Nicola
Zalewski

Nicola Zalewski to polski piłkarz włoskiego pochodzenia. Jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników w naszym kraju, więc kibice wiążą z nim spore nadzieje. Mimo młodego wieku otrzymywał już szansę gry w seniorach Romy.

Czytaj dalej…

59
IMAGO/Pawel Andrachiewicz/PressFocus
Imię i nazwisko Nicola Zalewski
Data urodzenia 2002-01-23
Miejsce urodzenia Tivoli
Narodowość Polska/Włochy
Aktualny klub AS Roma
Pozycja lewy pomocnik
Waga 62 kg
Wzrost 175 cm

Nicola Zalewski – kariera

Nicola Zalewski od najmłodszych lat reprezentuje barwy AS Romy. Bardzo głośno zrobiło się o nim w Polsce, gdy ten występował jeszcze w juniorach giallorossich, gdzie był bardzo wyróżniającą się postacią zdobywając mnóstwo goli i zaliczając sporo asyst. Wiele osób wróżyło mu świetlaną karierę.

Z czasem Zalewski został włączony do pierwszej drużyny Romy. Szansę debiutu od ówczesnego szkoleniowca giallorossich Paulo Fonseki otrzymał dość niespodziewanie w półfinale Ligi Europy 6 maja 2021. Rywalem Rzymian był Manchester United. Polski pomocnik na placu gry pojawił się w 76. minucie i miał spory udział przy bramce dla Romy na 3:2. A już trzy dni później Zalewski zadebiutował w meczu Serie A przeciwko Crotone. Na placu gry pojawił się w 80. minucie i zdążył jeszcze zaliczyć asystę przy golu na 5:0.

W umiejętności Polaka uwierzył także Jose Mourinho, który po sezonie objął zespół Romy. Portugalczyk włączył Zaniolo do pierwszej drużyny na obóz przygotowawczy przed kampanią 2021/22. Łącznie w tym sezonie rozegrał 24 spotkania: 16 w Serie A i 7 w Lidze Konferencji oraz 1 w Pucharze Włoch. Na listę strzelców wpisać mu się nie udało, ale w europejskich pucharach zaliczył dwie asysty. Na koniec rozgrywek mógł świętować swój największy sukces w dotychczasowej karierze triumfując wraz z Romą w Lidze Konferencji. W wygranym finale z Feyenoordem Rotterdam (1:0) na boisku spędził 67 minut.

Talentem Zalewskiego zachwyceni są nie tylko Polacy, ale także Włosi. Wobec tego pojawiło się pytanie, którą kadrę będzie reprezentował? Zawodnik złożył jasną deklarację. Przyznał, że chce grać dla Polski, ponieważ ta od najmłodszych lat obdarzyła go zaufaniem. Zalewski w 2019 roku zagrał z kadrą u-20 na Mistrzostwach Świata. Zaliczył nawet asystę przeciwko Tahiti. 

W dorosłej drużynie narodowej Nicola Zalewski zadebiutował 5 września 2021. Szansę otrzymał od Paulo Sousy, który wpuścił go na plac gry w drugiej połowie wygranego meczu 7:1  z San Marino. Gracz Romy na murawie spędził 24 minuty i popisał się asystą.

Nicola Zalewski – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Nicola Zalewski?

Nicola Zalewski rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 59.

W jakich klubach grał Nicola Zalewski?

Nicola Zalewski w trakcie swojej kariery grał w klubach AS Roma.