stadium-image
IMAGO/MI News
Everton FC

Everton FC

Premier League
Rok założenia: 1888
Przydomek: The Toffees
Barwy: niebiesko-białe
Prezes: Bill Kenwright
Trener: Sean Dyche
Strona: evertonfc.com
Stadion: Goodison Park
Pojemność: 40569
Adres: Goodison Park, L4 4EL Liverpool

Everton - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii

9 razy

Zdobyte w 1891, 1915, 1928, 1932, 1939, 1963, 1970, 1985, 1987

Puchar Anglii

5 razy

Zdobyty w 1906, 1933, 1966, 1984, 1995

Superpuchar Anglii

9 razy

Zdobyty w 1928, 1932, 1963, 1970, 1984, 1985, 1986, 1987, 1995

Puchar Zdobywców Pucharów

1 raz

Zdobyty w 1985

Następny mecz

Everton

Premier League |

2 marca 2024

16:00

West Ham
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 25 lutego 2024 20:34.

Newsy

Everton – terminarz i wyniki

Everton – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Evertonu w Premier League

Everton – transfery

Everton to angielski klub piłkarski występujący w Premier League. Prezentujemy podstawowe informacje, statystyki, aktualny skład i najświeższe wiadomości na temat The Toffees.

Everton FC - historia klubu

Everton FC to drużyna z miasta Liverpool, zlokalizowanego na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii. Należy do czołówki, jeśli chodzi o rozpoznawalność brytyjskich zespołów. Klub jest jedną z dwunastu ekip, które założyły angielską ekstraklasę piłkarską. Everton jest rekordzistą pod względem sezonów spędzonych w najwyższej klasie rozgrywkowej Anglii i opuścił łącznie tylko cztery sezony w elicie. Znana pod przydomkiem The Toffees (Toffi) ekipa ma na swoim koncie dziewięć mistrzowskich tytułów oraz pięć triumfów w Pucharze kraju. Największym i jedynym osiągnięciem Evertonu FC na arenie międzynarodowej jest wywalczenie Pucharu Zdobywców Pucharów w 1985 roku.

Everton powstał w 1878 roku, czyli o cztery lata wcześniej niż największy rywal z tego samego miasta - Liverpool FC. The Toffees nie są tak utytułowani jak przeciwnik zza miedzy, również ustępują The Reds pod względem liczby fanów i popularności. Bezpośrednie spotkania pomiędzy tymi drużynami określane są jako derby Merseyside, a nazwa pochodzi od hrabstwa, obejmującego obszar Liverpoolu. Mecze Evertonu FC i Liverpoolu FC znane są także jako "przyjacielskie derby", ponieważ niejednokrotnie zdarza się, że członkowie jednej rodziny w Anglii są fanami różnych ekip, ale wspólnie zasiadają na trybunach w swoich barwach (Everton - na niebiesko, Liverpoolu - na czerwono), by oglądać spotkania.

Początki Evertonu w lidze angielskiej

Everton FC początkowo został założony pod szyldem St. Domingo FC, ale już po roku funkcjonował pod nazwą, która obowiązuje obecnie. Ciekawostką jest, że w pierwszych latach istnienia The Toffees swoje spotkania domowe rozgrywali na Anfield (w latach 1884-1892), który obecnie jest obiektem Liverpoolu FC. Everton FC zmuszony został do przeprowadzki na stadion Goodison Park, wobec sporu o czynsz za ziemię, na której znajdowało się Anfield.

Pierwsze lata w angielskiej ekstraklasie były bardzo udane dla Evertonu. Klub już w drugim sezonie wywalczył wicemistrzostwo kraju, natomiast w trzecim - w kampanii 1890/1991 wywalczył premierowy tytuł. Do sukcesu doprowadził ekipę Toffi Fred Geary, strzelec 20 bramek, w tym autor dwóch hat-tricków. W kolejnych latach Everton trzykrotnie kończył zmagania na drugiej pozycji. Za godny wyróżnienia należy uznać sezon 1905/1906, w którym to Everton FC wzniósł w górę premierowo Puchar Anglii. W ostatnim sezonie przed wybuchem I wojny światowej The Toffees sięgnęli po drugie mistrzostwo w historii.

