stadium-image
IMAGO/Malcolm Bryce
AFC Bournemouth

AFC Bournemouth

Premier League
Rok założenia: 1899
Przydomek: Wisienki
Barwy: czerwono-czarne
Prezes: Jeff Mostyn
Trener: Andoni Iraola
Strona: afcb.co.uk
Stadion: Vitality Stadium
Pojemność: 11700
Adres: Dean Court, BH7 7AF Bournemouth

Sukcesy

Mistrz Championship Anglii

1 raz

Zdobyte w 2015

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Newsy

AFC Bournemouth – terminarz i wyniki

AFC Bournemouth – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy AFC Bournemouth w Premier League

AFC Bournemouth – transfery

Bournemouth to klub piłkarski w Anglii, który dopiero w ostatnich latach dał się poznać szerszej publiczności. Wszystko dzięki występom w Premier League. To też znana drużyna polskim kibicom, bo w Bournemouth z powodzeniem grał Artur Boruc. Aktualnie AFC Bournemouth występuje w Premier League.

AFC Bournemouth - początki klubu

Pierwotna nazwa klubu to Boscombe F.C. Powstał on w 1899 roku. Kilkanaście lat później po raz pierwszy wziął udział w rozgrywkach o Puchar Anglii. Na przestrzeni historii Bournemouth nie odniosło tak spektakularnego triumfu, jak wygrana FA Cup czy zdobycie mistrzostwa kraju.

W 1923 roku zmieniono nazwę klubu na Bournemouth and Boscombe Athletic Football Club. Przez dziesięciolecia Bournemouth, jeśli kompletowało trofea, to dotyczyły one regionalnych rozgrywek. Największy sukces na arenie krajowej to wygranie Championship w 2015 roku.

Klub, jak i piłkarzy Bournemouth określa się jako The Cherries, co oznacza Wisienki. Barwy klubu są czerwono-czarne. Od 1910 roku Bournemouth mecze domowe rozgrywa na stadionie Dean Court. To obiekt, który może pomieścić 11 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

W takim klubie, jak Bournemouth, już sam awans do Premier League postrzega się jako wielkie zwycięstwo. Tak było w sezonie 2014/2015, kiedy to zespół z Dean Court wygrał mistrzostwo Championship. W tamtym momencie Bournemouth okazało się najlepszym zespołem na zapleczu angielskiej ekstraklasy. W efekcie tego The Cherries mogli po raz pierwszy w historii zagrać w Premier League.

W sezonie 2014/2015 Bournemouth zdobyło najwięcej punktów w Championship. W 46 kolejkach klub z Dean Court odniósł 26 zwycięstw, 12 remisów i 8 porażek. Bilans ten pozwolił triumfować w rozgrywkach posiadając punkt przewagi nad drugim Watford. Wówczas stało się faktem, że Bournemouth po ponad stu latach wyczekiwania zagra na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Anglii.

Walka o przetrwanie

Dla klubu Bournemouth każdy rok spędzony w Premier League był wielkim sukcesem. W pierwszym sezonie drużyna uniknęła spadku, choć mierzyła się z falą kontuzji. Długi czas pauzował m.in. Callum Wilson, jeden z najlepszych piłkarzy poprzedniego sezonu. Ostatecznie Bournemouth zdołało zachować ligowy byt zajmując szesnaste miejsce w lidze.

Rozgrywki 2016/2017 wbrew opiniom ekspertów dla AFC Bournemouth były bardzo udane. Klub ten zdołał zająć dziewiątą lokatę, co na możliwości The Cherries było dobrym rezultatem. Do dziś to najlepszy wynik w historii występów Bournemouth w Premier League. A jak było w kolejnych latach?

W latach 2017 - 2019 Bournemouth uplasowało się w dolnej części tabeli, ale za każdym razem potrafiło pewnie zachować ligowy byt. Kryzysowy moment przyszedł w rozgrywkach 2019/2020. Co prawda Bournemouth dobrze zaczęło ligę, bo w listopadzie znalazło się na siódmej lokacie, ale z czasem było coraz gorzej. Koniec końców klub po 38 kolejkach uplasował się na osiemnastej lokacie. Bournemouth na dystansie całego sezonu odniosło tylko 9 zwycięstw przy 22 porażkach. Klub tracił tylko jeden punkt do bezpiecznej lokaty, co jednak skutkowało degradacją do Championship.

Nowa rzeczywistość

Po czasie spędzonym w Premier League Bournemouth musiało odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wraz ze spadkiem z klubu odszedł wieloletni menedżer, Eddie Howe. Zastąpił go Jason Tindall, który był jego asystentem. W sezonie 2020/2021 Bournemouth było bliskie powrotu do Premier League, ale ostatecznie drużyna nie poradziła sobie w fazie play-off. Tamten sezon w roli trenera The Cherries kończył Jonathan Woodgate. Przed rozgrywkami 2021/2022 menedżerem Bournemouth został Scott Parker. Decyzja ta okazała się strzałem w dziesiątkę, bowiem prowadzona przez niego drużyna wywalczyła awans do Premier League.

Artur Boruc

W 2014 roku na zasadzie wypożyczenia z Southampton do Bournemouth trafił Artur Boruc. Z Polakiem w składzie klub ten awansował do Premier League, a następnie polski bramkarz został na stałe zawodnikiem AFC Bournemouth. Boruc na Dean Court występował do 2020 roku. Łącznie w barwach tego klubu zagrał 116 spotkań.