Rzuty karne – największy koszmar Hiszpanów. Fatalne statystyki La Roja

Hiszpania - Maroko
PressFocus Na zdjęciu: Hiszpania - Maroko

Reprezentacja Hiszpanii we wtorek pożegnała się z mundialem w Katarze przegrywając w fatalnym stylu serię rzutów karnych z Maroko (3:0). La Roja nie dotarła do ćwierćfinału w czterech z ostatnich pięciu występów na mistrzostwach świata, z wyjątkiem wygranej w turnieju w 2010 roku.

• Hiszpania odpadła z mundialu w 1/8 finału
  • La Roja po rzutach karnych przegrała z Maroko
  • Hiszpanie mają fatalne statystyki wykonywania rzutów karnych

Hiszpanie nie potrafią wykonywać rzutów karnych.

Fatalna passa Hiszpanii w rzutach karnych trwa. Odpadli z Euro 2020 w półfinale z Włochami po rzutach karnych, przegrali też serię jedenastek z Rosją na mistrzostwach świata w 2018 roku także odpadając w 1/8 finału. Po pożegnaniu się z mundialem w Korei Południowej w 2002 roku również po rzutach karnych La Roja przegrała trzy ostatnie serie rzutów karnych na mistrzostwach świata z rzędu, a ponadto przegrali więcej konkursów jedenastek niż jakikolwiek inny zespół w historii – cztery.

W czwartym meczu z rzędu na tym turnieju Hiszpania rozpoczęła mecz trójką środkowych pomocników składających się z zawodników FC Barcelony: Pedrim, Sergio Busquetsem i 18-letnim Gavim, który został najmłodszym zawodnikiem występującym w fazie pucharowej mundialu od czasów Pele, który w wieku 17 lat i 249 dni zagrał w finale w 1958 roku.

Zgodnie z oczekiwaniami, z tym trio grającym w środku pola, Hiszpania zdominowała rywala pod kątem wymienionych podań i posiadanie piłki. Mimo to brakowało im stworzenia realnego zagrożenia pod bramką rywali. Oddali siedem strzałów w ciągu 90 minut przed dogrywką, z których tylko jeden trafił w światło bramki, co daje statystykę jednego strzału na każde 107 podań.

W sumie w meczu Maroko – Hiszpania oddano tylko trzy celne strzały. Jest to trzeci najgorszy wynik na tegorocznym mundialu, a warto podkreślić, że to spotkanie ze względu na dogrywkę trwało o 30 minut dłużej. Drugą sprawą jest, że dwa z tych trzech celnych strzałów oddali piłkarze Maroka, którzy na przestrzeni 120 minut mieli jedynie 23,2% posiadania piłki.