Ligue 1 – tabela ligi francuskiej

Powyższa tabela Ligue 1 wskazuje aktualny stan rywalizacji o mistrzostwo Francji. Miejsca 1-3. dają prawo gry w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Klub z czwartego miejsca zagra w kolejnym sezonie w eliminacjach Champions League. Miejsce piąte pozwala zagrać w fazie grupowej Ligi Europy, a szóste w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Oznaczona pomarańczową barwą 16. lokata oznacza konieczność rywalizacji w barażach o utrzymanie, natomiast “czerwone miejsca” 17-18. bezpośredni spadek do Ligue 2.

Sprawdź także terminarz Ligue 1 oraz najlepszych strzelców ligi francuskiej, by być na bieżąco ze statystykami.

Ligue 1 – kolejność w tabeli, zasady

W sezonie 2023/2024 w Ligue 1 zagra 18 klubów. W czerwcu 2021 roku władze ligi zdecydowały, że po sezonie 2022/2023 liczba klubów w Ligue 1 zostanie zredukowana z 20 do 18. Aż cztery drużyny spadały, a tylko dwie awansowały z Ligue 2. W lidze francuskiej drużyny grają ze sobą systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. Daje to w sumie 34 kolejki. Na koniec sezonu klub, który ma największą liczbę punktów zostaje mistrzem Francji.

W przypadku, gdy dwie lub więcej drużyn mają na swoim koncie taką samą liczbę punktów, o końcowej kolejności decyduje różnica bramek. Gdy nadal jest remis, pod uwagę bierze się mecze bezpośrednie między zainteresowanymi zespołami, potem różnicę goli w tych meczach, a w razie potrzeby gole zdobyte na wyjeździe w meczach bezpośrednich. W skrajnych przypadkach w dalszej kolejności decydują gole strzelone w całym sezonie, potem gole strzelone w spotkaniach wyjazdowych, a na końcu klasyfikacja fair-play.

Ligue 1 – sezon 2022/2023

W poprzednim sezonie mistrzem Francji został Paris Saint-Germain. Drugie miejsce zajął klub RC Lens, którego zawodnikami są reprezentanci Polski Przemysław Frankowski i Adam Buksa. Oba kluby zagrają w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Do Ligue 2 spadły: Auxerre, Ajaccio, Troyes i Angers. W sezonie 2022/2023 w Ligue 1 rywalizowało 20 drużyn, rok później ta liczba została zmniejszona do 18.

Ostatnie artykuły – Ligue 1