Mundial 2022. Zwiększono kadry reprezentacji oraz limity zmian

Czesław Michniewicz, Piotr Zieliński
PressFocus Na zdjęciu: Czesław Michniewicz, Piotr Zieliński

Mundial 2022 – ilość zmian w czasie meczu. Jeszcze kilka lat temu nikt nie zawracał sobie tym piłkarskim przepisem głowy, bo był on niezmienny od wielu lat. Jednak od czasów pandemii i roku 2020 ten ten konkretny punkt regulaminu uległ sporej modyfikacji, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu w związku z nadchodzącymi mistrzostwami świata w Katarze.

Mundial 2022. Ile zawodników liczy kadra reprezentacji

Po raz pierwszy w historii selekcjonerzy będą mogli zabrać na mundial 26 zawodników, a nie jak dotychczas 23. Zostało to zapoczątkowane podczas EURO 2020, gdzie sztaby reprezentacyjne bardzo chwaliły taką decyzję władz. FIFA pod naciskiem głosów z wielu stron postanowiła wprowadzić taki zapis również na mistrzostwa świata w Katarze.

Podczas tegorocznego turnieju ławka rezerwowych będzie zatem liczyła aż piętnastu zawodników. Ponadto oprócz zawodników znajdzie się na niej jedenaście osób ze sztabu reprezentacji. Warto jednak podkreślić, że jedną z nich musi być lekarz.

Mundial 2022. Ile zmian w czasie meczu

FIFA zdecydowała się także zmodyfikować przepis dotyczący ilości zmian w czasie meczu. Dotychczas trenerzy mogli dokonać trzech zmian. Jednak podczas mundialu w Katarze trenerzy będą mogli wprowadzić na plac gry aż pięciu zawodników rezerwowych.

Taki przepis wprowadzono w 2020 roku, gdy wznawiano rozgrywki po pandemii. Decyzję po wielu konsultacjach postanowiono podtrzymać również na czas tegorocznych mistrzostw świata. Obecnie z takiego rozwiązania korzystają najsilniejsze europejskie ligi.

Decyzja ta ma także na celu ochronę zdrowia zawodników i zmniejszenia ryzyka urazów ze względu na duże obciążenia fizyczne. Warto zauważyć, ze dotychczasowe mundiale zazwyczaj trwały 32 dni, natomiast obecny zostanie rozegrany w ciągu 28 dni.

Mundial 2022. Ile razy można dokonać zmian

Trenerzy zmian w czasie meczu będą mogli dokonać trzykrotnie. Należy jednak wspomnieć, że zmiany dokonane w czasie przerwy, przed rozpoczęciem się dogrywki oraz w czasie przerwy dogrywki nie są wliczane do tego limitu. Natomiast, gdy w czasie meczu obaj trenerzy zdecydują się wprowadzić zawodników w tym samym czasie to obaj stracą jedną możliwość.

W momencie, gdy dojdzie do dogrywki w czasie spotkania selekcjonerzy zyskają możliwość wprowadzenia na plac gry kolejnego zawodnika. Będą również mieli jedno tzw. “okienko” na dokonanie zmiany więcej. Jednocześnie wszystkie niewykorzystane zmiany w czasie regulaminowych 90 minut gry zostaną przesunięte na czas trwania dogrywki.

Zobacz także: Mundial w Katarze. Szanse Polski na awans do fazy pucharowej

Komentarze