Joao
Cancelo

Joao Cancelo – boczny obrońca reprezentujący Portugalię. Od 2019 roku zawodnik Manchesteru City, z którym został mistrzem Anglii w sezonie 2020/2021.

Czytaj dalej…

7
IMAGO/Henrique Cashinha
Imię i nazwisko Joao Cancelo
Data urodzenia 1994-05-27
Miejsce urodzenia Barreiro
Narodowość Portugalia
Aktualny klub
Pozycja prawy obrońca
Waga 74 kg
Wzrost 182 cm

Joao Cancelo – kariera

Joao Cancelo przebijał się w malutkim klubie FC Barreirense w swojej miejscowości. W wieku 14 lat trafił do Benfiki, gdzie bez większych problemów pokonywał kolejne szczeble piłki młodzieżowej. Sezon 2012/2013 był istotny – dołączono go wówczas do drugiej drużyny, występującej na zapleczu portugalskiej Primeira Ligi. Cancelo opuścił tylko jeden mecz.

W styczniu 2013 roku Portugalczyk przeżył ogromny wstrząs. W wypadku samochodowym doznał niewielkich obrażeń, ale jego matka zmarła. Ranny został też gracz piłkarza. Przez to wystąpił w zaledwie jednym meczu drugiej drużyny w sezonie 2013/2014. W dorosłym zespole Benfiki rozegrał tylko jeden mecz, bo na wypożyczenie obiecującego młodzieńca zdecydowała się Valencia.

Choć Cancelo rozegrał tylko dziesięć meczów w debiutanckiej kampanii, Nietoperze zdecydowały się wykupić go za 15 milionów euro. Na Estadio Mestalla spędził kolejne dwa sezony, gdzie grał niezwykle chimerycznie. Miał spore problemy zwłaszcza w grze obronnej. Dlatego też w 2017 roku wypożyczono go do Interu. Grał nieźle, ale Nerazzurri nie skorzystali z możliwości odkupu gracza. Zaryzykował za to Juventus. Stara Dama zapłaciła za niego 40 milionów euro. Tam wciąż pokazywał zdolności do gry kombinacyjnej i dobre przyspieszenie, ale nic nie zwiastowało tego, co miało nadejść.

Na obrońcę parol zagiął Pep Guardiola. Manchester City latem 2019 roku zapłacił za niego aż 65 milionów euro! To wówczas wydawało się ogromną kwotą za zawodnika, który nie wykazał się jeszcze na najwyższym poziomie, a w 2016 roku nie otrzymał nawet powołania na zwycięskie dla Portugalii mistrzostwa Europy.

Guardiola ponownie pokazał jednak swój geniusz. Pod jego wodzą Cancelo wyrósł na jednego z najlepszych bocznych obrońcy w Europie. Potrafi zagrać na prawej, ale i na lewej stronie bloku, często schodząc do środka i pomagając w rozgrywaniu. W zespole Obywateli świetnie prezentuje się z tyłu, ale wydatnie pomaga też w ofensywie, stając się nieodłącznym elementem wyjściowej jedenastki. To nie jest norma, zwłaszcza wiedząc, jak często rotuje składem Guardiola. Na początku 2022 roku Cancelo przedłużył swoją umowę z klubem, wiążąc się z nim aż do czerwca 2027 roku. Na początku 2023 roku został wypożyczony do Bayernu Monachium, ale nie spełnił tam oczekiwań i po pół roku wrócił do Manchesteru.

Od 2016 roku obrońca reprezentuje Portugalię. Z kadrą sięgnął po Ligę Narodów w 2019 roku. Wziął też udział w Euro 2021 i Mistrzostwach Świata w Katarze.

Joao Cancelo – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Joao Cancelo?

Joao Cancelo rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 7.

W jakich klubach grał Joao Cancelo?

Joao Cancelo w trakcie swojej kariery grał w klubach FC Barreirense, Benfica Lizbona, Valencia CF, Inter Mediolan, Juventus FC, Manchester City i Bayern Monachium.