Tęczowa opaska Neuera. Niemiec wyjaśnił, dlaczego wspiera LGBT

Niemcy - Wegry
Niemcy - Wegry PressFocus

– W przeszłości sądziłem, że jako sportowcy powinniśmy trzymać się wytycznych i być z dala od polityki. To się jednak zmieniło – powiedział w wywiadzie dla Kickera Manuel Neuer, który gra na Euro 2020 z tęczową opaską kapitana. Podkreśla, że piłkarze, którzy są idolami całych pokoleń, mają ważną misję do wykonania.

  • Bramkarz reprezentacji Niemiec Manuel Neuer nosi podczas meczów Euro 2020 tęczową opaskę kapitana.
  • Neuer solidaryzuje się tym gestem ze społecznością LGBT na świecie. Uważa, że piłkarze mogą wysyłać w ten sposób pozytywny sygnał do kibiców.
  • We wtorek Neuer założy tęczową opaskę podczas meczu Niemcy – Anglia na Wembley w Londynie.

Wartości, których warto bronić

Niemcy to jeden z najbardziej postępowych krajów na świecie. Nie wszędzie życie osób ze społeczności LGBT jest jednak tak kolorowe. Są miejsca, gdzie homoseksualizm karany jest śmiercią lub więzieniem. W innych państwach, jak w Rosji czy na Węgrzech, pod pretekstem ochrony dzieci wprowadza się przepisy mające wykluczyć mniejszości seksualne ze strefy publicznej.

Oglądalność Euro 2020 jest ogromna. Manuel Neuer uznał, że należy to wykorzystać i okazać solidarność społeczności LGBT. Tym bardziej, że turniej ten transmitowany jest nie tylko w Europie, ale i w Afryce czy na Bliskim Wschodzie. Wszystko zbiegło się z obchodzonym w czerwcu miesiącem dumy mniejszości seksualnych.

– W przeszłości sądziłem, że jako sportowcy powinniśmy trzymać się wytycznych i być z dala od polityki. Tak też robiliśmy. To się jednak zmieniło. Dużą rolę odegrały w tym wszystkim media społecznościowe, bo teraz pojedyncza jednostka może za pomocą Internetu wpłynąć na innych i zrobić różnicę. Widać to zwłaszcza na przestrzeni paru ostatnich lat – wyjaśnił w wywiadzie dla Kickera Neuer.

Okazuje się, że założenie tęczowej opaski kapitana podczas meczów Euro 2020 nie było samodzielną decyzją bramkarza Bayernu. Ma on w tej sprawie aprobatę całej drużyny. – Chcemy, by nasza reprezentacja niosła ze sobą pewne przesłanie. Pragniemy pokazać ludziom, że oprócz futbolu są też inne istotne rzeczy, po których stronie warto się opowiadać. Dla wielu dzieci i młodych ludzi my piłkarze jesteśmy idolami. Myślę, że (wspierając społeczność LGBT) robimy coś pozytywnego – dodał Neuer.

Niemieccy kibice na tęczowo

Traf chciał, że w fazie grupowej Niemcy trafili na Węgrów. W połowie czerwca posłowie w tym kraju przyjęli w głosowaniu ustawę zakazującą propagowania homoseksualizmu w szkołach, co ma w konsekwencji prowadzić też do cenzury w mediach i przestrzeni publicznej. Nowe prawo spotkało się z krytyką wielu krajów, członków Unii Europejskiej i organizacji broniących praw człowieka. Niemcom, z powodu sprzeciwu UEFA, nie udało się podświetlić na tęczowo stadionu w Monachium, ale opaska Manuela Neuera mogła kłóć w oczy tych, którzy nie przepadają za mniejszościami seksualnymi.

Po inauguracyjnym występie Niemców na Euro 2020 sprawa ta trafiła na pierwsze strony gazet. Gruchnęła bowiem wiadomość, że UEFA wszczęła śledztwo w sprawie tego, czy noszenie przez kapitana drużyny tęczowej opaski jest w ogóle dozwolone. Ostatecznie uznano, że tak. Niemiecka Federacja poinformowała o wstrzymaniu śledztwa. UEFA oceniła opaskę jako “symbol różnorodności użyty w słusznej sprawie”.

Neuer przyznał w wywiadzie dla Kickera, że był poruszony faktem, iż za jego przykładem poszli też kibice. Podczas meczu fazy grupowej z Węgrami wielu fanów przybyło na stadion z tęczowymi gadżetami, na czele z flagami i koszulkami. Wyrazili w ten sposób swoją solidarność ze społecznością LGBT w innych krajach, na czele z tym, który swoją stolicę ma w Budapeszcie. – Właściwie nie spodziewałem się niczego innego po naszym społeczeństwie. Jako drużyna jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Cieszę się z miejsca w jakim jako Niemcy teraz jesteśmy – odparł Neuer.

Media na całym świecie obiegło też zdjęcie kibica, który w czasie hymnu reprezentacji Węgier przedarł się na murawę. Stanął on tuż przed piłkarzami gości i rozłożył w swoich rękach tęczową flagę. Co prawda już po chwili z boiska zabrała go ochrona, ale publiczność na stadionie w Monachium nagrodziła go gromkimi brawami.

Harry Kane dołącza do Neuera

Przed reprezentacją Niemiec mecz 1/8 finału Euro 2020, który zostanie rozegrany we wtorek na Wembley. Rywalem drużyny Joachima Loewa będzie Anglia. Neuer zapowiedział, że będzie nosić tęczową opaskę kapitana do końca trwania turnieju. Przy okazji pochwalił Anglików za decyzję o klęczeniu przed każdym meczem na znak solidarności z akcją “Black lives matter”.

– Uważamy, że to dobry gest. Anglicy czynią bardzo dobrze klękając przed swoimi meczami na Euro i w Premier League. Nie widzieliśmy czegoś podobnego na spotkaniach naszej kadry czy Bundesligi, ale jest to temat, o którym w szatni naszej reprezentacji rozmawiamy – zaznaczył Manuer Neuer.

Kicker donosi, że Niemcy pójdą prawdopodobnie w ślady Synów Albionu i też uklękną na Wembley na jedno kolano. Anglicy z kolei zamierzają dołączyć do akcji zapoczątkowanej przez Manuela Neuera. Jak informuje Sky Sports Harry Kane podjął decyzję, że podobnie jak bramkarsz reprezentacji Niemiec założy we wtorek tęczową opaskę kapitana.

Czytaj także: Zderzenie dwóch światów – na trybunach w Monachium może być gorąco

Komentarze