Marek Papszun

Marek Papszun to stosunkowo nowa osobowość na polskim rynku trenerskim. Papszun dał się poznać przede wszystkim z pracy w Rakowie Częstochowa, z którym awansował do Ekstraklasy. Następnie jego drużyna zadziwiła na najwyższym szczeblu rozgrywkowym, co dało Papszunowi spory autorytet wśród szkoleniowców.

fot. PressFocus

Marek Papszun – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoMarek Papszun
Data urodzenia8 sierpnia 1974 roku
Miejsce urodzenia Warszawa
NarodowośćPolska
Aktualny klubbrak klubu

Marek Papszun – kariera

Jako piłkarz Marek Papszun nie zrobił większej kariery. Ba, nie był nawet zawodowym zawodnikiem. Jego aktywność piłkarska ograniczała się do występów w niższych ligach. Papszun grał w lokalnych zespołach takich jak Wicher Kobyłka, Polfa Tarchomin, Białołęka Warszawa, GKP Targówek i Wisła Zakroczym. Tak naprawdę zajął się trenowaniem już wtedy, kiedy aktywnie występował jako zawodnik. Początkowo zaczął szkolić młodzież na poziomie trampkarzy i juniorów w zespole Polfa Tarchomin. W kolejnych latach przejmował seniorskie drużyny. 

Marek Papszun nie jest związany tylko z piłką nożną. To nauczyciel historii i wychowania fizycznego. W swoim CV może pochwalić się nauczaniem z obu tych przedmiotów.

Pierwsza poważna praca w roli trenera dla Marka Papszuna pojawiła się w 2006 roku, kiedy to przejął Dolcan Ząbki. W kolejnych latach prowadził GKP Targówek i KS Łomianki. Pierwszy trenerski sukces osiągnął w sezonie 2010/2011, kiedy to wygrał Ligę Okręgową z klubem KS Łomianki. Następnie przeniósł się do Legionovii Legionowo, która grała w 3. lidze. Tam w sezonie 2012/2013 Marek Papszun zdołał zwyciężyć te rozgrywki, co pozwoliło jego drużynie awansować do 2. ligi. W międzyczasie prowadził on zajęcia z młodzieżą w warszawskim klubie Escola Varsovia.

W latach 2014-2016 Marek Papszun był związany ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki. Stamtąd trafił do Rakowa Częstochowa, w którym jego kariera znacznie przyspieszyła.

Marek Papszun – prowadzone drużyny

drużynarozpoczęcie pracyzakończenie pracy
GKP Targówek1 lipca 200916 lipca 2010
KS Łomianki16 lipca 20109 listopada 2011
Legionovia Legionowo9 listopada 201112 grudnia 2013
Świt Nowy Dwór Mazowiecki12 grudnia 201417 kwietnia 2016
Raków Częstochowa18 kwietnia 201630 czerwca 2023

Raków Częstochowa

Nikt nie ma wątpliwości, że związek pomiędzy Markiem Papszunem a Rakowem Częstochowa obu stronom wyszedł na dobre. W Częstochowie Papszun pracuje od 2016 roku. Kiedy przychodził do Rakowa klub występował w rozgrywkach 2. ligi. Pod wodzą nowego szkoleniowca zespół najpierw awansował do 1. ligi, a następnie do Ekstraklasy. Co więcej, zaraz po zakwalifikowaniu się do najwyższej klasy rozgrywkowej, Raków stał się czołową drużyną ligi. Duża w tym zasługa Marka Papszuna, który trzyma rękę nad całym tym projektem.

Marek Papszun już w pierwszym sezonie spędzonym w Rakowie pokazał, że ma papiery na bycie skutecznym trenerem. Jego podopieczni zdobyli mistrzostwo 2. ligi, co oznaczało awans na zaplecze Ekstraklasy. Dwa lata później Częstochowianie pod wodzą Papszuna wygrali na kolejnym szczeblu rozgrywkowym. Tym razem okazali się najlepsi w 1. lidze. Mistrzostwo zapewnili sobie notując bilans 20 zwycięstw, 10 remisów i 4 porażek.

Po awansie do Ekstraklasy Marek Papszun zaczął kolekcjonować jeszcze większe trofea. W sezonie 2020/2021 jego zespół wygrał Puchar Polski. W finale Częstochowianie pokonali Arkę Gdynia. Dla Papszuna, jak i Rakowa, było to pierwsze w historii ta cenne trofeum. Latem tego samego roku potwierdzili swoje wysokie aspiracje, bo zwyciężyli też Superpuchar.

Sezon 2020/2021 był o tyle wyjątkowy, że Raków Częstochowa walczył o tytuł Mistrza Polski. Ostatecznie po 30 kolejkach lepsza okazała się Legia. Raków do lidera stracił tylko 5 punktów. Częstochowianie zostali wicemistrzami zostawiając za swoimi plecami Pogoń Szczecin i Śląsk Wrocław.

Na kanwie pracy w Częstochowie w latach 2020-2021 Marek Papszun dwukrotnie zostawał najlepszym trenerem w Plebiscycie Piłki Nożnej. Co więcej, na gali Ekstraklasy został okrzyknięty Trenerem Sezonu 2020/2021. Jego praca w Rakowie została dostrzeżona przez większe kluby. W grudniu 2021 roku Marek Papszun był bliski Legii Warszawa. Rozmowy spaliły na panewce, a trener przedłużył kontrakt ze swoim obecnym klubem. Co więcej, Marek Papszun był wymieniany w gronie potencjalnych kandydatów na selekcjonera Polski, kiedy to Paulo Sousa niespodziewanie zakończył pracę w PZPN.

Ostatecznie Papszun zdecydował się związać swoją najbliższą przyszłość z Częstochową, a w sezonie 2021/22 powtórzył sukces z ubiegłego roku. Raków pod jego wodzą niemal do końca sezonu bił się z Lechem Poznań o mistrzostwo Polski, ostatecznie zajmując drugą lokatę w tabeli, a kilka tygodni wcześniej sięgnął po drugi w swojej historii Puchar Polski, pokonując w finałowym meczu na Stadionie Narodowym Kolejorza.

Sezon 2022/23 okazał się dla Papszuna najlepszym, a jednocześnie ostatnim w Rakowie Częstochowa. Szkoleniowiec poprowadził drużynę do zdobycia upragnionego mistrzostwa Polski, a jeszcze na kilka tygodniu przed zakończeniem rozgrywek poinformował o swoim odejściu po ostatnim meczu.

Marek Papszun – aktualności