Adam Nawałka

Adam Nawałka to polski trener piłkarski. W latach 2013 – 2018 był selekcjonerem reprezentacji Polski. W sezonie 2018/2019 prowadził przez pięć miesięcy Lecha Poznań. Od tego czasu nie zasiadał na ławce trenerskiej. W trakcie kariery zawodniczej był piłkarzem Wisły Kraków. Zagrał także w 34 meczach reprezentacji Polski i był uczestnikiem mistrzostw świata w 1978 roku. 

Adam Nawałka – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoAdam Nawałka
Data urodzenia23 października 1957 rok
Miejsce urodzeniaKraków
NarodowośćPolska
Aktualny klubBez pracy
Waga77 kg
Wzrost1,81 m

Adam Nawałka – kariera zawodnicza

Adam Nawałka w wieku 18 lat zadebiutował w ekstraklasie. Wisła Kraków dała mu szansę jeszcze w wieku juniora, ale szybko przebił się do podstawowego składu i przez 10 kolejnych lat był czołową postacią Białej Gwiazdy. Nawałka grał przez całą karierę na pozycji pomocnika. W barwach Wisły wystąpił w 190 meczach, w których zdobył dziewięć goli. W 1985 roku postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych, gdzie został zawodnikiem zespołu Polish American Eagles. Występował w nim przez trzy lata. 

Jego występy w krakowskim zespole były na tyle udane, że zaowocowały powołaniem do reprezentacji Polski. W swoim debiucie przeciwko Węgrom zdobył bramkę i jak się później okazało, był to jedyny gol w reprezentacyjnej karierze Nawałki. Łącznie wystąpił w 34 spotkaniach Biało-czerwonych, brał udział w mistrzostwach świata w 1978 roku. W Argentynie zagrał w pięciu meczach. 

Adam Nawałka – kariera trenerska

Po powrocie do Polski z USA Adam Nawałka rozpoczął pracę w roli trenera. Najpierw prowadził Świt Krzeszowice. W 2000 roku został szkoleniowcem Wisły Kraków, z którą sięgnął po mistrzostwo Polski i Puchar Ligi. W kolejnych latach pracy prowadził kilka ligowych klubów jak Zagłębie Lubin, Jagiellonia Białystok czy Górnik Zabrze. Z tym ostatnim osiągał na tyle zadowalające wyniki, że stał się poważnym kandydatem do poprowadzenia reprezentacji Polski. 

W październiku 2013 roku Zbigniew Boniek ogłosił, że Adam Nawałka został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Od listopada zaczął oficjalnie pełnić obowiązki związane z kadrą Biało-czerwonych. Era Nawałki w roli selekcjonera reprezentacji Polski jest bardzo dobrze wspominana przez kibiców, ponieważ w XXI wieku odnosił z nią największe sukcesy, do których żaden inny selekcjoner nawet się nie zbliżył. 

Adam Nawałka wywalczył awans na Euro 2016, po drodze odnosząc historyczne zwycięstwo nad Niemcami (2:0). Nigdy wcześniej reprezentacja Polski nie pokonała zachodnich sąsiadów znad Odry. W turnieju finałowym Polacy dotarli do ćwierćfinału, w którym przegrali z Portugalią (późniejszym triumfatorem Euro) dopiero w rzutach karnych. 

Występ reprezentacji Polski na Euro 2016 uznano jako wielki sukces. Z nadzieją podchodzono do eliminacji do mistrzostw świata w Rosji. Biało-czerwoni grali w coraz lepszych klubach, transfery z ich udziałem budziły zainteresowanie nie tylko w naszym kraju, a Robert Lewandowski wyrósł na czołowego piłkarza świata. 

Eliminacje do mundialu Polacy przeszli bez większych problemów i nadzieje na korzystny wynik w Rosji były ogromne. Zwłaszcza po losowaniu grup, w którym Polacy byli rozstawieni w pierwszym koszyku. Trafiliśmy do grupy z Senegalem, Kolumbią i Japonią. Niestety, po porażkach w dwóch pierwszych spotkaniach i wygranej, ale z kompromitującą końcówką meczu z Japonią, Polska odpadła z turnieju. Kilka dni później Zbigniew Boniek ogłosił, że Adam Nawałka przestaje pełnić funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. 

Po zakończeniu pracy z reprezentacją Polski Adam Nawałka wrócił na chwilę do ligowej piłki. W listopadzie 2018 roku został trenerem Lecha Poznań. Niezadowalające wyniki, jakie osiągał z Kolejorzem sprawiły, że pracę w Wielkopolsce zakończył po pięciu miesiącach. Od tego czasu pozostawał bez pracy. 

W grudniu 2021 roku po rezygnacji Paulo Sousy ze stanowiska selekcjonera reprezentacji Polski Adam Nawałka stał się jednym z głównych kandydatów do objęcia kadry. Był jednym z faworytów prezesa PZPN Cezarego Kuleszy.