Stadion Johan Cryuff Arena (Holandia, Amsterdam)

Johan Cruyff Arena w Holandii to obiekt, na którym swoje mecze rozgrywa na co dzień Ajax Amsterdam. Pojemność stadionu wynosi 55 500 miejsc, a podczas koncertów na widowni może zasiąść nawet 71 tysięcy osób. Podczas Euro 2020 Johan Cruyff Arena będzie mogła zostać zapełniona co najmniej w 20%, co daje minimum 12 tysięcy miejsc. Istnieje szansa, że na obiekt w Amsterdamie wejdzie nieco więcej kibiców – do 33% pełnego zapełnienia stadionu. To efekt ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa i dynamicznie zmieniającej się aktualnej sytuacji w kraju.

fot. PressFocus

Johan Cryuff Arena – podstawowe informacje

KrajHolandia
MiastoAmsterdam
AdresArena Boulevard 29, 1100 AM Amsterdam
Data otwarcia14.08.1996
Koszt budowy140 mln €
Pojemność 55 870
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieAFC Ajax Amsterdam

Spis treści

Na mistrzostwach Europy 2020 w piłce nożnej odbędą się cztery spotkania na Johan Cruyff Arena. W Amsterdamie rywalizować będą reprezentacje z grupy C. W trzech spotkaniach na własnym terenie wystąpi Holandia, która zmierzy się kolejno z Ukrainą, Austrią i Macedonią Płnocną. Ponadto Johan Cruyff Arena gościć będzie uczestników starcia 1/8 finału Euro 2020. Na holenderskim obiekcie zaprezentują się kadry, które zajmą drugie miejsca w grupach A i B.

Historia obiektu w Amsterdamie

Johan Cruyff Arena to stadion, który powstał w Amsterdamie w latach 1993-96 jako następca De Meer Stadion, gdzie swoje mecze od 1934 do 1996 r. rozgrywał Ajax. Początkowo nowy obiekt nosił nazwę Amsterdam ArenA, ale w 2017 r. przemianowano ją na Johan Cruyff Arena, by upamiętnić legendę Ajaksu – Johanna Cruyffa, który zmarł rok wcześniej w wieku 68 lat. Warto wspomnieć, że nowa konstrukcja w Amsterdamie miała powstać znacznie wcześniej, ponieważ miasto ubiegało się o prawo organizacji Igrzysk Olimpijskich w 1992 r. Finalnie Amsterdam przegrał batalię o olimpiadę z Barceloną, a plany wzniesienia nowoczesnego obiektu zostały przesunięte o kilka lat.

Koszt budowy nowego stadionu wyniósł 140 milionów euro, a za jej realizacje odpowiedzialne były dwie holenderskie firmy – Ballast Nedam oraz Royal BAM Group. We wstępnych założeniach istniała koncepcja, która zakładała wzniesienie obiektu przystosowanego do lekkoatletycznych zmagań z bieżnią wokół stadionu, stałym krytym dachem oraz pojemnością na 50 tysięcy widzów. Ostatecznie zdecydowano się na obiekt typowo piłkarski, bez bieżni, z trybunami na ponad 55 tysięcy miejsc oraz rozsuwanym dachem, który był pierwszym w Europie tego typu przedsięwzięciem. W XXI wieku arena w Amsterdamie była jeszcze kilkukrotnie modernizowana, a po raz ostatni w latach 2017-2019 w ramach przygotowań do mistrzostw Europy 2020.

Wydarzenia przed mistrzostwami Europy 2020

W sierpniu 1996 r. rozegrano premierowe spotkanie na Amsterdam ArenA, gdzie w towarzyskiej potyczce AC Milan pokonał Ajax 3:0. Pierwsze ważne wydarzenie piłkarskie, które odbyło się na tym obiekcie to finałowy mecz Ligi Mistrzów w 1998 r. Wówczas Real Madryt pokonał Juventus Turyn 1:0. W 2000 roku Amsterdam ArenA była jednym ze stadionów, na których rozgrywane były spotkania Euro w Belgii i Holandii. Na obiekcie w Amsterdamie odbyło się pięć potyczek – trzy fazy grupowej, ćwierćfinał oraz półfinał, w którym Holendrzy ulegli po rzutach karnych Włochom 1:3. W 2013 roku obiekt gościł finalistów Ligi Europy, a wtedy Benfica Lizbona przegrała z Chelsea Londyn 1:2.

W latach 1997-2007 Amsterdam ArenA była domowym stadionem lokalnej drużyny futbolu amerykańskiego – Amsterdam Admirals. Na tym obiekcie odbyło się również wiele zmagań w ramach kickboxingu, czyli najpopularniejszej dyscypliny walk w Holandii. Oprócz licznych sportowych wydarzeń na arenie w Amsterdamie odbyło się także wiele koncertów światowej sławy artystów, m.in. Tiny Turner, Michaela Jacksona, The Rolling Stones, U2 czy Madonny.

Euro 2020: Johan Cruyff Arena. Kto zagra? Kiedy mecze w Holandii?

W Amsterdamie rozegrane zostaną cztery mecze turnieju finałowego Euro 2020. Oczywiście spotkania fazy grupowej będzie tu rozgrywała reprezentacja Holandii, która zmierzy się z kolejno z Ukrainą, Austrią i Macedonią Północną. Johan Cruyff Arena będzie też gościła spotkanie 1/8 finału. Zagrają w nim zespoły, które zajmą drugie miejsca w grupie A (Włochy, Turcja, Szwajcaria, Walia) oraz grupie B (Belgia, Dania, Finlandia, Rosja).

Terminarz meczów mistrzostw Europy 2020 na Johan Cruyff Arena (Amsterdam)

Poniżej przedstawiamy terminarz spotkań na Johan Cryuff Arena podczas Euro 2020.

Faza grupowa na Johan Cryuff Arena

Faza pucharowa na Johan Cryuff Arena

  • 26 czerwca, mecz 1/8 finału, drugie miejsce w grupie A – drugie miejsce w grupie B – g. 18:00