Grupy Euro 2020

Turniej finałowy Euro 2020 odbędzie się w dniach 11 czerwca – 11 lipca 2021 roku w 12 krajach. Do rywalizacji przystąpią 24 reprezentacje narodowe, które w pierwszej fazie będą rywalizować w ośmiu grupach po cztery zespoły.

Przeczytaj więcej o Euro 2020:
Oferty Euro 2020Euro 2020: bonusy i promocje
Euro 2020: kursyTypy na Euro 2020
Euro 2020: zakłady bukmacherskieTerminarz Euro 2020

Grupy na Euro 2020 – Euro 2021

Uczestników Mistrzostw Europy w 2020 roku wyłoniły eliminacje, w której udział wzięło 55 reprezentacji należących do Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA). Zespoły o awans do turnieju finałowego rywalizowały najpierw w fazie grupowej, a następnie także w barażach. Ostatnie rozstrzygnięcia zapadły 12 listopada 2020 roku.

Losowanie grup Euro 2020 odbyło się wcześniej, bo już 30 listopada 2019 roku w Bukareszcie. Wówczas znaliśmy już 20 finalistów, wśród których znalazła się również reprezentacja Polski. Drużyny zostały rozlosowane do sześciu grupy po cztery zespoły. Rywalizacja w każdej grupie toczyć się będzie systemem “każdy z każdym”. Awans do fazy pucharowej zagwarantują sobie po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Stawka 1/8 finału zostanie również uzupełniona o cztery najlepsze reprezentacje, które zajęły trzecie miejsca w swoich grupach.

Sprawdź terminarz Euro 2020 i bądź na bieżąco ze wszystkimi nadchodzącymi spotkaniami.

Grupa A Euro 2020

Grupa A Euro 2020 jest jedną z grup, która ma wyraźnego faworyta nie tylko do wywalczenia awansu, ale również do zajęcia pierwszego miejsca. Jest nią prowadzona przez Roberto Manciniego reprezentacja Włoch, której dużym atutem będzie również fakt, że wszystkie mecze rozegra u siebie – na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. To właśnie stolica Włoch będzie 11 czerwca 2021 roku gościć mecz otwarcia Euro 2020, w którym gospodarze zmierza się z Turcją.

Obok wspomnianej reprezentacji Turcji w grupie A Euro 2021 zagrają również drużyny narodowe Szwajcarii i Walii. Ostatnia z nich, która w Mistrzostwach Europy debiutowała w 2016 roku, uważana jest za najsłabszy zespół w tej grupie. Drużyna prowadzona przez Ryana Giggsa z pewnością będzie chciała jednak napsuć krwi swoim wyżej notowanym rywalom.

Mecze grupy A rozgrywane będą nie tylko w Rzymie, ale także na Stadionie Olimpijskim w Baku. Zobacz więcej – sprawdź tabelę i terminarz grupy A Euro 2020.

Grupa B Euro 2020

Niezwykle ciekawie zapowiada się rywalizacja o awans w grupie B Euro 2020, która uznawana jest za bardzo wyrównaną. Faworytem do zajęcia pierwszego miejsca wydaje się być reprezentacja Belgii, która ma również duże aspiracje, jeżeli chodzi o cały turniej. Ekipę Roberto Martineza czekają jednak trzy bardzo trudne spotkania w grupie.

Dla pozostałych trzech zespołów – Danii, Rosji i Finlandii – celem na Euro 2020 również jest wywalczenie awansu do fazy pucharowej. Duńczycy i Rosjanie będą mieli po swojej stronie atut w postaci rozgrywania spotkań na własnych stadionach. Pierwsi u siebie zagrają trzykrotnie, natomiast drudzy będą mieli okazję zagrać na swoim boisku dwa razy.

W najgorszej sytuacji wydaje się być Finlandia, która wydaje się, że dysponuje również najmniejszym potencjałem spośród wszystkich czterech zespołów tej grupy. Zobacz więcej – sprawdź tabelę i terminarz grupy B Euro 2020.

