Jakub
Kiwior

Jakub Kiwior to zawodnik Arsenalu występujący na pozycji środkowego obrońcy. Uznawany za wielką nadzieję reprezentacji Polski.

Czytaj dalej…

14
IMAGO/Crystal Pix
Imię i nazwisko Jakub Kiwior
Data urodzenia 2000-02-15
Miejsce urodzenia Tychy
Narodowość Polska
Aktualny klub Arsenal FC
Pozycja środkowy obrońca
Waga 75 kg
Wzrost 187 cm

Jakub Kiwior – kariera

Jakub Kiwior urodził się w Tychach i to właśnie tam stawiał pierwsze kroki w piłkarskiej karierze. Już w wieku czterech lat dołączył do drużyny Chrzciciela Tychy, a stamtąd trafił do Gromu Tychy. W wieku 12 lat zainteresował się nim największy klub w mieście – GKS Tychy. Po zaledwie czterech sezonach włączono go do kadry pierwszego zespołu, ale szybko trafił za granicę.

I to nie byle gdzie, bo do akademii Anderlechtu. Tam poznał europejską piłkę, bo rozegrał pięć meczów w młodzieżowej Lidze Mistrzów UEFA. Do tego sięgnął po mistrzostwo Belgii w swojej kategorii wiekowej.

Zimą 2019 roku Kiwior zdecydował się na niespodziewany ruch i przeszedł do słowackiej Podbrezovy. Tam występował już regularnie w pierwszej drużynie, ale i tak spadła ona z ligi. Sam Polak zrobił jednak na tyle duże wrażenie, że kupiła go MSK Żylina. Tam okrzepł jako senior. Po sezonie 2020/2021 wybrano go do drużyny sezonu w skali całej ligi. Dobra dyspozycja zaowocowała transferem do czołowej ligi, konkretnie – włoskiej Spezii. Tam pokazał się już z naprawdę fantastycznej strony. Kiwior wyrósł na twardego stopera, który w dodatku świetnie czuje się z piłką przy nodze. W Spezii jest pewniakiem do gry, ale eksperci zgadzają się, że w 2023 roku zostanie bohaterem głośnego transferu do jednej z dużych, europejskich marek.

Kiwior w czerwcu 2022 roku zadebiutował w reprezentacji Polski. Wydaje się kandydatem do gry z orłem na piersi przez wiele najbliższych lat.

Transfer do Arsenalu

W styczniu 2023 roku po Kiwiora zdecydowali się sięgnąć przedstawiciele liderującego wówczas w Premier League Arsenalu. Polski obrońca przeniósł się do Kanonierów za 25 milionów euro. Sam podpisał z klubem umowę do czerwca 2028 roku. Na boiskach angielskiej ekstraklasy zadebiutował 19 marca 2023 roku w wygranym 4:1 meczu z Crystal Palace.

Jakub Kiwior – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Jakub Kiwior?

Jakub Kiwior rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 15.

W jakich klubach grał Jakub Kiwior?

Jakub Kiwior w trakcie swojej kariery grał w klubach GKS Tychy, Anderlecht, Podbrezova, MSK Żilina, Spezia Calcio i Arsenal FC