Sukcesy przeplatane spadkami

W okresie międzywojennym Everton przeżywał radosne chwile, zdobywając trzy mistrzostwa Anglii i dwa puchary kraju. Były też najgorsze momenty w historii klubu, czyli dwa spadki z elity. Pierwszy nastąpił po kampanii 1929/1930, ale już po rocznym rozbracie Toffi wrócili do ekstraklasy i uzyskali jeden z trzech wspomnianych tytułów. Rok później wywalczyli Puchar Anglii i Tarczę Wspólnoty, ale w lidze znów zaczęło im iść słabo. Chwilowe poderwanie nastąpiło przed wybuchem II wojny, kiedy to Everton FC wywalczył mistrzostwo. W 1951 roku The Toffies znów doświadczyli spadku i nie było ich w elicie przez trzy sezony. Jak się później okazało, Everton wrócił do elity w 1954 roku i nie opuścił jej po dziś dzień.

Lata chwały

Najbardziej udane lata w dziejach Evertonu FC to okres pomiędzy 1983 a 1987 rokiem. Wówczas klub zdobył dwa mistrzostwa, a raz był drugi na przestrzeni trzech sezonów. Co ważne, triumf w kampanii 1986/1987 był jak dotąd ostatnim mistrzostwem Anglii w wykonaniu Evertonu. The Tofees wywalczyli także w tym czasie Puchar kraju, a ponadto cztery razy z rzędu sięgnęli po Tarczę Wspólnoty. Najwięcej bramek dla Evertonu strzelali w tych kampaniach Graeme Sharp, Trevor Steven czy Gary Lineker, który uzyskał dla Toffi 40 bramek w jednym pamiętnym sezonie - 1985/1986.

Szczególnie ważny dla Evertonu i fanów tej ekipy jest rok 1985, kiedy to w maju ekipa prowadzona przez Howarda Kendalla zagrała w finale Pucharu Zdobywców Pucharów i sięgnęła po jedyny triumf w europejskich zmaganiach w całej swojej historii. Wówczas na stadionie Feyenoordu w Rotterdamie Everton pokonał w finale Rapid Wiedeń 3:1.

Everton a Premier League

Odkąd Everton FC rywalizuje w Premier League, drużynie nie udało się ani razu zająć miejsca w czołowej trójce na koniec zmagań. Po raz ostatni The Tofees sięgnęli po trofea w latach 90. XX wieku, wygrywając Puchar Anglii w kampanii 1994/1995, a w kolejnym sezonie Tarczę Wspólnoty. W XXI wieku Everton zajmuje najczęściej miejsca w środku stawki rozgrywek Premier League, sporadycznie występując w europejskich pucharach, ale bez sukcesów. Najbardziej znani z gry w Evertonie w XXI w. są przede wszystkim Wayne Rooney, Tim Cahil oraz Romelu Lukaku

Everton - właściciele

Farhad Moshiri jest głównym właścicielem Evertonu. W lutym 2016 roku zakupił on pakiet niespełna 50% akcji. Od tego czasu odkupuje on pozostałe akcje od drobniejszych udziałowców. Obecnie zebrał już nieco ponad 96% akcji. Prezes klubu Bill Kenwright ma swoich rękach 1.72% udziałów a pozostała cześć należy do bardzo drobnych udziałowców.

Skład zarządu Evertonu:

Członek zarząduRola w klubie
Bill KenwrightPrezes
Farhad MoshiriCEO
Kevin ThelwellDyrektor ds. piłki nożnej
Sarvar IsmailovPrzedstawiciel właściciela