stadium-image
IMAGO/Gianluca Ricci
Spezia Calcio

Spezia Calcio

Serie B
Rok założenia: 1906
Przydomek: Aquilotti
Barwy: białe
Prezes: Philip Raymond Platek
Trener: Leonardo Samplici
Strona: acspezia.com
Stadion: Stadio Alberto Picco
Pojemność: 11466
Adres: Via Melara, 91, 19136 La Spezia

Spezia Calcio - piłkarze

Newsy

Spezia Calcio – terminarz i wyniki

Spezia Calcio – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Spezii w Serie A

Spezia Calcio – transfery

Spezia to klub z bogatą historią, który w niecodziennych okolicznościach zdobyła Mistrzostwo Włoch, nieporównywalne jednak do Scudetto. Drużyna borykała się z wieloma problemami finansowymi, ale w sezonie 2019/2020 udało się wywalczyć historyczny awans do Serie A. Przedstawiamy podstawowe informacje, statystyki, aktualny skład i najświeższe wiadomości na temat Bianconerich.

Trudne początki Spezii

Spezia została założona 10 października przez szwajcarskiego kupca. Drużyna nie była zbyt aktywna, ale 20 listopada 1911 roku wznowiła swoją działalność i przyjęła nazwę Spezia Football Club. Pierwszym prezydentem popularnych Orzełków był Francesco Corio. Po pierwszej wojnie światowej w 1919 roku, Spezia została zapisana do rozgrywek organizowanych przez włoską federację.

W 1921 roku Spezia oraz 23 inne kluby stworzyły swoją własną federację (CCI) oraz rozgrywki, zwane wówczas Prima Divisione. Nowy ład nie utrzymał się długo, gdyż trwał tylko jeden sezon. Orzełki przegrały w barażach do zupełnie nowej Prime Divisione, ale połączyły się z Pro Livorno, przez co miały jeszcze jedną szansę na zakwalifikowanie się do tych rozgrywek i w decydującym meczu, rzutem na taśmę pokonały Sestrese.

Spezia przez dłuższy czas oscylowała na granicy spadku, aż w 1925 roku po raz pierwszy znaleźli się w Seconda Divisione. W sezonie 1928-1929, już po reformie rozgrywek, klub uzyskał prawo do startu w Serie B. Orzełki nie cieszyły się jednak długo z gry w tej dywizji, gdyż w sezonie 1934-1935 spadły do Serie C, ale po roku udało im się wrócić do zaplecza włoskiej ekstraklasy.

W latach 1936-1937 Spezia zmienia swoją nazwę na AC Spezia. Orzełki podczas kampanii w 1938 – 1939 roku ponownie spadają do Serie C, aby po roku znowu awansować do Serie B. Do sezonu 1943 – 1944 Spezia grała w Serie B i udało jej się dwukrotnie uplasować na szóstym miejscu.

Mistrzostwo Włoch

W wyniku wojny włoska federacja piłki nożnej podzieliła się na dwie części. Został stworzony turniej "Mixed National Division Championship". Rozgrywki były podzielone na grupy strefowe, które były podzielone jeszcze na trzy fazy regionalne, a zwycięzcy graliby w finale o tytuł Mistrza Włoch. Spezia dobrze radziła sobie w turnieju i trafiła do rundy finałowej. Starcie z Bologną zostało przerwane z powodu protestów wściekłych fanów, ponieważ Spezia jedną z bramek zdobyła po ewidentnym spalonym. Orzełki wygrały 2:0, a ich rywal wycofał się z rewanżu, dlatego awansowały finału. Odbywał się między trzema drużynami. Pierwsze spotkanie zakończyło się remisem z Wenecją 1:1. Torino przegrało za to 1:2 i dlatego Spezia sięgnęła po mistrzostwo. Tytuł został uznany dopiero w 2002 roku, ale włoska federacja nie stawia go obok Scudetto. W latach 1947-1948 Spezia wróciła do Serie B, w której po wojnie nie mogła wcześniej uczestniczyć.

Pierwszy poważny kryzys

Niedługo później rozpoczął się jeden z najgorszych okresów w historii zespołu. W latach 1950-1951 Spezia opuściła Serie B na ponad pół wieku. Nie był to jednak koniec problemów, ponieważ Orzełki zanotowały dwa kolejne spadki, przez co były zmuszone grać w regionalnej lidze. Mało tego, w niezbyt wymagających rozgrywkach zajęły dopiero czwarte miejsce.

Aby wyjść z kryzysu Spezia łączy się z Arsenalspezia, która grała w wyższej lidze (czwartej klasie rozgrywkowej we Włoszech). Nowy klub przyjmuje nazwę A.C. Spezia-Arsenal. W latach 1957-1958 Spezia awansowała do Serie C, gdzie zajęła kolejno trzecie i szóste miejsce. W 1960 roku zaczął się kryzys. Zostali sprzedani najlepsi piłkarze, ale mimo wszystko klub nie stać na rejestrację na mistrzostwa. Dwa lata później Orzełki spadły do Serie D. Dopiero w sezonie 1965-1966 udało im się awansować do Serie C, głównie dzięki karze nałożonej na Viareggio, któremu zostały odebrane trzy punkty.

W 1977-1978 Spezia po zajęciu szóstego miejsca w lidze uzyskuje dostęp to tak zwanej Serie C1. Nie pograła w tych rozgrywkach zbyt długo, bo już po roku spadłą do Serie C2, z której udało jej się wyjść już w sezonie 1979-1980, aby ponownie zostać zdegradowana do niższej ligi. Od tego czasu Orzełki borykały się w Serie C2.

Kolejne lata to kłopoty finansowe Spezii. Prezes został aresztowany, przez co klub stoi na skraju bankructwa. Zostało jednak wielu zawodników, którzy grali za darmo i awansowali do Serie C1. Niedługo udało im się dostać do Pucharu Włoch, gdzie mierzyli się z Napoli Diego Armando Maradony.

Odbicie się od dna

W sezonie 1988-1989 Spezia niemal awansowała do Serie B, ale na ostatniej prostej przegrała z klubem z Toskanii 1:3. Po koszmarnej kampanii w latach 1996-1997 Orzełki ponownie spadły do Serie C2, zajmując ostatnie miejsce w lidze. Zmiany na czele klubu spowodowały, że po sezonie 1999-2000, Spezia wygrała Serie C2, nie notując żadnej porażki. Na awans do Serie B trzeba było jednak czekać bardzo długo, bo dopiero w kampanii 2005-2006 Orzełki powróciły do zaplecza włoskiej ekstraklasy. Nie był to koniec sukcesów, ponieważ zdobyli ponadto Superpuchar Serie C1, w którym pokonali Napoli.

Spezia nie odnosiła jednak wybitnych wyników w Serie B i przez większość sezonów zajmowała pozycje u dołu tabeli. W 2008 roku słaba gra spowodowała spadek do Serie C1, a niepokój został także pogłębiony przez kłopoty finansowe. Nie został znaleziony sponsor, dlatego klub był bliski likwidacji. Orzełki zostały jednak kupione przez Gabriele Volpiego, ale Spezia została zdegradowana do Serie D.

Historyczny awans do Serie A

Dzięki dobremu sezonowi 2011-2012 Spezia powróciła do Serie B. Ponadto Orzełki w tym sezonie wygrały Puchar Ligi Pro oraz Superpuchar Lega di Prima Divisione. Klub ze zmiennym szczęściem radził sobie na zapleczu włoskiej ekstraklasy, aż do sezonu 2019-2020. Spezia zajęła trzecie miejsce w lidze, a dzięki wygranym barażom uzyskali historyczny awans do Serie A.