Estadio La Cartuja (Sewilla, Hiszpania)

Stadion La Cartuja w hiszpańskiej Sewilli rzutem na taśmę znalazł się wśród miast-gospodarzy Euro 2020. Obiekt pod koniec kwietnia 2021 r. zastąpił arenę San Memes w Bilbao, gdzie swoje mecze miała rozgrywać reprezentacja Polski.

fot. Estadio La Cartuja de Sevilla

Estadio La Cartuja – podstawowe informacje o stadionie

KrajHiszpania
MiastoSewilla
AdresIsla de la Cartuja, 41092 Sevilla, Hiszpania
Data otwarcia05.05.1999
Koszt budowy120 mln €
Pojemność 57 619
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieReprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej

Spis treści

Stadion Estadio La Cartuja w Sewill

UEFA odebrała Baskom prawo organizacji meczów na mistrzostwach Europy, po tym, jak Bilbao nie było w stanie zagwarantować wpuszczenia kibiców na trybuny. Estadio La Cartuja w Sewilli to wielofunkcyjny obiekt o pojemności 60 tysięcy miejsc. W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, na trybunach stadionu w Hiszpanii w czasie Euro 2020 będzie mogło pojawić się około 18 tysięcy widzów, co stanowi 30% zapełnienia całego obiektu.

Estadio La Cartuja powstał w latach 1997-1999, a koszt budowy wyniósł 120 milionów euro. Projekt stadionu w Andaluzji był dziełem hiszpańskiej pracowni architektonicznej na czele z Antonio Cruzem Villalonem oraz Antonio Ortizem Garcią. Pomimo że stadion La Cartuja jest szóstym co do wielkości obiektem w Hiszpanii, to nie gra na nim na co dzień żaden ligowy zespół. Dwa największe kluby w mieście – Real Betis Sewilla oraz Sevilla FC występują na własnych stadionach.

Na mistrzostwach Europy 2020 w piłce nożnej odbędą się cztery spotkania na obiekcie położonym na wyspie Isla de la Cartuja. Trzy spotkania na stadionie w Sewilli zagra Hiszpania, która na Euro 2020 rywalizować będzie w grupie E. Popularni La Roja podejmować będą m.in. reprezentacje Polski, która oprócz tego starcia dwukrotnie zagra w fazie grupowej na rosyjskim Stadionie Kriestowskij w Sankt Petersburgu. Ponadto na obiekcie La Cartuja dojdzie do potyczki w ramach 1/8 finału mistrzostw Europy.

La Cartuja a historia przed Euro 2020

Estadio La Cartuja to obiekt zarządzany przez lokalne organy polityczne w Sewilli oraz władze państwowe. Największy pakiet udziałów ma Rząd regionalny Andaluzji (40%), Rząd hiszpański posiada 25%, natomiast Rada Miejska Sewilli 19%, a Kongres Deputowanych 13%. Po 3% udziałów mają Real Betis oraz Sevilla FC. Wielofunkcyjny obiekt najczęściej wykorzystywany jest do imprez piłkarskich oraz lekkoatletycznych.

Pierwszym dużym wydarzeniem, które odbyło się po oddaniu stadionu La Cartuja do użytku, były Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce w 1999 r. Władze Sewilli miały zamiar wykorzystać ten obiekt przy organizacji Igrzysk Olimpijskich, ale oferty miasta zostały odrzucone zarówno w 2004, jak i w 2008  r. Od czasu do czasu swoje mecze na Estadio La Cartuja rozgrywa piłkarska reprezentacja Hiszpanii. W 2003 r. na tym obiekcie zorganizowano finał Pucharu UEFA, w którym zmierzyły się Celtic i Porto.

Dwukrotnie – w 2004 oraz 2011 r. na stadionie La Cartuja przeprowadzono finał tenisowego Pucharu Davisa. W lutym 2020 r. Królewska Hiszpańska Federacja Piłkarska zadecydowała, że w latach 2020-23 La Cartuja będzie organizatorem finałów Pucharu Hiszpanii. Na tym obiekcie odbyło się także wiele koncertów,  m.in. Madonny, U2, Depeche Mode czy AC/DC.

Mistrzostwa Europy 2020: kto zagra na La Cartuja? Kiedy mecze w Hiszpanii?

Stadion La Cartuja będzie gościł na Euro 2020 reprezentacje rywalizujące w grupie E.

Oprócz trzech gier kadry Hiszpanii wystąpią na nim po jednym razie Polska, Szwecja i Słowacja. Zgodnie z terminarzem mistrzostw Europy w piłce nożnej premierowe starcie w Sewilli odbędzie się 14 czerwca, kiedy to gospodarze rywalizować będą ze Słowakami. W fazie pucharowej mistrzostw Europy 2020 w ramach 1/8 finału na

La Cartuja wystąpi zwycięzca grupy B  (Dania, Finlandia, Belgia lub Rosja) oraz kadra z

trzeciego miejsca z jednej z następujących grup: A/D/E/F.

Terminarz meczów Euro 2020 na stadionie La Cartuja (Sewilla)

Terminarz spotkań dla fazy grupowej oraz pucharowej na stadionie La Cartuja

Faza grupowa mistrzostw Europy – mecze na Estadio La Cartuja

W fazie grupowej na tym obiekcie rozegrane zostaną 3 mecze, w tym jeden z udziałem reprezentacji Polski.

Faza pucharowa Euro – mecze na Estadio La Cartuja

W przypadku fazy pucharowe, na ten obiekt przypada jeden mecz 1/8 finału.

  • 27 czerwca, 1/8 finału, zwycięzca grupy B – trzecie miejsce grupy A/D/E/F, g. 21:00