Josep Guardiola

Josep Guardiola to były hiszpański piłkarz, sprawdzający się aktualnie w roli trenera. Słynie z preferowanego ofensywnego stylu gry. Od lipca 2016 roku jest menedżerem Manchesteru City.

fot. PressFocus

Josep Guardiola – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoJosep Guardiola
Data urodzenia18 stycznia 1971 roku
Miejsce urodzenia Santpedor
NarodowośćHiszpania
Aktualny klubManchester City
Waga76 kg
Wzrost1,80 m

Josep Guardiola – kariera

Zanim ogłosił zakończenie piłkarskiej kariery, był uważany za jednego z najlepszych pomocników na świecie. Na początku lat 90. odnosił duże sukcesy z FC Barceloną, która była uważana za drużynę marzeń. Guardiola wygrał z Katalończykami w 1992 roku Puchar Europy. Ponadto triumfował w mistrzostwach La Liga. Tymczasem w 1997 roku został kapitanem Katalończyków. W trakcie swojej kariery piłkarskiej grał też w reprezentacji Hiszpanii.

Po zawieszeniu butów piłkarskich na przysłowiowym kołu zaczął realizować się jako trener. Najpierw prowadził Barcelonę, z którą wygrał między innymi trzy mistrzostwa Hiszpanii. Dwukrotnie był wybierany najlepszym trenerem świata według FIFA. Od 2013 roku prowadził Bayern Monachium, przejmując pełną kontrolę nad ekipą z Bundesligi. Dało to efekt w postaci zdobyciu wielu trofeów. Aktualnie odpowiada za wyniki Manchesteru City, będąc jednocześnie uważanym za jednego z najlepszych trenerów na świecie.