Josko
Gvardiol

Josko Gvardiol to chorwacki piłkarz występujący na pozycji środkowego obrońcy. Od 2023 roku gra dla Manchesteru City. Na mistrzostwach świata w Katarze zdobył z reprezentacją Chorwacji trzecie miejsce.

Czytaj dalej…

24
IMAGO/Revierfoto
Imię i nazwisko Josko Gvardiol
Data urodzenia 2002-01-23
Miejsce urodzenia Zagrzeb
Narodowość Chorwacja
Aktualny klub Manchester City
Pozycja środkowy obrońca
Waga 80 kg
Wzrost 185 cm

Josko Gvardiol – kariera

Od 2010 roku Josko Gvardiol dorastał w akademii Dinama Zagrzeb, czyli najlepszej szkółce w Chorwacji. Skutecznie przechodził przez kolejne szczeble młodzieżowej piłki, a w 2019 roku doczekał się awansu do pierwszej drużyny i debiutu w seniorskim futbolu. Od samego początku był on uważany za elitarny talent i nadzieję chorwackiej piłki. W dorosłym zespole Dinama Zagrzeb nie zagrzał miejsca na długo. W 2021 roku perspektywicznego obrońcę wypatrzył RB Lipsk, który wyłożył za niego niespełna 20 milionów euro.

W swoim debiutanckim sezonie w Bundeslidze Gvardiol pokazał się z bardzo dobrej strony. Bez większych problemów wszedł do nowej drużyny i od pierwszych spotkań pokazywał imponującą szybkość, wyszkolenie techniczne i spokój w rozegraniu piłki. Wykazywał się też bardzo dobrymi warunkami technicznymi, a jego siła pozwalała na wygrywanie pojedynków z większością napastników.

Po zaledwie rocznym pobycie w Niemczech zaczęto głośno mówić o jego potencjalnym transferze do Premier League, gdzie konkretne zainteresowanie wykazywano w Manchesterze i Londynie. Sam zawodnik nastawił się natomiast na pozostanie w Lipsku i zebranie większego doświadczenia przed hitowym transferem.

Ten został sfinalizowany w sierpniu 2023 roku, kiedy za 80 milionów euro przeniósł się do Manchesteru City podpisując umowę do czerwca 2028 roku.

Gvardiol zaliczył bardzo udane mistrzostwa świata w Katarze, w trakcie których reprezentacja Chorwacji zajęła trzecie miejsce a on sam został uznany najlepszym obrońcą całego turnieju.

Josko Gvardiol – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Josko Gvardiol?

Josko Gvardiol rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 24.

W jakich klubach grał Josko Gvardiol?

Josko Gvardiol w trakcie swojej kariery grał w klubach: Dinamo Zagrzeb, RB Lipsk i Manchester City.