Bukayo
Saka

Bukayo Saka to angielski skrzydłowy, występujący w barwach Arsenalu. Uznawany za jeden z największych talentów ukształtowanych w akademii Kanonierów, zdobywca FA Cup oraz wicemistrz Europy z reprezentacją Anglii.

Czytaj dalej…

7
IMAGO/Lee Parker
Imię i nazwisko Bukayo Saka
Data urodzenia 2001-09-05
Miejsce urodzenia Londyn
Narodowość Anglia
Aktualny klub Arsenal FC
Pozycja prawoskrzydłowy
Waga 65 kg
Wzrost 178 cm

Bukayo Saka – kariera

Bukayo Saka pochodzi z londyńskiej dzielnicy Ealing i od najmłodszych lat związany jest z Arsenalem. Uznawany za jeden z najbardziej obiecujących talentów, nie tylko w skali klubu, ale i całej Anglii. Zadebiutował w Premier League w wieku zaledwie siedemnastu lat. Potrafi grać na obu skrzydłach i ma fantastyczne wyczucie w kwestii dryblingu. Do tego udanie dopasowuje się do taktyki drużyny. Wraz z Arsenalem sięgnął w 2020 roku po Puchar Anglii, a następnie po Tarczę Wspólnoty. Obecnie młody skrzydłowy to nie tylko podstawowy gracz Kanonierów, ale i jeden z najpilniej śledzonych młodych talentów na świecie. Jego wkład w grę ekipy Mikela Artety jest nie do przecenienia.

Mimo ogromnej konkurencji na swojej pozycji, Saka szybko zdobył zaufanie Garetha Southgate’a. Jest jednym z głównych beneficjentów przeniesienia mistrzostw Europy na 2021 rok. Zadebiutował w reprezentacji Anglii w październiku 2020 roku, a jego przebojowość zapewniła mu powołanie na najważniejszy turniej Starego Kontynentu. Na Euro 2020 lawirował między podstawowym składem, a ławką rezerwowych, ale gdy tylko był zdrowy, pojawiał się na boisku. W trakcie przegranego przez Anglików finału nie wykorzystał decydującego rzutu karnego, decydującego o zwycięstwie reprezentacji Włoch. Szybko jednak podniósł się po tym ciosie. Na Mistrzostwach Świata w Katarze wybiegł w wyjściowym składzie już w pierwszym meczu przeciwko Iranowi i zdobył w nim swoją pierwszą bramkę na mundialu (6:2).

Bukayo Saka – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Bukayo Saka?

Bukayo Saka rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 7.

W jakich klubach grał Bukayo Saka?

Bukayo Saka w trakcie swojej kariery grał w klubach Greenford Celtic, Watford FC i Arsenal FC.