Frenkie
Jong

Frenkie de Jong to holenderski zawodnik. Występuje na pozycji pomocnika. Od 2019 roku zawodnik Barcelony. Etatowy reprezentant Holandii.

Czytaj dalej…

21
IMAGO/Aflosport/Daisuke Nakashima
Imię i nazwisko Frenkie de Jong
Data urodzenia 1997-05-12
Miejsce urodzenia Arkel
Narodowość Holandia
Aktualny klub FC Barcelona
Pozycja środkowy pomocnik
Waga 74 kg
Wzrost 180 cm

Frenkie de Jong – kariera

Jego talent rozbłysnął z barwach Ajaxu, do którego przeszedł jako 18-latek za około dziesięć milionów euro. Wraz z upływem czasu zyskiwał coraz mocniejszą pozycję w zespole, a świat usłyszał o nim w sezonie 2018/2019. Wówczas drużyna z Amsterdamu doszła do półfinału Ligi Mistrzów, a de Jong chwilę później został kupiony przez Barcelonę za ogromną kwotę – 86 milionów euro.

W stolicy Katalonii długo nie mógł odnaleźć swojego miejsca w drugiej linii i był bardzo nieregularny. Dobre mecze przeplatał z takimi, w których był zupełnie niewidoczny. Mimo tego jego niepodważalna jakość sprawiała, że był podstawowym graczem dla każdego kolejnego trenera. Z Blaugraną sięgnął po Puchar Hiszpanii i rozegrał dla niej ponad 150 spotkań.

W kadrze reprezentacji Holandii de Jong debiutował we wrześniu 2018 roku przeciwko Peru za kadencji Ronalda Koemana. Od tego momentu rozegrał dla Oranje ponad 40 spotkań, będąc głównym kreatorem zespołu. Wziął z nim udział w mistrzostwach Europy z 2021 roku.

Frenkie de Jong – aktualności