Jonathan David – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoJonathan David
Data urodzenia14 stycznia 2000 roku
Miejsce urodzeniaBrooklyn (Nowy Jork)
NarodowośćKanada
Aktualny klubLille OSC
Pozycjaśrodkowy napastnik
Waga70 kg
Wzrost1,80 m

Jonathan David – aktualności

Jonathan David – kariera

Pierwsze kroki w seniorskiej karierze Jonathan David stawiał w amatorskich zespołach z Ottawy. Jego talent dostrzegło belgijskie Gent, które pozyskało go w 2018 roku. Ten ruch okazał się strzałem w dziesiątkę. David szybko udowodnił, że jest prawdziwą maszyną do zdobywania goli. W swoim debiutanckim sezonie w Belgii zdobył w lidze osiem goli, a rok później zakończył rozgrywki z osiemnastoma trafieniami i ośmioma asystami. Miano króla strzelców ligi belgijskiej zaowocowało poważnym zainteresowaniem ze strony mocniejszych klubów. W 2020 roku Lille wyłożyło na niego 27 milionów euro.

Postawa Davida pomogła Lille w zdobyciu mistrzostwa Francji w sezonie 2020/2021. Kanadyjczyk uzbierał wówczas trzynaście bramek, choć skuteczniejszy w zespole był od niego Burak Yilmaz.

David udanie wszedł w buty Victora Osimhena. W sezonie 2021/2022 zgromadził łącznie 19 goli, trzykrotnie trafiając także w Lidze Mistrzów. Po tej kampanii wiele mówiło się na temat jego potencjalnego transferu do klubu z europejskiej czołówki. Ostatecznie David pozostał we francuskim zespole na dłużej i ponownie imponuje skutecznością. W sezonie 2022/2023 konsekwentnie walczy z Kylianem Mbappe o miano najlepszego strzelca Ligue 1.

David niebawem będzie mógł świętować miano najskuteczniejszego zawodnika w historii reprezentacji Kanady. W 40 występach uzbierał już 24 bramki. Na pierwszym miejscu klasyfikacji jest Cyle Larin, który 28 goli zdobył w trakcie 60 spotkań.

Jaki numer na koszulce ma Jonathan David?

Jonathan David rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 9.

W jakich klubach grał Jonathan David?

Jonathan David w trakcie swojej kariery grał w klubach: Ottawa ISC, KAA Gent i Lille OSC.