Aymeric Laporte

Aymeric Laporte

Aymeric Laporte to francuski zawodnik z hiszpańskim paszportem. Występuje na pozycji środkowego obrońcy w Manchesterze City, gdzie trafił jako wychowanek Athleticu za 65 milionów euro. Ma na koncie trzy mistrzostwa Premier League, jeden Puchar Anglii i cztery Puchary Ligi Angielskiej. W 2021 roku zadebiutował w reprezentacji Hiszpanii i wziął udział w Euro 2020.

Czytaj dalej…

Aymeric Laporte – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoAymeric Laporte
Data urodzenia27 maja 1994 roku
Miejsce urodzeniaAgen
NarodowośćHiszpania
Aktualny klubManchester City
PozycjaŚrodkowy obrońca
Waga85 kg
Wzrost1,89 m

Aymeric Laporte – kariera

Aymeric Laporte urodził się we Francji, ale w wieku 16 lat trafił do Athleticu. Tym samym został drugim zawodnikiem francuskiego pochodzenia – po Bixente Lizarazu – który wystąpił w zespole złożonym wyłącznie z Basków. Błyskawicznie przebił się przez akademię, a zadebiutował w seniorskim zespole w wieku 18 lat pod wodzą Marcelo Bielsy.

Powoli wyrastał na czołowego stopera La Ligi, ale pod koniec swojej przygody w Athleticu można było zauważyć zahamowanie rozwoju Laporte’a, który wyraźnie potrzebował nowego, większego wyzwania. Za 65 milionów euro trafił do Manchesteru City. Tam, pod skrzydłami Pepa Guardioli wszedł na jeszcze wyższy poziom, a w sezonie 2018/2019 był najlepszym środkowym obrońcą Premier League. Wraz z Obywatelami sięgnął po trzy mistrzostwa Anglii, dwa Puchary Anglii oraz cztery Puchary Ligi Angielskiej.

Ogromna konkurencja na jego pozycji nie pozwoliła mu zadebiutować w seniorskiej reprezentacji Francji. Chcąc występować na międzynarodowym szczeblu w 2021 roku przyjął obywatelstwo hiszpańskie. Dla Luisa Enrique z miejsca stał się zawodnikiem wyjściowej jedenastki. Mając na koncie zaledwie jeden mecz towarzyski, odegrał od deski do deski wszystkie spotkania reprezentacji Hiszpanii na Euro 2020. Tam La Roja odpadła po serii rzutów karnych w półfinale przeciwko późniejszym triumfatorom, Włochom.

Aymeric Laporte – kariera