John Herdman

John Herdman przez większą część swojej kariery był związany z piłką nożną kobiet. W ostatnich latach przeniósł się do męskiej reprezentacji Kanady. Z tym zespołem osiągnął spory sukces, bo po wielu latach wprowadził Kanadę na Mistrzostwa Świata. John Herdman to medalista Igrzysk Olimpijskich, co pokazuje, że jego kariera jest bardzo bogata.

John Herdman
fot. PressFocus

John Herdman – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoJohn Herdman
Data urodzenia19 lipca 1975
Miejsce urodzenia Consett
NarodowośćAnglia
Aktualny klubToronto FC
Wzrost1,76 m

John Herdman – początki kariery

Początkowo John Herdman próbował swoich sił w piłce nożnej, ale jako zawodnik nie zrobił wielkiej kariery. Anglik grywał w klubach niższego szczebla w Nowej Zelandii. Herdman szybko zdał sobie sprawę, że nie zrobi zawrotnej kariery piłkarza. Dlatego w 2003 roku zdecydował się przejść na drugą stronę. Otóż, John Herdman zajął się piłkarską edukacją. W Nowej Zelandii pełnił funkcję m.in. Dyrektora ds. Rozwoju Piłki Nożnej. Następnie przejął funkcję selekcjonera kobiecej reprezentacji tego kraju.

Z Nową Zelandią John Herdman związany był przez kolejne kilka lat. Ze swoimi podopiecznymi był na Mistrzostwach Świata w 2007 i 2011 roku. Tam drużyna Herdmana nie osiągnęła większych sukcesów, podobnie jak na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Działalność w Nowej Zelandii okazała się niebagatelnym doświadczeniem, które mogło procentować na przyszłość. Następnie John Herdman awansował do roli selekcjonera kobiecej i męskiej reprezentacji Kanady.

Praca Johna Herdmana została zauważona przez inne związki. W Nowej Zelandii jego kwalifikacje były wysoko oceniane, dlatego w 2011 roku otrzymał angaż od Kanady. John Herdman wówczas objął kobiecą drużyną, a po kilku latach został selekcjonerem męskiej reprezentacji. Już teraz można stwierdzić, że zarówno w pracy z kobietami, jak i mężczyznami osiągnął sukces w tym kraju.

John Herdman – prowadzone drużyny

drużynarozpoczęcie pracyzakończenie pracy
reprezentacja Kanady8 stycznia 201830 września 2023
Toronto FC1 października 2023

Kanada

Kobieca reprezentacja Kanady cechowała się większym potencjałem niż ta w Nowej Zelandii. To sprawiło, że John Herdman zaczął odnosić sukcesy na najwyższym poziomie. Pierwsze co zrobił, to wraz ze swoimi zawodniczkami triumfował w Igrzyskach panamerykańskich. Jak się później okazało był to tylko wstęp do większych sukcesów.

John Herdman z reprezentacją Kanady dwukrotnie brał udział w Igrzyskach Olimpijskich. Co ciekawe, z każdej imprezy przywoził medal. W Londynie, jak i Rio de Janeiro jego reprezentacja zwyciężyła brązowe krążki. To nie wszystko, bo w 2016 roku reprezentantki Kanady pod wodzą Herdmana triumfowały w Pucharze Algarve.

Dobra prasa, a także wyniki, które osiągał John Herdman sprawiły, że w Kanadzie było o nim głośno. Na lepsze rezultaty mieli apetyt również mężczyźni, dlatego angielski trener w 2018 roku przejął męską reprezentacje Kanady. Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę, bo pod jego wodzą Kanadyjczycy dokonali historycznego wyczynu.

Dla reprezentacji Kanady najważniejszym wydarzeniem były kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2022. John Herdman otrzymał misję wywalczenia awansu. Na tym turnieju nie było Kanadyjczyków od 36 lat. Drużyna pod wodzą nowego selekcjonera dokonała niemożliwego. Kanada jak burza przeszła kolejne etapy kwalifikacji. Podopieczni Johna Herdmana osiągnęli znacznie lepsze rezultaty w bezpośrednich konfrontacjach z Meksykiem i USA. 

Co więcej, na ostatnim Gold Cup w 2021 roku Kanada zajęła trzecie miejsce. Co prawda w półfinale Kanadyjczycy ulegli Meksykowi, ale różnicą tylko jednego gola. To jaki postęp wykonali pod wodzą Johna Herdmana doskonale obrazuje ranking FIFA. Kiedy Anglik obejmował reprezentację zajmowała ona 95. miejsce. Aktualnie Kanada plasuje się na lokatach 30-40.

Co rzuca się w oczy to skuteczność, z jaką John Herdman prowadzi Kanadyjczyków. Średnio jego podopieczni zwyciężają 70% wszystkich meczów. W 2022 roku drużyna pod jego wodzą rywalizowała w fazie grupowej mistrzostw świata w Katarze. Nie udało jej się jednak zdobyć choćby jednego punktu. Herdman na stanowisku selekcjonera Kanadyjczyków pozostał do końca września 2023 roku.

Toronto FC

1 października 2023 roku Herdman został mianowany trenerem grającego w MLS Toronto FC.

John Herdman – aktualności