Angers SCO

Angers SCO

Ligue 1

Angers SCO to klub, który kilka lat temu otarł się o Puchar Francji. Gdyby udało się to wygrać, to byłby to największy sukces w historii Angers SCO. W klubie tym niegdyś występował polski obrońca, Marcin Adamski. Aktualnie Angers SCO regularnie grywa na poziomie Ligue 1.

Rok założenia: 1919

Przydomek: Les Scoistes

Barwy: czarno-biało-żółte

Adres:
73, boulevard Jacques Portet
49002 ANGERS Cedex

Fax:
02 41 44 39 23

Telefon:
0892 390 820

Prezes:
Saïd Chabane

Menedżer:
Gerald Baticle

Stadion:
Stade Raymond Kopa

Pojemność:
18,752

Sukcesy

Angers – terminarz i wyniki

Angers – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy Angers w Ligue 1

Angers SCO – aktualności

Angers SCO – początki klubu

Klub sportowy w Angers powstał w 1919 roku, ale sekcja piłkarska pojawiła się kilka lat później, a dokładniej w 1925 roku. To francuska drużyna z regionu Kraju Loary. Pierwszy raz Angers SCO wystąpiło na poziomie Ligue 1 w latach 1956-1968. W tamtym okresie klub ten zagrał również w finale Pucharu Francji. Łącznie Angers SCO grało dwa razy w decydującym starciu o to trofeum i zawsze kończyło w roli przegranego.

To klub piłkarskie z prawie stuletnią historią. W tym czasie tylko raz SCO Angers wystąpiło w europejskich pucharach. Było to dawno temu, bo w latach 70. poprzedniego wieku. To klub, który znajduje się w cieniu bardziej utytułowanych ekip Ligue 1 takich jak AS Monaco, Paris Saint Germain, Olympique Lyon i Olympique Marsylia.

Klub Angers we Francji określa się skrótem SCO lub Les Scoïstes. Barwy tego zespołu są czarno-biało-złote. Pełna nazwa klubu to Angers Sporting Club de l’Ouest. Od początku istnienia Angers SCO występuje na stadionie Stade Raymond-Kopa. Na obiekcie tym może zasiąść 16 tysięcy kibiców.

Głównym rywalem Angers SCO we Francji jest ekipa Nantes. Dla kibiców to derbowa konfrontacja.

Najdroższym piłkarzem, którego kupiło Angers SCO jest Paul Bernardoni. Klub ten zapłacił za niego około 7.5 miliona euro. Bernardoni przybył na Stade Raymond-Kopa z Bordeaux w 2020 roku.

Największe sukcesy

W 1956 roku pierwszym wielkim sukcesem w historii Angers SCO był awans do rozgrywek Ligue 1. Na tym poziomie klub z Kraju Loary utrzymał się do 1968 roku. Wówczas Angers SCO spadło do Ligue 2. Klub ten szybko zrehabilitował się za spadek i już w kolejnym sezonie powrócił do francuskiej ekstraklasy.

W 1957 roku Les Scoïstes mieli okazję na Puchar Francji. W decydującym starciu o trofeum ulegli jednak drużynie Toulouse FC 3:6 po pasjonującym spotkaniu. Dla rywala był to pierwszy i jedyny Puchar Francji w dorobku.  W tamtym czasie trenerem Angers SCO był Walter Presch. Kilkadziesiąt lat później Les Scoïstes znów stanęli przed szansą na to trofeum. W sezonie 2016/2017 Angers w drodze do finału pokonało CA Bastia, Bordeaux i Guingamp. W ostatnim meczu na Stade de France górą było Paris Saint Germain.

Europejskie puchary

W sezonie 1972/1973 Angers SCO uzyskało przepustkę do występu w europejskich pucharach. Les Scoïstes wzięli udział w rozgrywkach o Puchar UEFA. W pierwszej rundzie czekał na nich niemiecki rywal BFC Dynamo. W dwumeczu lepszy okazał się przedstawiciel Bundesligi, który ostatecznie wygrał 3:2. Przygoda w Europie dla Angers szybko dobiegła końca. Jak się później okazało klub ten nie był w stanie powtórzyć tego sukcesu, jakim była gra w międzynarodowych rozgrywkach. 

Kibice Angers SCO wciąż czekają na debiut ich drużyny w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy.

Ligue 1

Od 2015 roku Angers SCO regularnie gra na poziomie Ligue 1. Oczywiście nie jest to wiodący zespół ligi, a ekipa, która zawsze myśli o tym, żeby przede wszystkim uchronić się przed spadkiem do Ligue 2. W latach 2011-2021 trenerem klubu był Stéphane Moulin. To właśnie pod jego wodzą Angers SCO awansowało do Ligue 1, a następnie utrzymało się przez kilka sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej. W 2021 roku zastąpił go Gérald Baticle.

Marcin Adamski

Z klubem Angers SCO krótką przygodę miał były reprezentant Polski, Marcin Adamski. Popularny Adams w 2004 roku zamienił Rapid Wiedeń na Angers SCO. We francuskim klubie polski obrońca występował przez jeden sezon. W tym czasie rozegrał tylko 4 spotkania.