Gabriel
Jesus

Gabriel Jesus – brazylijski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Od 2022 zawodnik Arsenalu. Etatowy reprezentant kraju, mistrz olimpijski i zdobywca Copa America.

Czytaj dalej…

9
IMAGO/Mark Cosgrove/News Images
Imię i nazwisko Gabriel Jesus
Data urodzenia 1997-04-03
Miejsce urodzenia Sao Paulo
Narodowość Brazylia
Aktualny klub Arsenal FC
Pozycja środkowy napastnik
Waga 73 kg
Wzrost 175 cm

Gabriel Jesus – kariera

Gabriel Jesus pochodzi z Sao Paulo, a jego korzenie sięgają gry na ulicy i klubów amatorskich. Zawodową karierę rozpoczął jednak w barwach Palmeirasu. Od nastoletnich lat widać było, że Jesus jest napastnikiem wyjątkowym. W 2013 roku został najlepszym strzelcem swej młodzieżowej drużyny, strzelając aż 54 gole w 48 występach. O jego usługi walczyły największe marki, ale po długich negocjacjach, w styczniu 2014 roku związał się pierwszą seniorską umową z Palmeirasem.

Szybko zadebiutował w pierwszej drużynie, a pierwszy pełny sezon spuentował czterema golami i zdobytym Pucharem Brazylii. Rok później zadebiutował w Copa Libertadores, a w całej kampanii strzelił dwanaście bramek we wszystkich rozgrywkach. Jego Palmeiras – przy wydatnym udziale Jesusa – zdobył pierwsze mistrzostwo od 1994 roku.

Takie wyczyny w Kraju Kawy nie uchodzą niezauważone w Europie. Najkonkretniejszy był Manchester City, który w sierpniu 2016 roku zapewnił sobie usługi Gabriela Jesusa. Palmeiras zarobił na nim aż 32 miliony euro, a w dodatku mógł go przetrzymać do końca sezonu. Jego początki w nowym zespole były obiecujące. Już w pierwszym występie w wyjściowym składzie zanotował asystę, a na początku lutego strzelił pierwszą bramkę.

W nadchodzących latach podstawowym numerem “dziewięć” w barwach Obywateli był Sergio Aguero, a Jesus musiał godzić się z rolą rezerwowego. Z czasem Guardiola zaczął kombinować, wystawiając go na skrzydle, gdzie spisywał się co najmniej poprawnie. Trudno jednak powiedzieć jednoznacznie, że przez pięć lat w ekipie z Manchesteru Brazylijczyk wypracował sobie nietykalność. Mimo tego w ich trakcie rozegrał ponad dwieście spotkań dla Obywateli, strzelając lub asystując średnio w co drugim z nich. Latem 2022 roku napastnik podjął ważną decyzję. Postanowił odejść do nieco słabszego klubu, w którym jednak byłby podstawowym graczem. Zdecydował się przyjąć ofertę z Arsenalu, który zapłacił za niego ponad 50 milionów euro. Tam, jak zakładano, został kluczowym napastnikiem.

Jesus jest też etatowym reprezentantem swojego kraju. W wieku 25 lat może pochwalić się ponad 50 występami w żółtej koszulce. Z Canarinhos sięgnął po olimpijskie złoto w 2017 roku i po Copa America w 2019 roku. Wziął też udział w Mistrzostwach Świata w Rosji (2018) oraz w Katarze (2022).

Gabriel Jesus – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Gabriel Jesus?

Gabriel Jesus rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 9.

W jakich klubach grał Gabriel Jesus?

Gabriel Jesus w trakcie swojej kariery grał w klubach Palmeiras Sao Paulo, Manchester City i Arsenal FC.