Mundial: szokujące rozstrzygnięcia w grupie E, Niemcy gromią na koniec

Piłkarze Japonii
Pressfocus Na zdjęciu: Piłkarze Japonii

Podsumowanie czwartkowych spotkań mistrzostw świata w Katarze. Poznaliśmy rezultaty w grupie F. Maroko sprawiło ogromną sensację, zdobywając pierwsze miejsce w tabeli i odprawiając z kwitkiem Belgów, którzy bezbramkowo zremisowali z Chorwacją. W grupie E Japonia ograła Hiszpanię, a Niemcy Kostarykę.

Belgia jedzie do domu

Reprezentacja Belgii skomplikowała sobie sytuację po porażce z Marokiem. Do awansu potrzebowała zwycięstwa przeciwko Chorwatom, co było dosyć trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę jej dotychczasową grę na mistrzostwach świata w Katarze. Co prawda więcej okazji stwarzali sobie Belgowie, ale wykazywali się ogromną nieskutecznością. Awans swojej drużynie mógł zapewnić wprowadzony na boisko po przerwie Romelu Lukaku, który trzykrotnie stanął przed dogodną okazją do zdobycia gola. Na jego nieszczęście nie wykorzystał żadnej z nich, a bezbramkowy remis poskutkował trzecim miejscem i zaskakującym odpadnięciem z turnieju już po fazie grupowej. Chorwacji ten wynik wystarczył do awansu z drugiej lokaty.

Wielki sukces Maroka

W zupełnie innych nastrojach do ostatniego grupowego spotkania przystępowało Maroko, które miało wszystko we własnych nogach. Kanada nie miała już szans na awans do fazy pucharowej, lecz nie zamierzała odpuszczać swoim rywalom. Po ogromnym błędzie Milana Borjana musiała odrabiać straty już od czwartej minuty. W 23. minucie reprezentacja Maroka uderzyła po raz drugi i wydawało się, że nie stanie jej się już nic złego. Jeszcze przed przerwą Kanadyjczycy zdobyli bramkę kontaktową, lecz na tym strzelanie się skończyło. Marokańczycy kończą fazę grupową z siedmioma punktami, pokonując tym samym w bezpośredniej rywalizacji wicemistrzów świata oraz trzecią drużynę poprzedniego mundialu.

Japonia wygrała grupę

Piłkarze Japonii mieli przed trzecią kolejką trzy punkty. Hiszpania mogła pochwalić się czterema oczkami. Reprezentacje te spotkały się ze sobą na koniec fazy grupowej. La Furia Roja prowadziła, ale Azjaci odrobili stratę i zwyciężyli 2:1, dzięki czemu awansowali do 1/8 finału z pierwszego miejsca. Luis Enrique i spółka muszą zadowolić się drugą lokatą.

Niemcy odpadli w grupie

Niemcy musieli pokonać Kostarykę, aby mieć szansę na awans do 1/8 finału. Ich los był jednak zależny od tego, czy Hiszpania rozprawi się z Japonią. Tak się nie stało, więc na nic zdał się triumf Niemców 4:2. Zakończyli oni rywalizację na fazie grupowej.

Wyniki czwartkowych meczów mistrzostw świata (1 grudnia):

Chorwacja – Belgia 0:0 (0:0)

Kanada – Maroko 1:2 (1:2)

40′ Aguerd – 4′ Ziyech, 23′ En Nesyri

Kostaryka – Niemcy 2:4 (0:1)

58′ Tejeda, Neuer 70′ (sam.) – Gnabry 10′, Havertz 73′, Havertz 85′, Fullkrug 89′

Japonia – Hiszpania 2:1 (0:1)

48′ Doan, 51′ Tanaka – 11′ Morata