Stadion Kriestowskij (Rosja, Sankt Petersburg)

Gazprom Arena czyli Stadion Kriestowskij jest jednym z najnowocześniejszych i najpiękniejszych obiektów piłkarskich na świecie. Znajduje się w Sankt Petersburgu. Konstrukcja zlokalizowana jest w zachodniej części wyspy Kriestowskij i kosztowała według niektórych źródeł nawet miliard euro, a koszt budowy kilkukrotnie przewyższył pierwotne założenia.

fot. PressFocus

Stadion Kriestowskij (Gazprom Arena)- podstawowe informacje

KrajRosja
MiastoSankt Petersburg
AdresFutbol’naya Alleya, 1, Sankt-Peterburg, Rosja, 197110
Data otwarcia22.04.2017
Koszt budowyokoło 42,8 mld RUB
Pojemność 67 800
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieFC Zenit Sankt Petersburg

Spis treści

Stadion Kriestowskij (Gazprom Arena) – Historia

Stadion Kriestowskij powstał w latach 2007-2016 w miejscu zburzonego obiektu im. Siergieja Kirowa, który funkcjonował od 1950 do 2006 r. Obiekt Kriestowskij, znany także z powodów sponsorskich jako Gazprom Arena, jest domowym owalem klubu FC Zenit Sankt Petersburg.

Podczas Euro 2020 na Stadionie Kriestowskij rozegranych zostało aż siedem meczów, tyle samo gier przeprowadzono jedynie na angielskim Wembley. W Stankt Petersburgu odbyło się do najwięcej meczów fazy grupowej mistrzostw Europy 2020 – sześć.

Rosja zyskała więcej spotkań, po tym, jak w kwietniu 2021 r. prawo organizacji Euro straciły obiekty w Bilbao i Dublinie, gdzie swoje mecze miała rozgrywać reprezentacja Polski. Tym samym Biało-Czerwoni w dwóch spotkaniach grupy E wystąpili właśnie na obiekcie Kriestowskij i rywalizowali tam ze Słowacją (0:1) i Szwecją (2:3). Ponadto na mistrzostwach Europy 2021 w piłce nożnej w Sankt Petersburgu grały drużyny z grupy B, a w dwóch spotkaniach na własnej murawie zaprezentowali się Rosjanie. W Sankt Petersburgu odbyło się również jedno spotkanie ćwierćfinałowe Euro 2020. Hiszpania po rzutach karnych wygrała ze Szwajcarią 3:1. W regulaminowym czasie gry i po dogrywce był remis 1:1.

Stadion Kriestowskij i ważne turnieje przed Euro

Choć obiekt w Sankt Petersburgu jest drugą najnowszą konstrukcją na mistrzostwach Europy 2020 (później oddano do użytku tylko Puskas Arena w Budapeszcie), to odbyły się na nim już dwa duże turnieje międzynarodowe. Niespełna dwa miesiące po oficjalnym otwarciu Stadionu Kriestowskij – w czerwcu i na początku lipca 2017 r. rozegrano w Sankt Petersburgu cztery mecze Pucharu Konfederacji w piłce nożnej, w tym także finał, w którym Niemcy pokonały Chile 1:0.

W 2018 r. przy okazji Mistrzostw Świata w Rosji, na Stadionie Kriestowskij odbyło się siedem meczów, w tym półfinał i mecz o trzecie miejsce. Rekord frekwencji podczas piłkarskiego spotkania na stadionie w Sankt Petersburgu zanotowano 19 czerwca w ramach drugiego meczu Rosjan w fazie grupowej, w którym zmierzyli się z Egiptem. Wówczas na obiekcie Kriestowskij pojawiło się 64 468 tys. widzów. We wrześniu 2019 r. decyzją UEFA stadion w Sankt Petersburgu został wybrany na miejsce finału Ligi Mistrzów w 2021 r. Z powodu pandemii koronawirusa decydujące starcie w Champions League na obiekcie Kriestowskij przesunięto na 2022 r.

Gazprom Arena – kontrowesje przy budowie

Stadion Kriestowskij to najdroższy obiekt sportowy, jaki kiedykolwiek zbudowano w Rosji. Jego całkowity koszt przekroczył miliard euro. Gazprom Arena była budowana blisko 10 lat, a wielu ludzi, którzy odpowiadali za jej powstanie trafiło do rosyjskiego więzienia pod zarzutem niegospodarności i defraudacji środków.

Kriestowskij jest jednym z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich, ale tuż po oddaniu do użytku miał swoje wady. Okazało się, że jest problem z systemami bezpieczeństwa, a zasuwany dach przecieka. Z wszystkimi poprawkami zdążono przed mistrzostwami świata w 2018 roku. Piękny piłkarski gigant jest dumą Petersburga i całej Rosji. Jego charakterystyczną cechą są pylony podtrzymujące dach. Osiem ostrych igieł wznosi się na wysokość około 110 metrów.

Przed Euro 2020 Rosjanie zostali docenieni przez UEFA i przejęli organizację większej liczby meczów fazy grupowej, gdy zdecydowano, że turniej nie będzie mógł się odbywać w Dublinie. Władimir Putin i inni politycy podkreślali, że to świadczy o sportowej wielkości tego kraju.

Najważniejsze wydarzenia na stadionie Kriestowskim

Poniżej prezentujemy najważniejsze mecze, jakie odbyły się do tej pory na Stadionie Kriestowskim. Gazprom Arena gościła już mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy, a w 2022 roku ma być gospodarzem finału Ligi Mistrzów.

Najważniejsze mecze na Gazprom Arenie

  • 02.07.2017 Finał Pucharu Konfederacji Chile – Niemcy 0:1 (0:1)
  • 10.07.2018 Półfinał Mistrzostw Świata 2018 FrancjaBelgia 1:0 (0:0)
  • 14.07.2018 Mecz o 3. Miejsce Mistrzostw Świata 2018 Belgia – Anglia 2:0 (1:0)
  • 02.07.2021 Ćwierćfinał Euro 2020 Szwajcaria Hiszpania 1:1 (0:1, 1:1), rzuty karne 1:3

Ciekawostki związane ze Stadionem Kriestowskim

  • Budowa stadionu przekroczyła miliard Euro, co czyni go najdroższym obiektem sportowym w Rosji
  • 16 grudnia 2018 na Gazprom Arenie odbył się mecz hokejowy Rosja – Finlandia, na którym padł rekord frekwencji na takim wydarzeniu w Europie. Na trybunach zasiadło 81 tysięcy fanów
  • W maju 2021 roku Stadion Kriestowskij miał być gospodarzem finału Ligi Mistrzów, ale z powodu pandemi koronawirusa i przesunięć finału z 2020 roku, zdecydowano, że odbędzie się tam finał w 2022 roku