GKS Tychy

GKS Tychy

1. Liga

Górniczy Klub Sportowy Tychy to polski klub piłkarski, od 2016 roku występujący w I lidze. Wicemistrz Polski w sezonie 1975/1976.

GKS Tychy – podstawowe informacje

Rok założenia: 1971

Przydomek: Tyszanie

Barwy: zielono-czarno-czerwone

Adres:
ul. Edukacji 7, 43-100 Tychy

Fax:
(32) 227 50 45

Telefon:
(22) 227 50 45

Strona: :
gkstychy.info

Prezes:
Leszek Bartnicki

Trener:
Jarosław Zadylak
Przemysław Pitry

Stadion:
Stadion Miejski Tychy

Pojemność:
15 150

Sukcesy

Aktualności klubowe

GKS Tychy – udane początki

GKS Tychy powstał w 1971 roku, gdy postanowiono połączyć sekcję piłkarską Polonii Tychy, kilka sekcji Górnika Wesoła i hokejowej sekcji Górnika Murcki. Dwa lata po powstaniu piłkarska sekcja awansowała już na zaplecze ekstraklasy. Nie był to jednak koniec niespodzianek. W II lidze spędzili tylko rok, bo niespodziewanie wywalczyli awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Jako beniaminek Tyszanie wywalczyli sensacyjne wicemistrzostwo Polski, co do dziś pozostaje największym sukcesem w historii zespołu. Ten niespodziewany triumf otworzył górnickiemu klubowi drogę do Europy. Ta przygoda skończyła się jednak szybko. W pierwszej rundzie Pucharu UEFA lepsze okazało się niemieckie FC Koeln, które na wyjeździe nie dało szans polskiemu przeciwnikowi.

GKS Tychy obecnie

W latach 90. Tyszanie dokonali fuzji z Sokołem Pniewy, co dało im jeszcze dwa – niepełne – sezony w najwyższej klasie rozgrywkowej. Po 26. kolejce sezonu 1996/1997 fuzja się rozpadła, a GKS wrócił do rozgrywek po sezonowej przerwie na poziomie ligi okręgowej. Od tamtej pory drużyna rozgrywa swoje mecze w niższych ligach.

Od przeszło dekady można mówić o pewnej stabilizacji w Tychach. Wyłączając sezon 2015/2016, spędzony w II lidze, od 2012 roku Tyszanie nieprzerwanie występują w I lidze. Są zbyt silni, by spaść, ale za słabi, by zaznać po raz pierwszy smaku Ekstraklasy.

Od kwietnia 2022 roku drużynę wspólnie prowadzą Jarosław Zadylak i Przemysław Pitry.

GKS Tychy – terminarz i wyniki

Spotkania oraz terminarz GKS-u Tychy; aktualne wyniki klubu w rozgrywkach ligowych.

GKS Tychy – skład i statystyki piłkarzy

Zobacz aktualny skład GKS-u Tychy oraz sprawdź statystyki poszczególnych piłkarzy.

Najlepsi strzelcy klubu w Fortuna 1. Lidze