Aleksandar Vukovic

Aleksandar Vuković to trener młodego pokolenia, który do tej pory pracował przede wszystkim w Legii Warszawa. Vuko związany był z tym klubem przez wiele lat, bo wcześniej reprezentował barwy Legii jako piłkarz. Jak na przestrzeni lat układała się kariera Aleksandara Vukovica? Obecnie prowadzi Piast Gliwice.

fot. IMAGO/Tomasz Kudala/PressFocus

Aleksandar Vukovic – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoAleksandar Vukovic
Data urodzenia25 sierpnia 1979 roku
Miejsce urodzenia Banja Luka
NarodowośćSerbia
Aktualny klubPiast Gliwice
Wzrost1,86 m

Aleksandar Vukovic – kariera

Aleksandar Vukovic jest serbskiego pochodzenia, który posiada też polskie obywatelstwo. Jako piłkarz swoją karierę rozpoczynał z FK Partizan. Następnie grał  w FK Teleoptik i FK Milicionar. W 2001 roku pojawił się w Legii Warszawa. Vuković szybko zyskał sympatię kibiców, bo słynął z dużej waleczności. To trybunom na Łazienkowskiej się podobało, dlatego Vuko od początku mógł liczyć na ich przychylność. 

Jako piłkarz Aleksandar Vuković miał dwa okresy gry w Legii Warszawa. Pierwszy z nich przypadł na lata 2001-2004, a drugi w czasach 2005-2008. W międzyczasie Serb szukał swoich szans w zagranicznym klubie PAE Ergotelis. Ostatecznie Vuko z Legią Warszawa pożegnał się w 2008 roku. Później występował jeszcze w AÓ Iraklís i Koronie Kielce.

W piłkarskiej karierze Aleksandar Vukovic dwukrotnie zostawał mistrzem Polski. W obu tych przypadkach triumfował jako zawodnik Legii. Co więcej, w barwach Wojskowych zdobył też Puchar i Superpuchar Polski. Vuko występował na pozycji defensywnego pomocnika.

W 2013 roku, jako piłkarz Korony Kielce, Aleksandar Vukovic zakończył karierę sportowca. Szybko potem został jednym z asystentów w kieleckim klubie. Następnie Vuko przeniósł się do Warszawy i rozpoczął dłuższą współpracę z Legią.

Aleksandar Vuković – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Legia Warszawa19 września 201624 września 2016
Legia Warszawa1 sierpnia 201813 sierpnia 2018
Legia Warszawa2 kwietnia 201921 września 2020
Legia Warszawa13 grudnia 202130 czerwca 2022
Piast Gliwice27 października 2022

Legia Warszawa

Aleksandar Vuković od zawsze utożsamiał się z Legią, dlatego w 2015 roku przyjął propozycję prowadzenia młodzieżowych drużyn. Następnie Vuko został wcielony do sztabu trenerskiego pierwszego drużyny. Wówczas mógł szlifować swoje trenerskie umiejętności u boku Stanisława Czerczesowa. 

W kolejnych latach Vukovic otrzymywał propozycje samodzielnego prowadzenia Legii Warszawa. W 2016 roku tymczasowo prowadził klub z Łazienkowskiej po zwolnieniu Besnika Hasiego. Następnie zwolnił miejsce dla Jacka Magiery. Historia się powtórzyła dwa lata później. Wówczas ponownie przyjął funkcje tymczasowe trenera Legii. W tamtym okresie zastąpił Deana Klafurića. Kilkanaście dni później musiał zwolnić miejsce dla Ricardo Sa Pinto.

W 2016 i 2018 roku Aleksandar Vukovic obejmował Legię w roli strażaka. Klub miał problemy, więc sięgał po Vukovica, a następnie szukał nowego szkoleniowca. Sytuacja uległa zmianie w 2019 roku. W tamtym czasie klub zwolnił trenera Sa Pinto i ponownie wybór padł na Vukovica. Tym razem Serb otrzymał propozycje dłuższej współpracy. Nie tylko dokończył kampanię 2018/2019, ale też przystąpił w roli trenera Legii do sezonu 2019/2020.

W sezonie 2019/2020 Aleksandar Vukovic osiągnął największy sukces w swojej trenerskiej karierze. Jego podopieczni zwyciężyli rozgrywki o mistrzostwo Polski. W 37 meczach Legia odniosła 21 zwycięstw, 6 remisów i 10 porażek. Następnie Vuković otrzymał cel awansu do europejskich pucharów. W kolejnym sezonie drużyna słabo rozpoczęła rozgrywki Ekstraklasy, co skutkowało szybkim zwolnieniem Vukovica. Jak się później okazało nie był to definitywny koniec Vuko przy Łazienkowskiej.

W rundzie jesiennej 2021 roku Legia Warszawa wpadła w ogromne kłopoty sportowe. Co prawda drużyna awansowała do Ligi Europy, ale w krajowych rozgrywkach zawodziła na całej lini. Efektem tego były zmiany na ławce trenerskiej. Najpierw Czesława Michniewicza zastąpił Marek Gołębiewski. Roszada ta na nic się zdała, bo Legia wciąż seryjnie przegrywała, co osłabiało jej pozycje w tabeli. Widmo spadku stawało się coraz bardziej realne, dlatego włodarze klubu zdecydowali się dokonać kolejnej zmiany szkoleniowca. 

Wybór padł na Aleksandara Vukovica, który wciąż posiadał ważny kontrakt z Legią. Vuko, jako znany Legionista, podjął się misji odbudowy drużyny. Pod jego wodzą Legia zaczęła częściej punktować, ale problemy nie zniknęły. Zgodnie z zapowiedziami Aleksandar Vuković ma odejść z klubu po zakończeniu sezonu 2021/2022.

Piast Gliwice

Po opuszczeniu Legii Warszawa nie pozostawał długo bez pracy, bowiem już w październiku 2022 roku objął drużynę Piasta Gliwice, którą w pierwszym sezonie poprowadził do zajęcia piątego miejsca w tabeli Ekstraklasy.

Aleksandar Vukovic – aktualności