Szymon
Żurkowski

Szymon Żurkowski to polski zawodnik występujący na pozycji środkowego pomocnika. Gracz Spezii Calcio. Reprezentant Polski, uczestnik Mistrzostw Świata w Katarze.

Czytaj dalej…

77
IMAGO/Łukasz Skwiot/Cyfrasport
Imię i nazwisko Szymon Żurkowski
Data urodzenia 1997-09-25
Miejsce urodzenia Tychy
Narodowość Polska
Aktualny klub Spezia Calcio
Pozycja środkowy pomocnik
Waga 77 kg
Wzrost 185 cm

Szymon Żurkowski – kariera

Szymon Żurkowski swoją karierę zaczynał jako napastnik. Z biegiem czasu wycofano go na pozycję środkowego pomocnika, gdzie wyrobił swoją markę. W 2016 roku trafił do Górnika Zabrze; w pierwszym sezonie łączył grę w pierwszym zespole i rezerwach, pomagając seniorem w awansie z Fortuna 1. Ligi do Ekstraklasy.

Pierwsza kampania w najwyższej klasie rozgrywkowej był dla Żurkowskiego przełomowy. Stał się jednym z podstawowych graczy dla trenera Brosza i rozegrał aż 34 spotkania w lidze. W styczniu 2019 roku został zawodnikiem włoskiej Fiorentiny, która zapłaciła za niego niespełna cztery miliony euro. Dokończył sezon w barwach Górnika, po czym ruszył na podbój Włoch.

We Florencji nie odnalazł jednak szans na regularną grę. Po połowie roku wypożyczono go na dwa lata do drugoligowego Empoli. Żurkowski pomógł Azzurim w awansie do Serie A, rozgrywając 25 spotkań. Drugi rok, już w ekstraklasie, był jeszcze lepszy. Pozostał zawodnikiem wyjściowego składu i pomógł utrzymać zespół w elicie. Niestety, we Florencji wciąż nie poznano się na talencie pomocnika. Po powrocie do Violi latem 2022 roku, Żurkowski pełnił głównie rolę rezerwową. To spowodowało, że zdecydowano się wypożyczyć go do innego włoskiego klubu – Spezii Calcio. Po zakończeniu sezonu został definitywnie zawodnikiem tego klubu.

W 2017 roku zadebiutował w młodzieżowej reprezentacji Polski, w barwach której rozegrał trzynaście spotkań. Rok później znalazł się w szerokiej kadrze seniorskiej kadry na mistrzostwa świata w Rosji, ale Adam Nawałka ostatecznie nie zabrał go na turniej. W Biało-czerwonych zadebiutował wreszcie w marcu 2022 roku. Choć od startu sezonu 2022/2023 niemal nie grał dla Fiorentiny, i tak otrzymał powołanie od Czesława Michniewicza na Mistrzostwa Świata w Katarze.

Szymon Żurkowski – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Szymon Żurkowski?

Szymon Żurkowski rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 77.

W jakich klubach grał Szymon Żurkowski?

Szymon Żurkowski w trakcie swojej kariery grał w klubach MOSiR Jastrzębie Zdrój, Gwarek Zabrze, Górnik Zabrze, ACF Fiorentina, Empoli Calcio i Spezia Calcio.