Eddie Howe

Eddie Howe to bez wątpienia jeden z najbardziej utalentowanych szkoleniowców młodego pokolenia w Anglii. Swoją pozycję zbudował w Bournemouth, które wyciągnął z odmętów niższych szczebli Football League. Następnie wprowadził ten klub do Premier League i ugruntował w elicie jego pozycję. Dziś jest szkoleniowcem Newcastle, gdzie zanotował bardzo dobry początek. Wielu ekspertów widzi go w przyszłości za sterami drużyny narodowej Lwów Albionu.

fot. PressFocus

Eddie Howe – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoEddie Howe
Data urodzenia29.11.1977
Miejsce urodzeniaAmersham, Wielka Brytania
NarodowośćAnglik
Aktualny klubNewcastle United
Waga78 kg
Wzrost178 cm

Eddie Howe – kariera

Jako piłkarz Eddie Howe występował przede wszystkim jako środkowy obrońca w AFC Bournemouth. Najwyżej udało mu się grać na poziomie League One, czyli trzecim szczeblu rozgrywkowym w Anglii. Łącznie rozegrał 270 spotkań w koszulce Wisienek w latach 1995-2002 i 2004-2007. W międzyczasie miał krótkie epizody w Portsmouth i Swindon Town, ale tam długo nie zagrzał miejsca.

Karierę trenerską rozpoczął pod koniec swojej przygody z grą w piłkę w grudniu 2006 roku. Na początek łączył obowiązki z opiekowaniem się drużyną rezerw Bournemouth, aby latem 2007 odwiesić buty na kołku (głównie przez kontuzję kolana, z którą nie mógł sobie do końca poradzić). Później trenował drużyny młodzieżowe, a pod koniec 2008 roku zastąpił tymczasowo zwolnionego w trakcie sezonu trenera 1. drużyny.

Pomimo, że przegrał obydwa swoje pierwsze spotkania, otrzymał propozycję objęcia drużyny występującej wtedy w League Two na stałe. Ta decyzja opłaciła się władzom klubu, ponieważ Howe wydostał zespół ze strefy spadkowej pomimo 17 punktów straty do bezpiecznego miejsca. W kolejnym sezonie klub nie mógł przeprowadzić żadnych transferów, a mimo tego Howe mógł na koniec świętować awans do League One.

Następnie Eddie Howe zanotował też epizod trenerski w Burnley od stycznia 2011 do października 2012 roku, ale bez większych sukcesów. Po przejęciu The Clarets zakończył sezon na 8. miejscu w Championship, a na koniec zostawił zespół na 13. pozycji. Po tej przygodzie wrócił do Bournemouth i od razu zajął 2. miejsce w League One, dzięki czemu wywalczył kolejny awans z tym klubem.

Po dwóch latach spędzonych na zapleczu Premier League, udało się mu awansować na najwyższy szczebel rozgrywkowy, choć chyba jeszcze większym osiągnięciem było stworzenie z ekipy Bournemouth solidnego ligowca w Premiership. Zakończyło się to dopiero w 2020 roku, kiedy Bournemouth zaliczyło spadek pod wodzą Howe’a i klub rozstał się z angielskim szkoleniowcem.

Na trenerską karuzelę wrócił w listopadzie 2021, kiedy zastąpił Steve’a Bruce’a w Newcastle United. Sroki znajdowały się w strefie spadkowej, więc włodarze klubu powierzyli Eddiemu Howe’owi misję ratunkową. Tymczasem Howe od czasu zatrudnienia osiągał znakomite wyniki i do pewnego momentu tylko Manchester City i Liverpool prezentowały się lepiej od Newcastle. Pozwoliło to na zakończenie kampanii 2021/2022 na 11. miejscu, co można uznać za kolejny sukces tego trenera.

Eddie Howe – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
AFC Bournemouth31.12.200815.01.2011
Burnley FC16.01.201112.10.2012
AFC Bournemouth14.10.201201.08.2020
Newcastle United8.11.2021?

Eddie Howe – aktualności