Stade Brestois

Stade Brestois

Ligue 1

Stade Brestois 29 to francuski klub, który występuje w Ligue 1. Stade Brestois 29 w gablocie z trofeami nie ma sukcesów za mistrzostwo kraju czy Puchar Francji. To drużyna, która znajduje się w cieniu takich klubów jak Paris Saint Germain, AS Monaco i Olympique Lyon.

Stade Brest – podstawowe informacje

Rok założenia: 1950

Przydomek: SB29

Barwy: czerwono-białe

Adres:
Stade de Pen Helen rue du Bot – BP 42005
29220 Brest cedex 2

Fax:
02 98 02 27 41

Telefon:
02 98 02 20 30

Strona: :
www.sb29.bzh

Prezes:
Denis Le Saint

Menedżer:
Michel Der Zakarian

Stadion:
Stade Francis Le Ble

Pojemność:
15,931

Stade Brestois 29 – aktualności klubowe

Stade Brestois 29 – początki klubu

Datuje się, że Stade Brestois 29 powstał w 1903 roku. To wtedy w mieście Brest pojawiła się drużyna piłkarska o nazwie: Armoricaine Brest. Po kilkudziesięciu latach doszło do fuzji kilku kolejnych drużyn. W ich wyniku powstał jeden klub, który przyjął nazwę Stade Brestois. W latach 90. poprzedniego wieku klub ten ogłosił upadłość, a następnie ponownie reaktywował swoją działalność.

Stade Brestois 29 nie jest tak renomowaną drużyną we Francji, co PSG lub AS Monaco. To ekipa, która wie, co znaczy występować w niższych ligach francuskich. Co prawda, od 2019 roku Stade Brestois 29 gra w Ligue 1, ale wcześniej spędziło wiele czasu w 2. lidze. Co ciekawe, na początku XXI. wieku zespół ten występował na trzecioligowym szczeblu.

Pełna nazwa klubu brzmi: SASP Stade brestois 29. Przydomek zespołu to Les Ty Zefs. Barwy klubu przypominają m.in. AS Monaco, bo również są czerwono-białe. Od 1922 roku Stade Brestois 29 występuje na Stade Francis-Le Blé. Obiekt ten może pomieścić około 15 tysięcy widzów.

W 2021 roku stery klubu przejął Michel Der Zakarian. To trener, który w przeszłości pracował z wieloma drużynami francuskimi. Ostatnio przez kilka lat trenował Montpellier HSC, a wcześniej był związany ze Stade de Reims.

Największe sukcesy

Stade Brestois 29 nie może pochwalić się tak imponującymi sukcesami, co rywale z krajowego podwórka, czyli PSG, AS Monaco, Lyon czy Lille. Dla ekipy pokroju Les Ty Zefs sukcesem są kolejne sezony spędzone w Ligue 1. Dla Stade Brestois 29 wcale nie jest to taka oczywistość, ponieważ klub ten w XXI. wieku dopiero w 2010 roku po raz pierwszy awansował na poziom francuskiej ekstraklasy. W 2013 roku stracił to miejsce, a odzyskał je dopiero sześć lat później. To pokazuje, że Stade Brestois 29 musi dzielnie walczyć o ligowy byt w Ligue 1.

W historii Stade Brestois 29 jako sukces wspomina się czasy z początku lat 80. Wówczas drużyna z Brestu wygrała drugoligowego rozgrywki. Wiemy, że nie jest to poziom Ligue 1, ale w tamtym czasie dla Stade Brestois 29 było to duże osiągnięcie. W swojej grupie w 2. lidze klub ten zostawił za swoimi plecami m.in. Noeux-les-Mines, Rouen i Stade Rennais.

Jak na razie najwyższe miejsce w lidze francuskiej uzyskane przez Stade Brestois 29 to ósma lokata w sezonie 1986/1987. Jako jedno z osiągnięć można też wymienić mistrzostwo Bretanii z 1966 roku.

Puchar Francji

Jeśli chodzi o występy w Coupe de France, to najlepsze wyniki Stade Brestois 29 to etap ćwierćfinału. Faza ta została osiągnięta dwukrotnie w historii Les Ty Zefs. Pierwszy raz do 1/4 finału klub z Brestu awansował w kampanii 1982/1983. Wówczas Stade Brestois 29 uległo PSG, które ostatecznie sięgnęło po puchar.  W sezonie 2014/2015 na drodze Stade Brestois 29 stanęło Auxerre. Les Ty Zefs przegrali po serii rzutów karnych.

Franck Ribery

Mało osób wie, ale w przeszłości w Stade Brestois 29 występował m.in. Franck Ribery. Klub z Brestu niejako stanowił wejście Ribery’ego do wielkiej piłki. Były reprezentant Francji trafił do Stade Brestois 29 w 2003 roku z Olympique Alès. Ribery na Stade Francis-Le Blé występował tylko przez jeden sezon, bo następnie został sprzedany do FC Metz. W Stade Brestois 29 wówczas młody skrzydłowy wystąpił w 35 meczach strzelając 3 gole.

Co więcej, wychowankiem Stade Brestois 29 był też inny, wybitny reprezentant Francji, Claude Makelele. W 1991 roku zamienił on Brest na FC Nantes.

Stade Brest – terminarz i wyniki

Stade Brest – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy Stade Brest w Ligue 1