Andre Onana – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoAndre Onana
Data urodzenia2 kwietnia 1996 roku
Miejsce urodzeniaNkol Ngok
NarodowośćKamerun
Aktualny klubInter Mediolan
Pozycjabramkarz
Waga93 kg
Wzrost1,90 m

Andre Onana – aktualności

Andre Onana – kariera

Andre Onana rozpoczął karierę w Akademii Samuela Eto’o, która wyszukiwała talenty w Afryce. Dzięki koneksjom imiennika akademii, Onana w młodym wieku trafił do szkółki Barcelony. W stolicy Katalonii spędził łącznie pięć lat, ale nie zadebiutował w pierwszej drużynie. Wówczas drogę do stanięcia między słupkami zablokowali mu Victor Valdes oraz Marc-Andre ter Stegen.

Przeniósł się do Ajaxu Amsterdam, gdzie wykorzystano jego świetną grę nogami. W Holandii spędził siedem lat pełnych wzlotów i upadków. Sięgnął z Joden po trzy mistrzostwa Eredivisie, ale też przeżył 9-miesięczne zawieszenie. W lutym 2021 roku UEFA ukarała go bowiem w wyniku pozytywnego testu na obecność niedozwolonej substancji – furosemidu. Onana bronił się i ostatecznie kara została zmniejszona z początkowych 12 miesięcy.

Już w styczniu 2022 roku łączono go z przenosinami do Interu Mediolan, gdzie miał zastąpić Samira Handanovicia. Ostatecznie poczekał jednak do końca sezonu i odszedł do Nerazzurrich jako wolny zawodnik. Tam relatywnie szybko udowodnił swoją wartość i wywalczył miejsce w pierwszym składzie.

Onana zadebiutował w reprezentacji Kamerunu już w 2016 roku. Wystąpił z nią na dwóch Pucharach Narodów Afryki i na Mistrzostwach Świata w Katarze. To właśnie podczas mundialu starł się z selekcjonerem, Rigobertem Songiem. W wyniku konfliktu bramkarz poinformował w grudniu 2022 roku, że zakończył reprezentacyjną karierę. Dla Nieposkromionych Lwów rozegrał 34 mecze.

Jaki numer na koszulce ma Andre Onana?

Andre Onana rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 24.

W jakich klubach grał Andre Onana?

Andre Onana w trakcie swojej kariery grał w klubach: Samuel Eto’o Academy, FC Barcelona, Ajax Amsterdam i Inter Mediolan.