stadium-image
IMAGO/Rudi Katusic
Toulouse FC

Toulouse FC

Ligue 1
Rok założenia: 1970
Przydomek: Le Tefece
Barwy: fioletowo-białe
Prezes: Damien Comolli
Trener: Carles Martinez
Strona: toulousefc.com
Stadion: Stadium Municipal
Pojemność: 33151
Adres: 1 allée Gabriel Biénès, BP 54023, 31028 Tuluza

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Sukcesy

Puchar Francji

1 raz

Zdobyty w 2023

Newsy

Toulouse FC – terminarz i wyniki

Toulouse FC – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Toulouse w Ligue 1

Toulouse FC – transfery

Toulouse FC to francuski klub, który ma na swoim koncie wygraną w krajowym pucharze. Poza tym sukcesem Toulouse może pochwalić się występami w europejskich pucharach.

Toulouse FC - początki klubu

W 1937 roku założono klub piłkarski w Tuluzie, który nosił nazwę Toulouse Football Club. Datuje się, że to właśnie wtedy powstał klub Toulouse FC. W latach 60. klub upadł, ale później został reaktywowany. Pod obecną nazwą, czyli Toulouse Football Club zaczął funkcjonować od 1970 roku. 

Na przestrzeni wszystkich lat Toulouse FC nie była w stanie wywalczyć mistrzostwa kraju. W rozgrywkach ligi francuskiej raz osiągała etap wicemistrzostwa, a dwukrotnie plasowała się na trzecim miejscu. Ten najlepszy sezon w Ligue 1 miał miejsce dawno, bo w latach 50. poprzedniego wieku. Wówczas klub z Tuluzy okazał się gorszy tylko od Stade de Reims.

We Francji funkcjonuje kilka przydomków dla klubu Toulouse FC. Najczęściej piłkarzy tej drużyny określa się jako Le Téfécé, Les Violets i Le Tef'. Barwy zespołu są fioletowo-białe. Mecze domowe klub z Tuluzy rozgrywa na obiekcie Stadium de Toulouse, który powstał w 1937 roku. Obiekt ten może pomieścić 35 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

Dla Tuluzy największym sukcesem jest wicemistrzostwo kraju i triumf w Coupe de France. Oba te wyczyny były stosunkowo dawno temu. W sezonie 1954/1955 Le Téfécé w 34 meczach odnieśli 15 zwycięstw, 10 remisów i 9 porażek. To pozwoliło na skompletowanie 40 punktów, które przełożyły się na wicemistrzostwo Francji. W kolejnych latach klub z Tuluzy dwukrotnie zakończył ligę na trzecim miejscu. Ostatni raz miało to miejsce w kampanii Ligue 1 w sezonie 2006/2007. Dla kibiców Tuluzy było to o tyle ważne, że dzięki temu klub po raz pierwszy w historii mógł wystąpić w Lidze Mistrzów. W tamtym czasie menedżerem drużyny był Elie Baup.

W 1957 roku klub Toulouse FC miał dodatkowe momenty szczęścia. Drużyna ta doszła do finału Pucharu Francji, w którym zmierzyła się z Angers SCO. Po niesamowitym pojedynku Les Violets triumfowali rezultatem 6:3. Dla Tuluzy to jedyne krajowe trofeum w ich klubowej gablocie.

Europejskie puchary

Pierwszy raz w historii Toulouse FC wystąpiła w europejskich rozgrywkach w sezonie 1986/1987. Wówczas w Pucharze UEFA klub ten w 1. rundzie wyeliminował SSC Napoli. W kolejnym etapie rywalizacji Tuluza konfrontowała się ze Spartakiem Moskwa. Tym razem górą byli rywale, którzy wyeliminowali francuski zespół.

Kolejna kampania Tuluzy w Europie zakończyła się podobnym efektem. W 2. rundzie Pucharu UEFA sezonu 1987/1988 lepszy okazał się Bayer Leverkusen. Jak pisaliśmy wcześniej, dzięki trzeciej lokacie w Ligue 1 Toulouse FC mogła zagrać w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów. Podopieczni Elie Baupa trafili na Liverpool, który ostatecznie uporał się z przedstawicielem Ligue 1. To oznaczało dla Tuluzy kolejny występ w Pucharze UEFA.

Ostatni raz Les Violets grali w Lidze Europy w sezonie 2009/2010. Wówczas rywalizowali w grupie z takimi drużynami jak Club Brugge, Szachtar Donieck i FK Partizan. Tuluza zajęła trzecie miejsce w grupie, co nie pozwoliło na dalszy udział w fazie pucharowej.

Derby de la Garonne

Największym rywalem derbowym we Francji dla Tuluzy jest klub FC Girondins de Bordeaux. Spotkania pomiędzy tymi drużynami określane są jako Derby de la Garonne. Co to oznacza? Garonne to rzeka wzdłuż której położone są oba miasta, a więc Tuluza i Bordeaux.

Jak na razie lepszy bilans bezpośrednich starć notuje drużyna z Bordeaux. W derbach de la Garonne klub ten zwyciężał 41 spotkań, przy 25 zwycięstwach Tuluzy.

Dominik Furman

W latach 2014-2017 piłkarzem Toulouse FC był Dominik Furman. Polski zawodnik w tym czasie rozegrał dla tego klubu tylko pięć spotkań. Przez długi czas był na wypożyczeniu m.in. do Legii Warszawa i Hellas Werona.