Burnley FC

Burnley FC

Championship

Burnley FC to angielski klub piłkarski występujący w Championship. Skład, wyniki meczów, terminarz Premier League, historia klubu – to wszystko o The Clarets w jednym miejscu.

Burnley FC – podstawowe informacje

Rok założenia: 1882

Przydomek: The Clarets

Barwy: bordowo-niebieskie

Adres:
Harry Potts Way, Burnley, BB10 4BX

Fax:
01282 700014

Telefon:
0871 221 1882

Prezes:
Mike Garlick

Menedżer:
Sean Dyche

Stadion:
Turf Moor

Pojemność:
21,461

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii:
2 tytuły

Zdobyte w 1921, 1960

Puchar Anglii:
1 tytuł

Zdobytt w 1914

Tarcza Wspólnoty:
2 tytuły

Zdobyte w 1960, 1973

Burnley FC – Wyniki i terminarz

Burnley FC – skład i statystki piłkarzy

Najlepsi strzelcy klubu w Premier League

Burnley – aktualności klubowe

Burnley – właściciele

Burnley to klub, który stosunkowo niedawno zmienił właściciela. Niemal 84% akcji zakupiła amerykańska firma ALK Capital, która należy do panów Alan Pace (50%), Michael Smith oraz Stuart Hunt (16% każdy z nich). Pozostałe 16% akcji rozproszone jest wśród drobniejszych właścicieli i kibiców. ALK Capital planuje ofertę odkupienia tych akcji aby zgromadzić w swoich rękąch pakiet całościowy.

Poniżej przedstawiamy skład zarządu Burnley.

Członek zarząduRola w klubie
Alan PacePrezes
Michael SmithDyrektor sportowy
Stuart HuntDyrektor
Dave Checketts Dyrektor

Burnley FC – historia klubu

Burnley Football Club to angielski klub, który jest jednym z dwunastu założycieli profesjonalnych rozgrywek piłkarskich w kraju. Drużyna ma siedzibę w północnej części Anglii, w hrabstwie Lancashire. Ze względu na dominujący kolor bordowy w domowych barwach strojów, ekipa Burnley FC posiada przydomek The Clarets. Największym rywalem zespołu jest ekipa Blackburn Rovers, a drużyny te walczą o prym w tak zwanych “Derbach East Lancashire”. Burnley ma na koncie dwa triumfy w mistrzostwach Anglii, wywalczyło także Puchar Anglii oraz grało w 1/4 finału Pucharu Europy.

Piłkarski klub Burnley FC został utworzony 18 maja 1982 roku przez członków drużyny rugby – Burnley Rovers. Śladami innych angielskich drużyn, zdecydowano większością głosów o zmianie profesji. Już po kilku dniach usunięto z nazwy “Rovers” i od tego momentu zespół rywalizuje pod szyldem Burnley Football Club. Pod koneic 1983 roku Burnley FC zostało klubem zawodowym. W zmaganiach najwyższej klasy rozgrywkowej Burnley zadebiutowało w premierowym sezonie po utworzeniu The Football League, ale początkowo nie było w stanie nawiązać walki z najlepszymi.

Między elita a drugą ligą i pierwsze sukcesy

Po sezonie 1996/97 Burnley FC po raz pierwszy spadło do drugiej ligi, by powrócić do elity już po roku, triumfując w zmaganiach zaplecza. Po dwóch kolejnych sezonach w najwyższej klasie rozgrywkowej The Clarets ponownie zostali zdegradowani i przez trzynaście lat grali na drugim poziomie rywalizacji. W sezonie 1912/13 Burnley nie tylko awansowało do elity, ale także doszło do półfinału Pucharu kraju. W kolejnej kampanii The Clarets cieszyli się z pierwszego w historii trofeum, sięgając po Puchar Anglii. Wówczas Burnley pokonało Liverpool 1:0. W ostatnim sezonie przed wybuchem I wojny światowej ekipa z północnej części kraju uzyskała najlepsze miejsce w elicie, zajmując wysokie czwarte miejsce.

Bardzo dobre lata dla Burnlney przypadają także na sezony po zakończeniu wojny. W kampanii 1919/20 klub wywalczył wicemistrzostwo Anglii, a w kolejnej edycji po raz pierwszy wygrał zmagania w kraju. Wówczas The Clarets wyprzedzili Manchester City i Bolton. Burnley sezon 1921/22 zakończyło natomiast na trzeciej pozycji. W kampanii 1929/30 Burnley ponownie spadło do drugiej ligi, gdzie grało do 1947 roku.

Najdłuższy okres wśród najlepszych i gra w Europie

W kampanii 1947/48 Burnley zajęło trzecią pozycję w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jak się później okazało, od tego sezonu spędziło nieprzerwanie w elicie najwięcej sezonów, bo grało w niej do 1971 roku. W tym czasie klub wywalczył drugie w historii mistrzostwo kraju (1960 r.). Ważny dla Burnley był również sezon 1960/61, ponieważ zespół doszedł do ćwierćfinału Pucharu Europy i triumfował w meczu o Tarczę Wspólnoty na rodzimej ziemi. Ponadto ekipa zagrała wtedy w półfinałach Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej, a w lidze była czwarta.

Sezon 1961/62 był ostatnim najlepszym dla Burnley, jeśli chodzi o występy na krajowym podwórku. Klub zdobył wtedy wicemistrzostwo kraju i grał w decydującym meczu o Pucharze Anglii. W kampanii 1966/67 Burnley doszło natomiast do ćwierćfinału Pucharu Miast Targowych. Po sezonie 1970/71 Thle Clarets opuścili szeregi elity na dwa sezony, by powrócić do niej na trzy kolejne edycje.

Złe czasy i długa droga do Premier League

Na początku lat 80. XX w. klub grał na trzecim poziomie rozgrywkowym w Anglii. A pod koniec 1981 roku Burnley było blisko bankructwa. W tej dekadzie tylko na rok powróciło na zaplecze elity. W drugiej połowie lat 80. XX w. Thle Clarets spadli nawet do czwartej ligi, w której występowali przez kolejnych siedem sezonów. W ostatniej dekadzie stulecia klub wędrował między drugim a trzecim poziomem zmagań. Od 2000 roku Burnley grało już na zapleczu elity, by w sezonie 2008/09 awansować po raz pierwszy do Premier League po barażach. Burnley pojawiło się w najwyższej klasie rozgrywkowej po 33 latach przerwy, ale zetknięcie z Premier League nie było udane, gdyż już po roku The Clarets zanotowali spadek.

W sezonie 2013/14 Burnley zajęło drugie miejsce w rozgrywkach Championship (druga liga) i ponownie uzyskało przepustkę do Premier League. Tak jak kilka lat wcześniej, tak i tym razem Thle Calrets pozostali w elicie tylko jeden sezon. Po roku przerwy Burnley po raz trzeci wywalczyło awans do Premier League i tym razem zadomowiło się w niej na dłużej. W kampanii 2017/18 klub zajął w lidze angielskiej wysokie siódme miejsce i w kolejnym sezonie zagrał w eliminacjach do Ligi Europy.