Stadion Kriestowskij (Rosja, Sankt Petersburg)

Najdroższym stadionem, na którym odbędą się mistrzostwa Europy 2020, jest obiekt w rosyjskim Sankt Petersburgu. Konstrukcja zlokalizowana w zachodniej części wyspy Kriestowskij kosztowała według niektórych źródeł nawet miliard euro, a koszt budowy kilkukrotnie przewyższył pierwotne założenia.

fot. PressFocus

Stadion Kriestowskij – podstawowe informacje

KrajRosja
MiastoSankt Petersburg
AdresFutbol’naya Alleya, 1, Sankt-Peterburg, Rosja, 197110
Data otwarcia22.04.2017
Koszt budowyokoło 42,8 mld RUB
Pojemność 67 800
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieFC Zenit Sankt Petersburg

Spis treści

Stadion Kriestowskij – Historia

Stadion Kriestowskij powstał w latach 2007-2016 w miejscu zburzonego obiektu im. Siergieja Kirowa, który funkcjonował od 1950 do 2006 r. Obiekt Kriestowskij, znany także z powodów sponsorskich jako Gazprom Arena, jest domowym owalem klubu FC Zenit Sankt Petersburg.

Podczas Euro 2020 na Stadionie Kriestowskij rozegranych zostanie aż siedem meczów, a tyle samo gier przeprowadzonych zostanie jedynie na angielskim Wembley. Zgodnie z reżimem sanitarnym w czasie Euro na trybunach rosyjskiego obiektu będzie mogło zasiąść 34 067 osób, co stanowi 50% pojemności stadionu. W Stankt Petersburgu dojdzie do największej liczby meczów fazy grupowej mistrzostw Europy 2020 – sześciu.

Rosja zyskała więcej spotkań, po tym, jak w kwietniu 2021 r. prawo organizacji Euro straciły obiekty w Bilbao i Dublinie, gdzie swoje mecze miała rozgrywać reprezentacja Polski. Tym samym Biało-Czerwoni w dwóch spotkaniach grupy E wystąpią właśnie na obiekcie Kriestowskij, rywalizując tam ze Słowacją i Szwecją. Ponadto na mistrzostwach Europy 2021 w piłce nożnej w Sankt Petersburgu grały będą drużyny narodowe z grupy B, a w dwóch spotkaniach na własnej murawie zaprezentują się Rosjanie. W Sankt Petersburgu odbędzie się również jedno spotkanie ćwierćfinałowe Euro 2020.

Stadion Kriestowskij i ważne turnieje przed Euro

Choć obiekt w Sankt Petersburgu jest drugą najnowszą konstrukcją na mistrzostwach Europy 2020 (później oddano do użytku tylko Puskas Arena w Budapeszcie), to odbyły się na nim już dwa duże turnieje międzynarodowe. Niespełna dwa miesiące po oficjalnym otwarciu Stadionu Kriestowskij – w czerwcu i na początku lipca 2017 r. rozegrano w Sankt Petersburgu cztery mecze Pucharu Konfederacji w piłce nożnej, w tym także finał, w którym Niemcy pokonały Chile 1:0.

W 2018 r. przy okazji Mistrzostw Świata w Rosji, na Stadionie Kriestowskij odbyło się siedem meczów, w tym półfinał i mecz o trzecie miejsce. Rekord frekwencji podczas piłkarskiego spotkania na stadionie w Sankt Petersburgu zanotowano 19 czerwca w ramach drugiego meczu Rosjan w fazie grupowej, w którym zmierzyli się z Egiptem. Wówczas na obiekcie Kriestowskij pojawiło się 64 468 tys. widzów. We wrześniu 2019 r. decyzją UEFA stadion w Sankt Petersburgu został wybrany na miejsce finału Ligi Mistrzów w 2021 r. Z powodu pandemii koronawirusa decydujące starcie w Champions League na obiekcie Kriestowskij przesunięto na 2022 r.

Mistrzostwa Europy 2020: kto zagra w Sankt Petersburgu? Kiedy mecze w Rosji?

Na Stadionie Kriestowskij podczas Euro 2020 na pewno zaprezentują się trzy reprezentacje z grupy B: Rosja, Belgia i Finlandia, natomiast Dania podejmować będzie trzykrotnie przeciwników na własnym obiekcie – Parken w Kopenhadze. Ponadto w Sankt Petersburgu na mistrzostwach Europy w piłce nożnej rywalizować będą również trzy kadry narodowe z grupy E: Polska, Słowacja i Szwecja, a z kolei Hiszpania wszystkie mecze rozegra na Estadio La Cartuja w rodzimej Sewilli. Jeśli potencjalnie Polacy zajmą drugie miejsce w grupie E na Euro i w 1/8 fazy pucharowej wyeliminują reprezentacje z drugiego miejsca w grupie D (Anglia, Chorwacja, Szkocja lub Czechy), to w ćwierćfinale po raz trzeci zagrają na Stadionie Kriestowskij w Rosji.

Terminarz meczów Euro 2020 na Stadionie Kriestowskij (Sankt Petersburg)

Poniżej prezentujemy daty spotkań w fazie grupowej Euro 2020 oraz mecze rozgrywane na obiekcie w fazie pucharowej.

Faza grupowa Euro 2020 na stadionie Kriestowskij

Na stadionie w fazie grupowej odbędzie się 6 spotkań, w tym dwa mecze reprezentacji Polski.

Faza pucharowa Euro 2020 na stadionie Kriestowskij

Stadion Kriestowskij to obiekt, który w fazie pucharowej będzie gościł piłkarzy tylko jeden raz.

  • 2 lipca, mecz 1/4 finału, g. 21:00