Ile zmian można zrobić w trakcie meczu mistrzostw świata?

Arkadiusz Milik
PressFocus Na zdjęciu: Arkadiusz Milik

Mundial 2022 w Katarze pod wieloma względami będzie różnił się od poprzednich turniejów finałowych. Do zmian doszło również w regulaminie rozgrywek. Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) zatwierdziła między innymi zmianę dotyczącą liczby dopuszczalnych zmian w trakcie meczów. Ile zmian podczas meczów mistrzostw świata będą mogli dokonać selekcjonerzy?

  • Podobnie jak podczas Euro 2020, trenerzy reprezentacji będą mogli dokonać w trakcie meczu pięciu zmian w składzie
  • To nie jedyna zmiana, która została wprowadzona na Mundial w Katarze. Trenerzy mogli zabrać na turniej 26 zawodników
  • Mundial w Katarze rozgrywany będzie od 20 listopada do 18 grudnia 2022 roku

Mundial 2022 – większa liczba zmian w meczu

W każdym meczu w drużynie może nastąpić po pięć zmian, plus dodatkowa jedna zmiana w dogrywce. To nowość na mundialu od czasów pandemii

Piłkarscy kibice przyzwyczaili się już, że w zdecydowanej większości rozgrywek podczas meczu możliwe jest dokonanie pięciu zmian w składzie. Do tej zmiany w piłkarskich przepisach przyczyniła się pandemia koronawirusa i została wprowadzona w celu ochrony zdrowia zawodników. W związku z napiętym harmonogramem trenerzy zespołu dzięki wprowadzonym zmianom zyskali możliwość w większym stopniu zarządzenie zmęczeniem zawodników, co miało zmniejszyć również ryzyko kontuzji.

Już podczas Euro 2020 selekcjonerzy mieli możliwość dokonywania pięciu zmian w składzie. Taką możliwość będą mieli również podczas finałów mistrzostw świata w Katarze, które rozegrane zostaną w dniach 20 listopada – 18 grudnia. Szkoleniowcy będą mieli do dyspozycji pięć zmian, ale będą mogli ich dokonać w maksymalnie trzech przerwach w grze – nie licząc przerw między połowami oraz przed dogrywką.

Szersze kadry na Mundial

Liczba zmian w trakcie meczu to niejedyna zmiana w przepisach, która ma ułatwić pracę selekcjonerom podczas mundialu w Katarze. Szkoleniowcy na turniej finałowy mistrzostw świata mogli zabrać aż 26 zawodników, co zwiększa ich pole manewru. Na poprzednich mundialach limit zawodników, którzy mogli znaleźć się w kadrze na turniej wynosił 23.

Komentarze

Na temat “Ile zmian można zrobić w trakcie meczu mistrzostw świata?