Stadio Olimpico (Włochy, Rzym)

Stadio Olimpico w Rzymie to jeden z najstarszych i najbardziej znanych obiektów na Świecie. Jest to druga co do wielkości konstrukcja po Wembey spośród wszystkich stadionów, na których odbędą się mecze Euro 2020.

fot. PressFocus

Stadio Olimpico – podstawowe informacje

KrajWłochy
MiastoRzym
AdresViale dei Gladiatori, 00135 Roma RM, Włochy
Data otwarcia1930 (przeprowadzona renowacja w 1990 roku)
Pojemność 70 634
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieAS Roma oraz SS Lazio

Spis treści

Pojemność Stadionu Olimpijskiego wynosi 70 634 miejsc, ale w związku z pandemicznymi ograniczeniami na mistrzostwach Europy będzie mogło zostać wpuszczonych na trybuny około 17 659 osób, co stanowi 25% całego obiektu.

Stadion Olimpijski będzie gościł trzy mecze fazy grupowej oraz jedno starcie ćwierćfinałowe podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej 2020. W Rzymie dojdzie do trzech spotkań grupy A z udziałem reprezentacji Włoch. Na Stadio Olimpico zaprezentują się zatem na pewno Turcja, Walia oraz Szwajcaria. Istnieje możliwość, że w Rzymie zagra także reprezentacja Polski. Aby tak się stało, Biało-Czerwoni musieliby triumfować w swojej grupie E (grają z Hiszpanią, Szwecją i Słowacją), a następnie pokonać w ramach 1/8 finału na stadionie w Glasgow trzecią siłę z grup A, B, C lub D (w zależności od rozstrzygnięć na Euro 2020).

Historia Stadionu Olimpijskiego w Rzymie

Początki Stadio Olimpico sięgają 1927 roku, kiedy to pod kierownictwem turyńskiego inżyniera Angelo Frisy i architekta Enrico Del Debbio rozpoczęto budowę obiektu, którą ukończono w 1932 r. Warto wspomnieć, że w początkowych latach nazwa stadionu brzmiała Stadio dei Cipressi. Jeszcze przed wybuchem II wojny ruszyła budowa drugiej kondygnacji schodów. Ostatecznie do 1953 r. ukończono prace nad obiektem, który nazywał się wówczas Stadio dei Centomila, a wtedy na trybunach stadionu mogło zasiadać nawet 100 tysięcy osób.

Właśnie od 1953 r. po dziś dzień obiekt w Rzymie jest domowym stadionem AS Roma i Lazio. W 1955 r. miasto otrzymało prawo do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 1960 r. Doszło do kolejnej modernizacji, usunięto miejsca stojące, by ostatecznie pojemnosć obiektu wynosiła ok. 65 tysięcy. Od tego momentu zmieniono nazwę na Stadio Olimpico (Stadion Olimpijski), która została zachowana aż do dzisiaj. Do kolejnej gruntownej przebudowy doszło przed mistrzostwami świata, które odbyły się we Włoszech w 1990 r. Stadion Olimpijski został rozszerzony do 82 911 miejsc. Ostatnie poważne zmiany na Stadio Olimpico były przeprowadzone w 2008 r., a wówczas zmniejszono pojemność do 70 634 miejsc.

Stadio Olimpico przed mistrzostwami Europy 2020

Na Stadio Olimpico w Rzymie odbyło się wiele ważnych wydarzeń sportowych. Jak już wspomniano, ten obiekt gościł uczestników Olimpiady w 1960 r. Włosi w dotychczasowej historii dwukrotnie organizowali już także mistrzostwa Europy w piłce nożnej na Stadionie Olimpijskim. Miało to miejsce w 1968 i 1980 roku. Pod koniec maja 1977 r. na Stadio Olimpico rozegrano finałowe starcie w Pucharze Europy. Niezwykle ważny był dla rzymian 1984 r., kiedy to AS Roma mierzyła się na stadionie Olimpijskim z Liverpoolem w ramach finału Pucharu Europy. Lepsi okazali się wówczas Anglicy, triumfując w karnych 4:2.

Wokół Stadionu Olimpijskiego usytuowana jest również duża bieżnia lekkoatletyczna. To właśnie w tej dyscyplinie przeprowadzono na Stadio Olimpico mistrzostwa świata w 1987 r. Trzy lata później Włosi zorganizowali piłkarski mundial, w którym triumfowali Niemcy. W 1996 r. odbył się w Rzymie finał Ligi Mistrzów zakończony po serii “11” triumfem Juventusu w starciu z Ajaxem. Również w 2009 r. odbył się na Stadio Olimpico decydujący mecz w Champions League, w którym Barcelona ograła Manchester United 2:0.

Euro 2020: kto zagra na Stadionie Olimpijskim? Kiedy mecze we Włoszech?

Stadio Olimpico w Rzymie będzie gospodarzem meczu otwarcia mistrzostw Europy 2021. Spotkanie Turcja – Włochy zainauguruje Euro. Reprezentacja Włoch będzie rozgrywała wszystkie swoje mecze fazy grupowej na tym obiekcie. Po starciu z Turcją w kolejnych meczach jej rywalami będą Szwajcaria i Walia.

Terminarz meczów mistrzostw Europy 2020 na Stadio Olimpico (Rzym)

Poniżej prezentujemy daty spotkań w fazie grupowej Euro 2020 oraz mecze rozgrywane na Stadio Olimpico w fazie pucharowej.

Faza grupowa Euro – mecze na Stadio Olimpico

W fazie grupowej na Stadio Olimpico odbędą się 3 mecze z grupy A, w tym mecz otwarcia Euro 2020.

Faza pucharowa mistrzostw Europy – mecze na Stadio Olimpico

Dla fazy pucharowej na Stadio Olimpico przewidziano jedno ćwierćfinałowe spotkanie.

  • 3 lipca, mecz 1/4 finału, g. 21:00