Marc
Cucurella

Marc Cucurella to hiszpański piłkarz występujący na pozycji lewego obrońcy. Od lata 2022 roku zawodnik Chelsea, do której trafił za ponad 65 milionów euro. Jednokrotny reprezentant Hiszpanii.

Czytaj dalej…

3
IMAGO/David Rawcliffe
Imię i nazwisko Marc Cucurella
Data urodzenia 1998-07-22
Miejsce urodzenia Alella
Narodowość Hiszpania
Aktualny klub Chelsea FC
Pozycja lewy obrońca
Waga 66 kg
Wzrost 173 cm

Marc Cucurella – kariera

Marc Cucurella w młodym wieku dołączył do szkółki Espanyolu. Po sześciu latach – w 2012 roku – przeniósł się jednak do wielkiego rywala, FC Barcelony. Już jako nastolatek występował w drużynie rezerw, z którą w sezonie 2016/2017 awansował do drugiej ligi.

24 października 2017 roku zadebiutował z kolei w seniorskiej drużynie Blaugrany, zmieniając Lucasa Digne’a w spotkaniu Pucharu Króla. Jak się okazało, był to jego jedyny występ dla Dumy Katalonii. Klub wypożyczył go do Eibaru, a zespół z Kraju Basków po roku wykupił go za dwa miliony euro. Tam Cucurella ewidentnie się rozwinął. Wrócił na Camp Nou za cztery miliony, ale tylko po to, by od razu odejść do Getafe. Po kolejnym rocznym wypożyczeniu klub z Madrytu zdecydował się wykupić Hiszpana za niemal 12 milionów euro. To w Getafe lewy obrońca okrzepł i pokazał się na wielkiej scenie. Wzbudził zainteresowanie Brighton & Hove Albion, które latem 2021 roku zapłaciło za niego już 18 milionów euro. Mewy nie spodziewały się chyba, jak świetny ubiją na Hiszpanie interes. Po udanym debiutanckim sezonie w Brighton o Cucurellę rozpoczęła walkę Chelsea. Todd Boehly nie szczędził funduszy i zapłacił za defensora aż 65 milionów euro!

Jak dotąd trudno wytłumaczyć tak wielką inwestycję. Pierwsza kampania w niebieskich barwach była dla Cucurelli ewidentnie nieudana, a kibice nieraz nazywają go jednym z najsłabszych transferów w historii klubu.

Cucurella był etatowym młodzieżowym reprezentantem Hiszpanii. W seniorskiej kadrze rozegrał, jak dotąd, tylko jedno spotkanie. W czerwcu 2021 roku Luis Enrique dał mu szansę w meczu towarzyskim z Litwą. Starcie to było jednak wyjątkowe, bo ze względu na Covid nie mogła w nim wziąć udziału tradycyjna pierwsza reprezentacja, a jej miejsce zajęli gracze młodzieżówki.

Marc Cucurella – aktualności