Gabriel Jesus

Gabriel Jesus

Gabriel Jesus – brazylijski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Od 2017 roku zawodnik Manchesteru City. Etatowy reprezentant kraju, mistrz olimpijski i zdobywca Copa America.

Czytaj dalej…

Gabriel Jesus – najważniejsze informacje

Imię i nazwiskoGabriel Jesus
Data urodzenia3 kwietnia 1997 roku
Miejsce urodzeniaSao Paulo
NarodowośćBrazylia
Aktualny klubManchester City
PozycjaNapastnik
Waga73 kg
Wzrost1,75 m

Gabriel Jesus – kariera

Gabriel Jesus pochodzi z Sao Paulo, a jego korzenie sięgają gry na ulicy i klubów amatorskich. Zawodową karierę rozpoczął jednak w barwach Palmeirasu. Od nastoletnich lat widać było, że Jesus jest napastnikiem wyjątkowym. W 2013 roku został najlepszym strzelcem swej młodzieżowej drużyny, strzelając aż 54 gole w 48 występach. O jego usługi walczyły największe marki, ale po długich negocjacjach, w styczniu 2014 roku związał się pierwszą seniorską umową z Palmeirasem.

Szybko zadebiutował w pierwszej drużynie, a pierwszy pełny sezon spuentował czterema golami i zdobytym Pucharem Brazylii. Rok później zadebiutował w Copa Libertadores, a w całej kampanii strzelił dwanaście bramek we wszystkich rozgrywkach. Jego Palmeiras – przy wydatnym udziale Jesusa – zdobył pierwsze mistrzostwo od 1994 roku.

Takie wyczyny w Kraju Kawy nie uchodzą niezauważone w Europie. Najkonkretniejszy był Manchester City, który w sierpniu 2016 roku zapewnił sobie usługi Gabriela Jesusa. Palmeiras zarobił na nim aż 32 miliony euro, a w dodatku mógł go przetrzymać do końca sezonu. Jego początki w nowym zespole były obiecujące. Już w pierwszym występie w wyjściowym składzie zanotował asystę, a na początku lutego strzelił pierwszą bramkę.

W nadchodzących latach podstawowym numerem “dziewięć” w barwach Obywateli był Sergio Aguero, a Jesus musiał godzić się z rolą rezerwowego. Z czasem Guardiola zaczął kombinować, wystawiając go na skrzydle, gdzie spisywał się co najmniej poprawnie. Trudno jednak powiedzieć jednoznacznie, że przez pięć lat w ekipie z Manchesteru Brazylijczyk wypracował sobie nietykalność. Mimo tego w ich trakcie rozegrał ponad dwieście spotkań dla Obywateli, strzelając lub asystując średnio w co drugim z nich.

Jesus jest też etatowym reprezentantem swojego kraju. W wieku 24 lat może pochwalić się ponad 50 występami w żółtej koszulce. Z Canarinhos sięgnął po olimpijskie złoto w 2017 roku i po Copa America w 2019 roku.

Gabriel Jesus – aktualności