Grupa C Euro 2020

Mecze w grupie C Euro 2020 rozgrywane będą Johan Cruyff Arena w Amsterdamie oraz Stadionie Narodowym w Bukareszcie. Trzy spotkania u siebie będzie miała możliwość rozegrać reprezentacja Holandii, która jest uważana za zdecydowanego faworyta do zajęcia pierwszego miejsca. Jeżeli zespół prowadzony przez Franka de Boera zagra na miarę swojego potencjału to nie powinien mieć problemów z wygraniem grupowej rywalizacji.

Plany Oranje z pewnością będą chciały popsuć reprezentacje Ukrainy i Austrii, które zdają sobie sprawę, że prawdopodobnie między innymi rozstrzygnie się rywalizacja o drugie miejsce. Każdy punkt w tej rywalizacji może być na wagę złota. Stawkę w grupie C Euro 2020 uzupełnia debiutująca na imprezie tej rangi Macedonia Północna. Zobacz więcej – sprawdź tabelę i terminarz grupy C Euro 2020.

Grupa D Euro 2020

Dużych emocji w fazie grupowej Euro 2020 na pewno możemy spodziewać się w grupie D, której “gospodarzami” będą reprezentacje Anglii i Szkocji. Anglicy prowadzeni przez Garetha Soutghate’a są poważnym kandydatem do zajęcia nie tylko pierwszego miejsca w grupie D, ale również do walki o medale. Swoją siłę potwierdzili w eliminacjach, gdzie nie pozostawili żadnych złudzeń rywalom.

Jednym z nich była reprezentacja Czech, z którą przyjdzie im się zagrać także w turnieju finałowym. Za faworyta do awansu z grupy D uważana jest jednak inna drużyna – reprezentacja Chorwacji.

Rywalizacja w grupie D odbywać się będzie na londyńskim Wembley oraz na Hampden Park w Glasgow. Zobacz więcej – sprawdź tabelę i terminarz grupy D Euro 2020.

Grupa E Euro 2020

Największą uwagę kibiców z Polski przyciągać będzie rywalizacja w grupie E. To właśnie w niej zagra prowadzona przez Paulo Sousę reprezentacja Polski. Celem Biało-Czerwonych jest niewątpliwie uzyskanie awansu do 1/8 finału, ale nie będzie o to łatwo. Zdecydowanym faworytem do wygrania grupy E jest reprezentacja Hiszpanii, która jest również wymieniana w wąskim gronie kandydatów do triumfu w całym turnieju.

Reprezentację Polski czeka również ciężka przeprawa z zawsze niewygodnym rywalem, jakim jest reprezentacja Szwecji. Niewykluczone, że właśnie między tymi zespołami rozstrzygnie się rywalizacja o bezpośredni awans do fazy pucharowej. W grupie E zagra również reprezentacja Słowacji, która będzie pierwszym grupowym rywalem polskiego zespołu.

Hiszpanie nie tylko dysponują najsilniejszym zespołem, ale w fazie grupowej będą mieli po swojej stronie również atut własnego boiska. Zespół Luisa Enrique rozegra wszystkie grupowe spotkania na San Mames w Bilbao. Pozostałe mecze odbędą się na Aviva Stadium w Dublinie. Dwa mecze Polski na Euro 2020 odbędą się w stolicy Irlandii (ze Słowacją i Szwecją), natomiast jedno w Kraju Basków (z Hiszpanią). Zobacz więcej – sprawdź tabelę i terminarz grupy E Euro 2020.

Grupa F Euro 2020

Grupa F Mistrzostw Europy w 2020 roku uznawana jest za “grupę śmierci”. Zagrają w niej bowiem trzy drużyny, których celem jest walka nie tylko o medale, ale o triumf w całym turnieju. Mowa o reprezentacjach Francji, Niemiec i Portugalii.

Za faworytów do zajęcia dwóch pierwszych miejsc premiowanych bezpośrednim awansem do 1/8 finału uznawani są Francuzi i Niemcy, ale broniący mistrzowskiego tytułu Portugalczycy na pewno postawią im trudne warunki. Teoretycznie w najlepszej sytuacji znajduje się zespół Joachima Loewa, które wszystkie grupowe mecze rozegra na Allianz Stadium w Monachium.

Pozostałe trzy pojedynki odbędą się na Puskas Arena w Budapeszcie, gdzie o sprawienie niespodzianek będzie walczyć uznawana za outsidera grupy F reprezentacja Węgier.