiał czekać do sezonu 1950/51. To wtedy popularne Koguty o cztery punkty wyprzedziły w tabeli Manchester United. Mistrzostwo kraju było impulsem dla ekipy Spurs do walki o kolejne trofea i czołowe lokaty w lidze, a tych w ciągu kolejnych dwóch dekad było wiele. Kampania 1960/1961 była szczególna dla Tottenhamu, gdyż jako pierwszy londyński klub w historii wywalczył dublet, czyli mistrzostwo kraju oraz Puchar Anglii. Był to zarazem drugi i ostatni i triumf w lidze dla zespołu Kogutów.

Czasy Premier League

Tottenham Hotspur, choć w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii występuje nieprzerwanie od 1978 roku, to nie zdołał sięgnąć po mistrzostwo Anglii. Przekształcenie rozgrywek na Premier League w 1992 roku sprawiło, iż Koguty stały się ligowym średniakiem aż do połowy pierwszego dziesięciolecia XX w. Od 2009 roku nastąpił wyraźny progres formy w ekipie Tottenhamu i ta drużyna regularnie zaczęła zajmować miejsca w najlepszej szóstce rozgrywek. Najlepsze lata to 2016-2018. W tym czasie Spurs trzykrotnie stawali na podium, dwa razy zajmując trzecie miejsce, a raz drugie. Na rodzimej ziemi Tottenham po raz ostatni wywalczył trofeum w sezonie 2007/2008, a był to triumf w Pucharze Ligi Angielskiej.

Sukcesy w europejskich pucharach i walka w Lidze Mistrzów

Spurs ruszyli na podbój kontynentu w latach 60. XX w. Wówczas w kampanii 1961/1962 doszli do półfinału Pucharu Europy. Rok później Tottenham sięgnął po premierowe trofeum w rywalizacji klubów z różnych krajów. Miało to miejsce przy okazji zmagań o Puchar Zdobywców Pucharów Europy. Koguty okazały się wtedy lepsze od Atletico Madryt, gromiąc rywala 5:1. W późniejszych latach Tottenham dwukrotnie wznosił w górę trofeum za zwycięstwo w Pucharze UEFA (1972 i 1984 r.).

Od kampanii 2010/2011 zespół Spurs nieprzerwanie występuje na arenie międzynarodowej w Lidze Europy lub Lidze Mistrzów. Największym osiągnięciem Tottenhamu w XXI wieku w europejskich pucharach, jest dojście do finału Champions League w sezonie 2018/2019. Wówczas doszło do starcia dwóch ekip z Anglii, w którym to lepszy okazał się Liverpool. The Reds pokonali Tottenham 2:0 i tym samym Koguty pozostały bez pierwszego triumfu w tych rozgrywkach.

Tottenham Hotspur - właściciele

ENIC Sports and Development Holdings Limited jest właścicielem 85,55 procenta akcji Tottenham Hotspur Limited. Daniel Levy i niektórzy członkowie jego rodziny są właścicelem blisko 30 procent kapitału zakładowego firmy. Miliarder Joe Lewis ma pozostałe udziały w ENIC. Reszta (14,45 procenta) klubu należy do prywatnych udziałowców, głównie kibiców, którzy nabyli akcje, gdy te były dostępne podczas wejścia na Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych.

Członek zarząduRola
Daniel LevyPrezes
Matthew CollecottDyrektor finansowy i operacyjny
Donna-Maria CullenDyrektor wykonawczy
Todd KlineDyrektor Handlowy
Rebecca CaplehornDyrektor ds. sportowych