Estadio La Cartuja (Sewilla, Hiszpania)

Stadion La Cartuja w Sewilli jest wielofunkcyjnym obiektem sportowym. Rozgrywane są na nim mecze piłkarskie, ale służy także do przeprowadzania zawodów lekkoatletycznych. W 2021 roku były na nim rozgrywane mecze Euro 2020, między innymi spotkanie Hiszpania – Polska (1:1).

fot. Estadio La Cartuja de Sevilla

Estadio La Cartuja – podstawowe informacje o stadionie

KrajHiszpania
MiastoSewilla
AdresIsla de la Cartuja, 41092 Sevilla, Hiszpania
Data otwarcia05.05.1999
Koszt budowy120 mln €
Pojemność 57 619
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieReprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej

Spis treści

Stadion Estadio La Cartuja w Sewilli

UEFA odebrała Bilbao prawo organizacji meczów na mistrzostwach Europy, po tym, jak miasto nie było w stanie zagwarantować wpuszczenia kibiców na trybuny. Prawo organizacji czterech meczów przejął Estadio La Cartuja w Sewilli. To wielofunkcyjny obiekt o pojemności 60 tysięcy miejsc.

Estadio La Cartuja powstał w latach 1997-1999, a koszt budowy wyniósł 120 milionów euro. Projekt stadionu w Andaluzji był dziełem hiszpańskiej pracowni architektonicznej na czele z Antonio Cruzem Villalonem oraz Antonio Ortizem Garcią. Pomimo że stadion La Cartuja jest szóstym co do wielkości obiektem w Hiszpanii, to nie gra na nim na co dzień żaden ligowy zespół. Dwa największe kluby w mieście – Real Betis Sewilla oraz Sevilla FC występują na własnych stadionach.

Na mistrzostwach Europy 2021 w piłce nożnej odbyły się cztery spotkania na obiekcie położonym na wyspie Isla de la Cartuja. Trzy spotkania na stadionie w Sewilli zagrała Hiszpania, która na Euro 2020 rywalizowała w grupie E. La Roja podejmowała m.in. reprezentację Polski. Ponadto na obiekcie La Cartuja doszło do potyczki w ramach 1/8 finału mistrzostw Europy, w której Belgia pokonała Portugalię 1:0.

Estadio La Cartuja – historia

Estadio La Cartuja to obiekt zarządzany przez lokalne organy polityczne w Sewilli oraz władze państwowe. Największy pakiet udziałów ma Rząd regionalny Andaluzji (40%), Rząd hiszpański posiada 25%, natomiast Rada Miejska Sewilli 19%, a Kongres Deputowanych 13%. Po 3% udziałów mają Real Betis oraz Sevilla FC. Wielofunkcyjny obiekt najczęściej wykorzystywany jest do imprez piłkarskich oraz lekkoatletycznych.

Pierwszym dużym wydarzeniem, które odbyło się po oddaniu stadionu La Cartuja do użytku, były Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce w 1999 r. Władze Sewilli miały zamiar wykorzystać ten obiekt przy organizacji Igrzysk Olimpijskich, ale oferty miasta zostały odrzucone zarówno w 2004, jak i w 2008  r. Od czasu do czasu swoje mecze na Estadio La Cartuja rozgrywa piłkarska reprezentacja Hiszpanii. W 2003 r. na tym obiekcie zorganizowano finał Pucharu UEFA, w którym zmierzyły się Celtic i FC Porto.

Dwukrotnie – w 2004 oraz 2011 r. na stadionie La Cartuja przeprowadzono finał tenisowego Pucharu Davisa. W lutym 2020 r. Królewska Hiszpańska Federacja Piłkarska zadecydowała, że w latach 2020-23 La Cartuja będzie organizatorem finałów Pucharu Hiszpanii. Na tym obiekcie odbyło się także wiele koncertów,  m.in. Madonny, U2, Depeche Mode czy AC/DC.

Najważniejsze wydarzenia na Estadio La Cartuja

Poniżej prezentujemy najważniejsze mecze i inne wydarzenia, które miały miejsce na Estadio La Cartuja w Sewilli. Zamieszczamy także ciekawoski związane z tym obiektem.

Najważniejsze mecze

  • 26.06.1999 Finał Pucharu Króla Atletico MadrytValencia CF 0:3 (0:1)
  • 30.06.2001 Finał Pucharu Króla Celta Vigo – Real Saragossa 1:3 (1:2)
  • 21.05.2003 Finał Pucharu UEFA FC Porto – Celtic Glasgow 3:2 (1:0, 2:2)
  • 27.06.2021 ⅛ finału Euro 2020 Belgia – Portugalia 1:0 (1:0)

Ciekawostki związane z Estadio La Cartuja

  • Stadion miał być domem dla Realu Betis i Sevilli FC, ale protesty kibiców obu klubów spowodowały, że pomysł upadł jeszcze przed oddaniem obiektu do użytku
  • Real Betis po zamieszkach kibiców musiał przenieść się w 2007 roku na kilka spotkań ligowych właśnie na Estadio La Cartuja, który leży częściowo poza Sewillą. Karą nałożoną na klub było rozgrywanie domowych meczów poza miastem…
  • Na Estadio La Cartuja odbyły się Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce, a także rozegrano tam finały Pucharu Davisa