John Stones

John Stones

John Stones – angielski środkowy obrońca, od 2016 roku występujący w Manchesterze City. Trzykrotny mistrz Premier League i zdobywca srebrnego medalu podczas Euro 2021.

Czytaj dalej…

John Stones – najważniejsze informacje

Imię i nazwiskoJohn Stones
Data urodzenia28 maja 1994 roku
Miejsce urodzeniaBarnsley
NarodowośćAnglia
Aktualny klubManchester City
PozycjaŚrodkowy Obrońca
Waga70 kg
Wzrost1,88 m

John Stones – kariera

Pochodzący z Barnsley John Stones przebijał się w akademii klubu z tej miejscowości. Błyskawicznie dostrzeżono jego talent. Już w 2011 roku – gdy miał 17 lat – podpisał pierwszą profesjonalną umowę. Niedługo później zadebiutował w Championship, gdzie grał już regularnie.

Uwagę na wysokiego stopera z fantastycznym wyprowadzeniem piłki zwrócił Everton. Ostatniego dnia zimowego okna transferowego 2013 roku Anglik podpisał 5,5-letnią umowę z The Toffees. Jego były klub otrzymał 3,5 miliona euro. Dalsza kariera Stonesa pokazała, że była to dobra inwestycja zespołu z Liverpoolu.

Obrońca spędził tam bowiem 2,5 roku, a podczas tego okresu niezwykle imponował. Popełniał błędy w obronie, ale nieraz ratował zespół, a do tego wyróżniał się niezwykłą elegancją i spokojem w rozegraniu. To profil obrońcy, na jakim zawsze zależy Pepowi Guardioli. Stones był jednym z pierwszych zakupów katalońskiego trenera po objęciu sterów w Obywatelach. Everton wiedział, że angielscy zawodnicy warci są w Premier League więcej niż obcokrajowcy i zdołał zarobić na Stonesie aż 55,5 miliona euro.

W ekipie Manchesteru City środkowy obrońca miewał lepsze i gorsze chwile. Przez liczne błędy nieraz wypadał z wyjściowego składu, by w końcu do niego wrócić i być ostoją formacji. W harmonijnym rozwoju nie pomagały też regularne kontuzje. Do końca 2021 roku miał aż dwanaście wymuszonych przerw w roli gracza The Citizens. Mimo tego, gdy jest zdrowy, Guardiola regularnie z niego korzysta. Pod wodzą katalońskiego szkoleniowca sięgnął po trzy mistrzostwa kraju, Puchar Anglii, cztery Puchary Ligi Angielskiej i dwie Tarcze Wspólnoty. W sierpniu 2021 roku przedłużył swoją umowę z Manchesterem City do czerwca 2026 roku.

Stones jest też podstawowym obrońcą dla Garetha Southgate’a. Zadebiutował w kadrze już w wieku 20 lat i jak dotąd rozegrał dla Synów Albionu ponad 50 spotkań. Reprezentował kraj na Euro 2016 i na mundialu w Rosji. Podczas mistrzostw Europy z 2021 roku był filarem Anglii, która przegrała dopiero w finale z Włochami.

John Stones – aktualności